Šlouf sezval naštvané, zvažují novou stranu. SPOZ je flundra, zaznělo

  • 195
Původně se měli sejít v restauraci Jedová chýše v centru Prahy, zájem prý byl ale tak velký, že si nakonec část Zemanovců zamluvila sál v pražském Kongresovém centru. Právě tam v úterý v podvečer debatovali nespokojení straníci. Většina z nich chce vlastní hnutí a audit financování kampaně SPOZ. Tu ve svých projevech nešetřili.

"Za pár dnů se nám přihlásily více než dvě stovky lidí, tak už jsme museli zajistit sál," vysvětlil změnu místa konání schůzky Vladimír Hönig.

Ten patří k Zemanovcům, kteří se přidali k Platformě obrody ve SPOZ. V úterý představila svůj web a logo - fénixe vyvedeného v národních barvách.

Za vznikem platformy stál mimo jiné Miroslav Šlouf a další lidé ze strany přátel Miloše Zemana, kterým se nelíbil způsob sestavování kandidátek do předčasných sněmovních voleb. Na jednání proto dorazili bývalá místopředsedkyně strany Dita Portová nebo ze strany vyhozený senátor Vladimír Dryml. Kromě nich se rokování zúčastnil i bývalý ministr dopravy v Zemanově vládě Jaromír Schling, někteří exšéfové místních sdružení SPOZ či řadoví členové Zemanovců z Čech i Moravy.

Z platformy bude politické hnutí

Šlouf uvedl, že iniciativu chce přetavit v nové politické hnutí. "Zatím je to názorová platforma, protože nový politický subjekt bude potřeba ještě zorganizovat programově a ve všech personálních souvislostech," řekl iDNES.cz Šlouf.

Podle Portové už funguje přípravný výbor. Ten má osm členů.

O tom, zda vůbec a jak novou stranu či hnutí založit, se diskutovalo v úterý téměř tři hodiny.

Přípravný výbor

Vznik nového hnutí připravuje Miroslav Šlouf, Dita Portová, Vladimír Hönig, Jiří Bejlovec, Dalibor Štambera, Andrej Balcar, Vlasta Kozlerová a Zdeněk Kučera.

Šlouf v úvodu řekl, že na mimořádném volebním sjezdu SPOZ, který bude 21. prosince, by chtěli příznivci Platformy obrody vyvolat rozhodování o změně názvu strany a zadání prověrky financování volební kampaně. Není ale jasné, zda by se to mohlo podařit, protože řada příznivců platformy už je mimo Zemanovce, další nebyli na sjezd delegováni.

"Požadujeme finanční audit voleb, protože víme, že jsou kolem toho velmi neurčité informace," uvedl někdejší šéf poradců premiéra Miloše Zemana, který mu pomáhal i v prezidentské kampani, ačkoliv to Zeman popíral.

Tvůrci tvrdí, že platforma má obnovit politickou kulturu. Chce proto upozorňovat na porušování stanov ostatních stran či Listiny základních práv a svobod.

"Kolikrát politiku dělá vedení strany v rozporu s tím, co si myslí členové. A marketingová značka je důležitější než myšlenky, vize a lidé," domnívá se Hönig. "Právě proto jsme začali vyvíjet iniciativu, kdy chceme diskutovat o programových věcech využitelných i třeba pro komunální politiku," podotkl.

Zemanovci "stáli" na Šloufovi

Na podvečerní schůzce zazněla kritika na vedení Zemanovců i stav strany. Místy šlo o projevy plné drsných přirovnání.

To například když jeden z účastníků Otto Salač přirovnal SPOZ k "flundře, která se ráno vrací z flámu, pokálená a pozvracená" a koupel jí nepomůže změnit pověst.

Jiný řečník, František Hanus, který je Zemanův soused z Nového Veselí, zase tvrdil, že SPOZ fungovala jen když ve straně fungoval Šlouf. "Dokud tam byl Miroslav Šlouf, tak to mělo hlavu a patu. Když odešel, začaly nám chodit informace, které říkaly něco, co tak ve skutečnosti nebylo," popsal Hanus.

V diskuzi pak opakovaně řečníci zmiňovali "smrt" SPOZ, účast na jejím "funuse", resuscitaci strany či "pohřbívání (Šloufova) dítěte". Dalibor Štambera řekl, jak je překvapený, že se sešlo tolik lidí při současných "politických sra*kách", jiný řečník podotkl, že Kalouska Zemanovci poslali do p*dele. Jiní řečníci hovořili o "spáchání rituální sebevraždy ČSSD" a vzniku nových projektů "politických paniců". Jeden z diskutujících navrhl, aby se nový politický subjekt jmenoval SPOJ s odkazem na spojování i Stranu práv.

Schling: Změňme SPOZ, nedělejme novou stranu

Často řečníci zmiňovali také to, že Zemana dostali na Hrad, on se ale prý obklopil lidmi, kteří ho od zbytku jeho příznivců a podporovatelů poté odřízli.

Menší část řečníků pak navrhovala, aby se nová strana nezakládala. "Není reálné zakládat novou stranu, ale mělo by se jít cestou změn ve SPOZ. Nesouhlasím s tím, že tato strana je mrtvá," vzkázal auditoriu Schling. "Jsme postupně schopní dosáhnout změny. Ta změna musí spočívat ve výměně ve vedení strany," dodal poradce současného prezidenta s tím, že současné vedení SPOZ "naprosto zklamalo".

"My potřebujeme ve vedení chlapy s gulama, ne s putovním dřevěným vajíčkem," vzkázal Josef Dušek.

Někteří navrhovali, aby se SPOZ přejmenovala. A zazněl i jeden konkrétní návrh - nově by to měla být jen Strana práv občanů. Bez dodatku o Zemanovi.

Šlouf v závěru řekl, že přípravný výbor vyhodnotí úterní diskuzi a názory, které na ní zazněly, seřadí co do četnosti. "Poté připravíme návrh postupů pro jejich obhájení," podotkl.

Podle Höniga není Platforma obrody výhradně věcí Zemanovců, ale přidali se k ní údajně i někteří členové sociální demokracie. Kteří, to Hönig povědět nechtěl a v sále žádná známá tvář ze sociální demokracie nebyla. "Jsou tam i lidé z komunální politiky nebo třeba lékaři a učitelé, kteří chtějí o úrovni politiky mluvit, protože s ní mají problém. Nejsou to třeba ani straníci a jsou to lidé, kteří třeba ani se Zemanovci nechtějí mít nic společného," řekl Hönig.

Rozkol ve SPOZ vyšel veřejně najevo poté, kdy z pražské kandidátky proti své vůli zmizel Šlouf. Ten následně začal rozdávat rozhovory, které nevyznívaly vůči Zemanovcům lichotivě. Později stranu připravil o web. Kromě Šloufa ale Zemanovci vyškrtli i další lidi z kandidátek a zrušili několik regionálních buněk. Zemanovci na konec v předčasných volbách získali jen 1,51 procenta hlasů, ačkoliv některé předvolební průzkumy jim dávaly naději na křesla ve Sněmovně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video