Jméno šéfa představenstva firmy ale v oficiálním seznamu Zemanových poradců na webu Hradu nefiguruje. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není totiž součástí klasického poradního sboru a není za to placen.
Podle Ovčáčka je předseda představenstva CEFC prezidentovým speciálním poradcem „pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje“.
Číňané pokračují v nákupech. Ovládli pivovary, mají podíly v ČSA a médiích![]() |
Rozhlas uvedl, že podle informací na webu CEFC dostal Jie Ťien-ming jmenovací pověření osobně z rukou vedoucího prezidentovy kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého přímo v Šanghaji.
Zeman je v Číně i v těchto dnech a v sobotu při jeho návštěvě Šanghaje firma CEFC podepsala několik smluv, na základě kterých postupně získá téměř 50 procent v aerolinkách Travel Service, spolu s partnery převezme podíl 79,4 procenta v Pivovarech Lobkowicz Group a stane se minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media.
Už v týdnu oznámila koupi fotbalové Slavie, Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení svého podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent (více čtěte zde).
CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především ve financích, energetice a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.