„Nyní téměř všechny evropské země čelí velké migrační krizi, která je důsledkem teroristických akcí na Blízkém východě a v Africe,“ uvedl Zeman ve svém projevu. „Musíme hledat nové formy boje proti terorismu,“ prohlásil český prezident. (celý záznam jeho projevu v angličtině najdete zde)
„Je krásné kritizovat terorismus, je krásné organizovat demonstrace a protesty proti terorismu i připravovat deklarace proti terorismu. Myslím, že si je abú Bakr Bagdádí pozorně přečte,“ řekl Zeman v narážce na lídra tzv. Islámského státu, který ovládá část Sýrie a Iráku a vyhlašuje, že chce obnovit chalifát a dostat pod svou kontrolu území, která muslimové dříve ovládali i v Evropě.

Terorismus podle Zemana roste jako rakovina a kvůli tomu přibývá zhroucených států, atentátů, vražd a ničení památek, jako v syrské Palmyře. Teroristické organizace není podle něj možné zúžit jen na Islámský stát. Existují i další jako al-Káida, Taliban, an-Nusrá či Boko Haram, vyjmenoval Zeman některé z nich. Za zastřešující organizaci mezinárodního terorismu označil s odkazem na arabské politiky Muslimské bratrstvo.
Připomněl také, že své zkušenosti s terorismem mají jak USA kvůli útoku al-Káidy 11. září 2001 na New York a Washington, tak Rusko s útoky v Beslanu či Volgogradu, tak Evropa s útoky na Madrid, Londýn či Paříž.
Zeman před Valným shromážděním OSN připomněl, že státy se už jednou dokázaly spojit proti pirátům v Somálsku. „Jsou snad piráti méně nebezpeční než teroristé?“ ptal se Zeman. Věří proto, že Radou bezpečnosti OSN projde i rezoluce o společné akci proti mezinárodnímu terorismu.
Syrská vláda a opozice by mohly podepsat příměří v Praze
Ještě před projevem Zeman řekl, že syrská vláda i představitelé opozice, kteří vyjednávají v Ženevě o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze. Zároveň ale upozornil na to, že jednání v Ženevě ještě několik měsíců potrvají.
„Zdá se, že obě strany tohoto konfliktu vyjadřují přání, aby závěrečný akt těchto jednání byl podepsán v Praze, už tomu dokonce začínají říkat pražská deklarace,“ prohlásil Zeman. „Na druhé straně bych byl realistický a očekával bych, že ženevská jednání budou ještě několik měsíců trvat, takže pražská deklarace je na velmi vzdáleném obzoru,“ dodal.
Fotogalerie |
Zeman se v úterý sešel se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem, v plánu měl také schůzku s představiteli syrské opozice. Ti se však z jednání omluvili, neboť uvízli v dopravní zácpě na Manhattanu. Zeman se „podivil“ nad tím, co je to za opozici, když nedokáže zvládnout newyorskou dopravu.
Mualimovi český prezident řekl, že doufá v úspěšné završení rozhovorů v Ženevě, které má pod svou patronací OSN. „Pokud se v Sýrii podaří dosáhnout alespoň příměří, natož ustavení přechodné vlády, bude to znamenat zeslabení migračních toků,“ řekl Zeman.
Sobotka: Pomoc Česka proti Islámskému státu ocenil Biden
Americký viceprezident Joe Biden podle premiéra Bohuslava Sobotky ocenil pomoc, kterou Česko poskytuje v boji proti Islámskému státu. Sobotka to napsal na Twitteru. S Bidenem mluvil v New Yorku po skončení summitu o terorismu, který se konal na okraj rozpravy Valného shromáždění OSN.
Americký prezident Barack Obama před tím na Valném shromáždění OSN, že vítězství nad silami Islámského státu je možné pouze po odchodu syrského prezidenta Bašára Asada z funkce. (více zde) Ten přitom patří mezi spojence Ruska, které posiluje svoji vojenskou přítomnost v zemi.
Zeman stejně jako premiér Bohuslav Sobotka uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001 položením květin u památníku 9/11 Memorial. Už v pondělí večer se český prezident Zeman na recepci potkal také s americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ženou Michelle.