Hynek Kmoníček při svém vystoupení v OSN v květnu 2010

Hynek Kmoníček při svém vystoupení v OSN v květnu 2010 | foto: ČTK

Zeman se sešel s velvyslancem Kmoníčkem, zřejmě si ho vezme na Hrad

  • 23
Kromě osobního tajemníka a řidiče si Miloš Zeman na Hrad vezme nejspíš i diplomata Hynka Kmoníčka. Sešel se s ním v pátek. Klíčové spolupracovníky si budoucí prezident vybere do konce února. V březnu, po Zemanově inauguraci, s nimi Hrad uzavře smlouvy.

"Můžu potvrdit, že se pan Zeman a pan Kmoníček v pátek sešli. Byla to schůzka starých přátel, kteří se dlouhodobě znají, a pokud mám správné informace, tak si povídali o životě, o minulosti, přítomnosti a budoucnosti obou aktérů," řekl iDNES.cz šéf Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář.

Budoucnost je přitom u Kmoníčka zajímavá, současný český velvyslanec v Austrálii by podle Lidových novin na Hradě mohl vést zahraniční odbor kanceláře prezidenta nebo protokol Hradu.

"Nepředpokládám, že by pan Kmoníček přiletěl z Austrálie jen proto, že by pana Zemana chtěl pozdravit. Ale to je jen moje spekulace a musíme si počkat na vyjádření pana prezidenta Zemana," uvedl Mynář na dotaz, zda se na schůzce řešila i nabídka práce na Hradě.

Je také možné, že Zeman se s Kmoníčkem bavil o jeho další kariéře v diplomacii, neboť v podvečer jej čeká schůzka s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Bavit se budou také o velvyslaneckých funkcích (více o schůzce Zeman - Schwarzenberg čtěte zde).

Po více než dvě hodiny trvajícím jednání pak Schwarzenberg potvrdil, že se o velvyslanci společně bavili. Zeman pak na dotaz iDNES.cz, zda si Kmoníčka na Hrad s sebou vezme, neurčitě odvětil: "To bude rozhodovat budoucí kancléř."

Hynek Kmoníček

Někdejší dlouholetý velvyslanec při OSN a bývalý velvyslanec v Indii, Bangladéši, Nepálu, na Maledivách a Šrí Lance. Veřejnost jej zná například z případu entomologů, které v Indii zadrželi v roce 2008 (více zde).

Diplomat o případném angažmá mluvit nechtěl. "Jakmile bude něco opravdu konkrétního ke sdělení, ozvu se vám," uvedl velvyslanec ve čtvrtek pro server Lidovky.cz.

To, že je funkci blízko, nepřímo potvrzuje Zemanův soupeř v druhém kole volby Karel Schwarzenberg: "Požádal, aby mohl přijet na konzultace do Prahy. Jestli půjde na Hrad, to je ale na panu budoucím prezidentovi."

Kmoníček dříve pracoval jako náměstek ministra zahraničí Jana Kavana. Kavan má k Zemanovi blízko, protože byl součástí jeho vlády a vídali se spolu na pravidelných zabijačkách. Gratulovat mu byl i v jeho volebním štábu (více čtěte zde).

Velvyslancem v Austrálii je Kmoníček od května 2011. Obvyklá doba pobytu diplomata na jednom místě jsou čtyři roky. Pokud jej Česká republika potřebuje jinde, může být i kratší.

Klíčové spolupracovníky by Zeman mohl představit v únoru

Mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová v pátek sdělila, že jednání o spolupracovnících budoucího prezidenta stále probíhají. "Výsledek by měl být znám v průběhu února. Zatím jsou známa dvě jména, a to pan tajemník Hlinovský a pan řidič Sládek," připomenula Burianová.

Kromě Kmoníčka prý Zeman jedná také s exministrem zahraničních věcí Janem Kohoutem, který už se nechal slyšet, že jsou "nabídky, které se přijímají".

Důležité reference

Získat důvěru Miloše Zemana není jednoduché. "Pan Zeman si na cizí spolupracovníky těžko zvyká a málokomu věří," podotkl po Zemanově vítězství manažer jeho kampaně Vladimír Kruliš.

Velkou roli v překonání nedůvěry mají reference, které budoucí prezident na jednotlivé lidi má. Zemanův tým si je ostatně dobře vědom toho, že v souvislosti se Zemanovou kandidaturou a vítězstvím přitahuje lidi, jež láká rychlá kariéra v politice. Navíc reference byly důležité už při samotném sestavování Zemanova volebního týmu. Do něj se dostali spolupracovníci někdejšího šéfporadce Miroslava Šloufa nebo jeho přátelé. Například Jaroslav Hlinovský nebo Vratislav Mynář.

Reference od Jana Kavana mohly pomoci Kmoníčkovi. Exministr odmítl, že by ho doporučil Zemanovi on.

Mezi těmi, o nichž se spekuluje, je i bývalý ředitel ČT a Óčka Jiří Balvín, který Zemanovi v kampani radil s vystupováním v médiích, nebo exministr Martin Pecina. "S nikým jsem o něčem takovém nemluvil, ale kdyby nabídka přišla, byl bych samozřejmě potěšen," řekl iDNES.cz Pecina, člen Zemanovců.

"Jména, která se objevila, to je takový kompot všeho. Některá jsou vyloženě mediálními hrátkami," podotkl Mynář.

Podle něj se s některými lidmi jednání o budoucí spolupráci finalizují, jinde jsou teprve na počátku a všechno se ještě může změnit. "Samozřejmě se vyvíjejí podle toho, jaký si Miloš Zeman dělá vlastní náhled na chod kanceláře, a vzhledem k tomu, jak se k němu dostávají informace o tom, kdo ze stávající hradní garnitury chce svévolně odejít," doplnil politik.

Na podepisování smluv zatím však logicky nedošlo. "Miloš Zeman se stane prezidentem až inaugurací 8. března a teprve poté může cokoliv podepsat," upozornil Mynář.

Klausovi muži odcházejí

Zeman si původně přál, aby na Hradě měl také Jiřího Weigla, tedy kancléře Václava Klause. Weigl ovšem jeho nabídku odmítl. Od Klause totiž dostal jinou. Bude šéfovat jeho institutu.

Se současným prezidentem z Hradu chtějí odejít všechny jeho dosavadní známé tváře. Třeba Klausův tajemník Ladislav Jakl plánuje podnikat v pivovarnictví. "Hodlám si mikropivovar postavit, ale nejdřív ještě zkusím pár svých várek v jiných pivovarech. Pivu se určitě budu věnovat i jinak. Určitě také budu dělat nějaké věci s muzikou, asi i vážněji než dosud,“ řekl Jakl MF DNES.

Současný šéf protokolu Jindřich Forejt se stane českým velvyslancem ve Vatikánu. Jeho navržení už potvrdil Schwarzenberg.

Věci si postupně balí i mluvčí Klause Radim Ochvat. "Mluvčí prezidentů přicházejí a odcházejí s nimi. Budoucnost si teprve ujasňuji. Nejdříve si chci dát několik týdnů volna v cizině. Budu potřebovat výzvu, stejně jako před lety," míní Ochvat.

Odejít z Hradu chce také zástupce prezidentské kanceláře Petr Hájek. Zatím není jasné kam.

Budoucí prezident Miloš Zeman si na příští týden naordinoval odpočinek na Vysočině. Další série jednání jej tak čekají až v druhé polovině února.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video