Miloši Zemanovi vejminek na Vysočině nestačí. Na podzim se znovu zapojí do kampaně, bude pomáhat kandidátům SPOZ do Senátu.

Miloši Zemanovi vejminek na Vysočině nestačí. Na podzim se znovu zapojí do kampaně, bude pomáhat kandidátům SPOZ do Senátu. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Zemanovi objímání stromů na Vysočině nestačí, znovu se zapojí do kampaně

  • 45
Expremiér Miloš Zeman sice už nevede Stranu práv občanů, kterou nedávno založil, ale na politiku ani po neúspěchu ve volbách do Sněmovny nezanevřel. I když stále říká, že je spokojený důchodce na Vysočině, u pouhého objímání stromů, jímž je proslulý, nevydrží. "Budu pomáhat v senátní kampani, jak jsem slíbil," řekl iDNES.cz Zeman.

A bude se mít co otáčet. I když jeho SPOZ dopadla na konci května hůře, než sama čekala, nasadí své kandidáty do senátních voleb v řadě obvodů. V Ústí nad Orlicí kandiduje za "zemanovce" bývalý známý šéf železničářských odborů Jaromír Dušek, v Liberci zpěvák Milan Drobný a například v obvodě Plzeň-jih Jan Kůrka, který na olympiádě v Mexiku v roce 1968 získal zlatou medaili ve střelbě.

Nejpikantnější by ale bylo, pokud by Zeman přijel pomáhat do Prahy Miroslavu Šloufovi, kterého strana představila jako svého kandidáta na primátora. Bývalý komunistický funkcionář Šlouf byl dlouho Zemanovou pravou rukou a pomáhal mu zakládat novou stranu, teď mu Zeman z vejminku na Vysočině může pomoc vrátit.

"Slíbil jsem, že v komunálních volbách pomohu tam, kde strana v parlamentních volbách překročí pět procent," říká ale Zeman. V Praze se k takovému volebnímu výsledku SPOZ ale ani nepřiblížila.

Svoboda je teď poradce. Odejít z KDU-ČSL odmítl

Bývalý šéf lidovců Cyril Svoboda, pod jehož vedením KDU-ČSL poprvé v historii vypadla ze Sněmovny a reálně jí v české politice hrozí naprostý krach, teď pracuje na ministerstvu zahraničí jako poradce.

Cyril Svoboda"Jsem v sekretariátu prvního náměstka Jiřího Schneidera," řekl iDNES.cz Svoboda. Sám dával v minulosti najevo, že by ho zajímala pozice diplomata na některém velvyslanectví - mluvilo se hlavně o zastoupení při OSN či na ambasádě ve Francii - ale v tomto směru není podle Svobody nic nového.

Jako bývalý ministr zahraničí by nepochybně šanci měl, ale má problém kvůli dlouhodobě špatným vztahům s nynějším prvním místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Dobře to ukazuje i jeden z posledních veřejných výroků Kalouska na Svobodovu adresu. "Každý má dělat, co umí. Pokud vím, tak Cyril Svoboda je profesionální notář," odbyl v Reflexu ambice exministra zahraničí v české diplomacii.

Svoboda teď navíc řeší problém se svou stranou. Úřadující šéfka lidovců Michaela Šojdrová i další funkcionáři KDU-ČSL ho vyzvali, aby opustil stranu, pokud bude pokračovat v soudním sporu o dům v Praze-Dejvicích. Lidovci tvrdí, že je Svobodův spor ničí, protože jedním z účastníků sporu je charitativní organizace. "Zůstávám řadovým členem strany, neodcházím," prohlásil kategoricky Svoboda. (Odejděte ze strany, vyzvali lidovci Svobodu. Vadí jim jeho spory s charitou)

Liška má nabídky, aby šel učit. Bobošíková znovu kandiduje

Předseda Strany zelených Ondřej Liška.Ondřej Liška, který byl ve vládě Mirka Topolánka ministrem školství, zůstává v čele Strany zelených i po propadáku v květnových volbách do Sněmovny. Plánuje, že bude kandidovat i na podzimním sjezdu, který bude až po senátních a komunálních volbách.

"Mám nabídku, abych šel učit na vysokou školu. Připravuji určitý vzdělávací projekt na bázi nevládní organizace," řekl iDNES.cz Liška. Konkrétnější být zatím nechtěl.

Bobošíková kandiduje na pražskou primátorku

Jana Bobošíková, šéfka neparlamentní Suverenity, potvrzuje pověst nezdolné ženy, která kandiduje kdykoli, když je volné zajímavé místo.

Neuspěla při volbě prezidenta, do níž se nechala nominovat komunisty, aby snížila šance Jana Švejnara, neuspěla při volbě šéfa České televize, ani při volbách do Sněmovny. Teď bude kandidovat do Senátu na Praze 10 i v komunálních volbách, v nichž je kandidátkou Suverenity na pražskou primátorku. (Bobošíková jde do dalších voleb, tentokrát senátních)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video