Zemanovci schválili kandidátky, Šlouf v Praze zřejmě lídrem nebude

  • 205
Pouze jeden den byl Miroslav Šlouf volebním lídrem Strany práv občanů - Zemanovců v Praze. Vedení strany večer zřejmě pořadí na kandidátce změnilo, alespoň takovou informaci lobbista má. Oficiálně zatím strana mlčí, schválené kandidátky chce představit až v pátek.

"Předsednictvo schválilo finální podobu všech čtrnácti kandidátek. To jaké budou, popřípadě k jakým došlo změnám, zveřejníme až zítra na tiskové konferenci," řekl iDNES.cz mluvčí a místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Miroslav Šlouf už ale má jasno - pražským lídrem nezůstal. "Ano, takovou neoficiální informaci jsem dostal. Poradím se s kolegy a uvidíme,“ řekl MF DNES večer.

To, že se v případě vyškrtnutí sejde se svými stoupenci, řekl už odpoledne v rozhovoru pro iDNES.cz. S nimi se chce rozhodnout na dalším postupu (celý rozhovor najdete zde).

Pražská SPOZ zvolila Šloufa lídrem ve středu hodinu před půlnocí. Jeho vítězství bylo překvapivé a ihned se objevily hlasy, že svojí kandidaturou sníží vyhlídky strany na úspěch v parlamentních volbách. Lobbista však tvrdí, že se s potenciálními voliči stýká denně například v MHD a nesetkal se z jejich strany s žádným odporem. "Nezaznamenal jsem, že by se na mě mračili," řekl.

Zrušená tiskovka

Předseda krajského výboru SPOZ v Praze a vysokoškolský pedagog na VŠE Luboš Smrčka nechtěl zvolení Šloufa komentovat.  "Vyhodnocuji si, co to všechno znamená. A abych řekl pravdu, nemám z toho příliš dobrý pocit a nevidím do budoucna příliš mnoho cest, které by mohly vést k tomu, co bychom si představovali jako organizace tady v Praze," řekl iDNES.cz bez dalšího upřesnění. Smrčka byl zvolený předsedou krajského výboru právě na středeční mimořádné konferenci.

Dvojka na kandidátce Vladimír Hönig, který Zemanovce vedl ve sněmovních volbách v roce 2010, lobbistu hájil. "Nikdo neudělal pro SPOZ více než Miroslav Šlouf. Jeho pověst je jen mediální bublina, on takový není," řekl MF DNES Hönig.

Vedení strany raději dopoledne zrušilo plánovanou tiskovou konferenci, kde mělo kandidátky představit. Přesunulo ji až na páteční poledne (více o zvolení Šloufa a odložení tiskové konference zde).

Miroslav Šlouf

se narodil 19. září 1948. Vystudoval VŠE v Praze. Od roku 1974 byl politicky činný, zastával vysoké funkce ve SSM či v národních výborech, byl členem KSČ a poslancem České národní rady, uvádí server NašiPolitici.cz. Po roce 1989 soukromě podnikal.

V letech 1994 až 2009 byl členem ČSSD. V roce 2008 mu ale hrozil z ČSSD vyhazov. V tehdejší prezidentské volbě totiž otevřeně podporoval znovuzvolení Václava Klause, i když socialisté podporovali Jana Švejnara. ČSSD se nakonec usnesla, že jeho počínání nebylo v rozporu se stanovami a stranu opouštět nemusí. Dáme mu šanci na nápravu, naznačil tehdy předseda Jiří Paroubek (více zde).

Šlouf působil jako poradce a šéf poradců předsedy Sněmovny a později předsedy vlády Miloše Zemana.

V roce 2000 bojoval o senátorské křeslo. Na Chrudimsku se mu podařilo získat jen nad deset procent hlasů a skončil až jako čtvrtý. Poté se stáhl zpět do politického pozadí.

V roce 2009 byl u zrodu strany Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ).  Do letošního února byl předsedou krajského výboru v Praze.  

Strana mu po lednové prezidentské volbě mimo jiné poděkovala, že de facto vrátil Miloše Zemana na politickou scénu. Šlouf byl totiž spojován s jeho prezidentskou kampaní. Ten se od svého někdejšího poradce během kampaně opakovaně distancoval, ale po vítězství ve volbách byl Šlouf jedním z prvních gratulantů. V rozhovoru pak Šlouf uvedl, že Zemanovi v kampani radil jen s dílčími věcmi (více zde).

Během kampaně však Zemanovi i "zavařil". V živé debatě, kterou v lednu pořádaly MF DNES a iDNES.cz, si totiž poprvé Zeman poslechl záznam hovoru z roku 2000 mezi Šloufem a kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf v něm Mrázkovi slibuje pomoc při jeho obchodech (více zde).

Šlouf založil Občanské sdružení "Přátelé Miloše Zemana". Je rozvedený, má dvě děti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video