Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání tří exposlanců ODS (26. července 2013). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Žalobce Zeman zrušil stíhání exposlanců ODS a případ vrátil Ištvanovi

  • 452
Stíhání exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra končí. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyhověl stížnostem jejich advokátů a zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání. Případ vrátil k posouzení olomouckému vrchnímu žalobci Ivu Ištvanovi. Ostatní stížnosti Zeman zamítl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že ve věci bývalých poslanců musel zohlednit rozhodnutí Nejvyššího soudu, který je minulý týden vyňal z pravomoci policie a žalobců.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro mě překvapivé, nepředvídatelné, extenzivním způsobem zachází s indemnitou poslance (nestíhatelnost za projevy ve Sněmovně - pozn. red.). Extenzivně například vykládá pojem projev poslance. Nezbylo ale, než jeho rozhodnutí aplikovat," uvedl Zeman. 

Případ vrátil dozorovému státnímu zástupci Ištvanovi k novému projednání. "Bude-li chtít pokračovat v případném trestním stíhání, bude se muset skutek vymezit tak, aby dovodil, že projev neprobíhal ve Sněmovně," doplnil nejvyšší státní zástupce.

Podle jeho názoru by ale před případným pokračování stíhání měl Nejvyšší soud rozhodnout, zda nově popsané jednání je možné stíhat, nebo ne.

Nejvyšší státní zástupce se před vyřízením stížností nechtěl k případu příliš vyjadřovat. Serveru iDNES.cz řekl, že by politici v komentování práce žalobců a policistů měli být zdrženlivější (rozhovor se Zemanem čtěte zde).

Advokáti exposlanců rozhodnutí nejvyššího státního zástupce kritizovali. Podle Lukáše Trojana, který zastupuje Marka Šnajdra, Zeman neměl usnesení o zahájení stíhání jen zrušit a vrátil k novému projednání, ale případ zcela zastavit. A to hned po verdiktu Nejvyššího soudu z minulého týdne. "Nejvyšší státní zástupce tímto obešel trestní řád," řekl v ČT Trojan.

Ištvan zvažuje, že trestní stíhání obnoví

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan už v neděli v ČT uvedl, že plánuje skutky přeformulovat tak, aby stíhání mohlo pokračovat (více čtěte zde). Věc chce posoudit podle odůvodnění Nejvyššího soudu.

Ivo Ištvan v rozhovoru pro iDNES.cz po čtvrtečním přijetí u prezidenta Zemana

14. června 2013

"My tu situaci stále analyzujeme a promýšlíme další postup. Ještě jsme o tom nerozhodli. O obnovení stíhání je předčasné hovořit. Řešíme to, zda-li bude možno předmětný skutek u tří exposlanců formulovat způsobem, který by vyhověl požadavku Nejvyššího soudu. Další navazující kroky v tuto chvíli neřešíme," řekl Ištvan iDNES.cz v reakci na páteční rozhodnutí svého nadřízeného Zemana.

Některá jednání o výměně mandátu poslance za posty ve státní správě podle něj probíhala v dolní komoře parlamentu na místech, na která by se imunita vztahovat nemusela. Podle Ištvana ale zatím nelze říct, jak by takto přeformulovaný skutek Nejvyšší sod posoudil. "Jeho usnesení není úplně srozumitelné," doplnil žalobce.

Stíhání Nagyové a Bočka žalobce nerušil

Stížnosti dalších obviněných v kauze Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo. Pouze vyhovělo námitce exředitelky Nečasova kabinetu Jany Nagyové a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, že v případě údajné korupce nebyl skutek dobře právně posouzen.

"Ve věci korupce exposlanců, kde byla právní kvalifikace návod k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby, dospělo Nejvyšší státní zastupitelství u pana Bočka a paní Nagyové k tomu, že tuto právní kvalifikaci nelze použít," řekl Zeman. Podle něj to ale není důvod ke zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání.

"Překvalifikace části jednání, konkrétně zneužití pravomoci úřední osoby, je pouze formální záležitost, takže rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství budeme v tomto směru respektovat. V tom nevidím zásadní problém," uvedl k námitce Zemana vrchní státní zástupce Ištvan (jak ho pochválil prezident, čtěte zde).

Všichni aktéři se minulý týden dostali z vazby na svobodu. Exposlanci ODS opustili vazební věznici v úterý. V pátek skončila vazba i pro spolupracovnici expremiéra Janu Nagyovou, bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, někdejšího náčelníka Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue