Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman viní pravici, Klaus odmítá přijmout zodpovědnost

aktualizováno 
- Premiér Miloš Zeman obvinil minulé pravicové vlády, že za špatný stav příprav na vstup do Evropské unie, který Brusel kritizoval, mohou právě ony. Naopak ODS je přesvědčena, že kritiku Evropské komise nelze přijímat jako věrohodnou zprávu o situaci v České republice, ale jako dílčí zprávu za posledních 15 měsíců. Navíc zdůrazňuje, že je už 11 měsíců v opozici a odmítá přijmout zodpovědnost za kroky Tošovského prozatimní vlády a současné vlády ČSSD.

"Za případné prodlevy v přípravě ČR na vstup do EU nesou hlavní odpovědnost ti, kteří na podzim loňského roku vyvolali vládní krizi a způsobili tak mnohaměsíční období politické nestability v ČR," citoval Klaus z prohlášení grémia.
Podle premiéra Zemana je nynější vláda připravena napravovat chyby, kterých se minulé vlády dopustily.

Čeští politici prý berou kritiku Evropské komise vážně
Čeští politici se dušují, že kritickou zprávu Evropské komise, která není spokojena s přípravami republiky na vstup do unie, berou vážně. "Kdyby nenastala zásadní změna, bude skutečně ohrožen termín vstupu naší republiky do EU v roce 2003," přiznal místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Evropská komise tvrdě kritizovala Českou republiku za přípravu na vstup do Evropské unie. Zpráva komise, která hodnotí výsledky jednotlivých zemí usilujících o vstup, vytýká Praze pomalé přejímání právního systému unie, zpomalení ekonomických reforem, nepříznivé hospodářské výsledky a špatnou práci administrativy a soudů. Komisař Hans van den Broek dokonce pohrozil, že když se Česká republika nezlepší, vypadne z první vlny rozšíření.
Evropská  komise nedoporučila žádnou další zemi pro zahájení jednání o přijetí do EU, řekl  ve středu Evropském parlamentu člen Evropské komise Hans van den Broek. Při prezentaci hodnotících zpráv Evropské komise uvedl, že ze zemí, které již jednání vedou, potřebují zejména Česká republika a Slovinsko urychlit přejímání a aplikaci legislativy EU. "Zpomalení, jehož jsme svědky od (loňských) posudků, jsou důvodem ke znepokojení," prohlásil.
Komise v závěrech posudků uvedla, že hodlá doporučit zahájení rozhovorů s Lotyšskem koncem příštího roku; se Slovenskem a Litvou v "rozumné době". Bulharsko a Rumunsko zatím nejsou připraveny, i když první jmenovaná země dosáhla výrazného zlepšení, zatímco situace v Rumunsku se zhoršovala.

Vicepremiér pro zahraničněbezpečnostní politiku Egon Lánský si nemyslí, že by středeční zpráva Evropské komise hodnotila Českou republiku jako repetenta. Zprávou se nicméně bude zabývat vládní výbor pro evropskou integraci, kterému Lánský předsedá.
"Z některých stran se na nás valí tvrdá kritika, ale jsou i kapitoly, kde se Brusel vyjadřuje buď že děláme něco dobře nebo to alespoň neděláme špatně," řekl Lánský členům zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

Exekutiva EU nemění nic na loňském závěru, že Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Polsko a Slovinsko považuje za fungující tržní ekonomiky schopné ve střednědobém výhledu splnit ekonomická kritéria členství Evropská  komise nedoporučila žádnou další zemi pro zahájení jednání o přijetí do EU, řekl dnes v Evropském parlamentu člen Evropské komise Hans van den Broek.
Při prezentaci hodnotících zpráv Evropské komise uvedl, že ze zemí, které již jednání vedou, potřebují zejména Česká republika a Slovinsko urychlit přejímání a aplikaci legislativy EU. "Zpomalení, jehož jsme svědky od (loňských) posudků, jsou důvodem ke znepokojení," prohlásil.
Českou republiku jmenoval zejména v pasáži věnované přejímání legislativy EU. Její výsledky byly za posledních 18 měsíců - stejně jako slovinské - "jistým zklamáním". Hodnotící zpráva je pro Českou republiku "jasným signálem, že vstupní rozhovory nemohou nahradit práci, kterou je třeba vykonat při slaďování práva a jeho aplikaci", řekl v parlamentní debatě.
Pokud jde o nedostatečnou kapacitu státní správy, která byla České republice v minulých měsících nejčastěji vyčítána, jde podle van den Broeka o obecný problém společný všem uchazečům o členství. "Všichni musejí v této oblasti vystupňovat reformy."

Volby na Slovensku a jmenování nové vlády podstatně vylepšily vyhlídky na zahájení jednání, uvedl komisař s připomínkou dosavadního neplnění politických kritérií Bratislavou. Podotkl však, že podle názoru komise Slovensko nelze ještě považovat za fungující tržní ekonomiku, zejména kvůli netransparentní privatizaci a státní intervenci.

Zprávy o pokroku kandidátů byly dnes předmětem dlouhého zasedání kolegia Evropské komise, které se točilo zejména kolem formulací o budoucích šancích nejlépe připravených zemí druhé vlny, Lotyšska, Litvy a Slovenska. V době, kdy van den Broek mluvil v EP, nebyly texty posudků ještě k dispozici. Dokumenty se stanou podkladem pro rozhodování prosincového summitu EU ve Vídni. Po dnešku je v podstatě jisté, že Evropská rada se bude držet doporučení komise a zachová rozdělení kandidátů do dvou skupin v dosavadním složení.

Komisař Hans van den Broek při nedávné návštěvě v Praze české politiky připravil na závěr komise, tedy že bylo dosaženo jen malého pokroku. Nicméně jsou i světlé výjimky, například zřízení ministerstva pro regionální rozvoj, certifikace a standardizace, posílení regulace kapitálového trhu nebo zahájení privatizace velkých bank. Zpráva poukáže také na nedobrou makroekonomickou situaci České republiky a sektor po sektoru zhodnotí, co se udělalo a neudělalo ve srovnání s posudkem zveřejněným loni v červenci. Činitelé komise zdůrazňují, že jim vůbec nejde o samoúčelnou kritiku, ale o podněty k většímu úsilí. "Řekneme, kde a jak je třeba vrátit nohu na plyn," řekl včera jeden z nich. "Nezapomínejme, že jde o přistoupení České republiky k unii, tedy o převzetí a aplikaci evropské legislativy, která sama nemůže být předmětem jednání."
Verbální odhodlání české vlády musí být doprovázeno činy a výzva z Bruselu tomu může napomoci, uvedl další zdroj. "Úlohou komise je kandidáty povzbudit, nikoli srážet," podotkl s tím, že hodnocení může pomoci také při hledání konsensu na české politické scéně.
I debata v Evropském parlamentu se včera soustředila na schopnost menšinové české vlády prosadit ambiciózní legislativní program; mluvilo se o naději, že vláda i opozice najdou společnou řeč, pokud jde o objektivní priority pro integraci do Evropské unie, jež jsou obecně v zájmu země.

Záhy po svém schválení budou posudky dány k dispozici také na internetové adrese "europa.eu.int/comm/dg1a/enlarge/index.htm" a posléze i na papíře.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Škeble
Mlži na dně Baltského moře vyrobí víc metanu než dvacet tisíc krav

Na negativní dopady produkce hovězího masa upozorňují ekologové již dlouho – dobytek na farmách je významným zdrojem metanu, který se podílí na globálním...  celý článek

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)
Krvavé úterý v Afghánistánu. Válka s Talibanem vstupuje do Trumpovy éry

Nekončící válka v Afghánistánu se dostává do nové fáze. Američané v rámci nové strategie stupňují nálety na Taliban a počet civilních obětí rychle roste....  celý článek

Ruský opoziční předák Alexej Navalný otevřel v Petrohradu kancelář svého...
Evropský soud nakázal Rusku odškodnit Navalného za procesní vady

Evropský soud pro lidská práva nařídil v úterý Rusku, aby vyplatilo opozičníkovi Alexeji Navalnému a jeho bratru Olegovi přibližně 76 tisíc eur (asi dva...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.