Zeman už autora amnestie zná, tvrdí Hasenkopf. Zveřejnění nechá na něm

  • 267
Právník Pavel Hasenkopf poslal prezidentovi Miloši Zemanovi dokument, který má ukazovat hlavního autora amnestie. "Je na něm, jestli jméno zveřejní," uvedl v nedělních otázkách Václava Moravce. Hasenkopf se tak brání nařčení hradního kancléře Vratislava Mynáře, který označil za autora amnestie jeho. Pokud však Zeman jméno veřejnosti nesdělí, udělá to prý stejně sám.

"Rozhodl jsem se, že materiály dokazující skutečného autora amnestie předám panu Zemanovi přímo, což jsem v pátek učinil," řekl v České televizi a na kameru ukázal dokument, kde byl zobrazen návrh amnestie ministerstva spravedlnosti se začerveněným jménem autora. "Pan prezident má plnou verzi," dodal. Zeman už podklady k autorství amnestie pročítá a vyjádří se k nim příští týden.

Hasenkopf současně uvedl, že Zemanovi předal přes podatelnu prezidentské kanceláře úplný přepis e-mailové komunikace, která se týká amnestie, svůj návrh amnestie, další návrh amnestie s vysvětlujícím komentářem, o němž si Hasenkopf myslí, že vznikl na ministerstvu spravedlnosti a konečnou verzi amnestie, jak ji podle něj někdo na Pražském hradě upravil na základě té ministerské.

Asi procházím zdí

Na základě Mynářových zjištění chtěl Hrad s Hasenkopfem rozvázat pracovní poměr. To se mu však nelíbilo. "Ve čtvrtek 2. května mi byla nabídnuta dohoda, na kterou buď přistoupím, nebo dostanu okamžitou výpověď. Prý že nechodím do práce. Občas sice chodím pozdě, ale podle záznamu jsem někdy jen přišel, podruhé zase jen odešel. To asi na Hradě spím nebo procházím zdí," uvedl v neděli v České televizi.

Rozhodl se na dohodu nepřistoupit a výpověď napadnout u soudu.

Hasenkopfovy indicie naznačují, že pravým autorem by mohl být exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka. O něm ostatně mluvil i Ladislav Jakl (více zde). Na dotaz moderátora, zda by právě Koudelka mohl být oním "člověkem blízkým ministerstvu spravedlnosti", jak Hasenkopf o údajném autorovi mluvil, totiž řekl: "Na to už vám neodpovím, protože to bych v podstatě předběhl pana prezidenta. Ať to posoudí sám, jestli to chce říct, nebo ne."

Dokumenty se již dostaly přímo k Zemanovi. "Pan prezident podklady obdržel v pátek vpodvečer a vzal si je na víkend k prostudování," řekla mluvčí Hradu Burianová. "Záleží na panu prezidentovi, zda se k dokumentům sám vyjádří v příštích dnech, nebo je předá panu kancléři. Zásadní úkol je ten, aby byli odhaleni autoři amnestie," dodala.

Hasenkopfovy hypotézy

Hradní kancléř Vratislav Mynář přišel na konci dubna s informací, že autoři amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf. Hájek autorství odmítl, Jakl uvedl, že pouze radil. Hasenkopf tvrdil, že připravil vlastní návrh amnestie, prezident ho však nakonec nevyužil.

To však popřel Václav Klaus. "Co se týče pana Hasenkopfa, žádné zadání k vypracování amnestie jsem mu nedal a žádný takový text jsem od něj nepřevzal," uvedl v sobotním rozhovoru pro deník Právo. Na základě toho Hasenkopf na své facebookové stránce zveřejnil e-mail od Ladislava Jakla, ve kterém ho žádá o návrh amnestie. "Pan prezident prosí o vypracování jednoho z možných řešení amnestie," píše se v údajné zprávě od Jakla, který odeslání
e-mailu nepopírá (více o tom čtěte zde).

Hasenkopf v České televizi také uvedl tři své hypotézy, co mohlo Mynáře vést ke zveřejnění jeho jména mezi autory novoroční amnestie: "Buď Mynář ví, že s tím nemám nic společného, a označil mě za autora z neznámých důvodů schválně. Nebo naletěl špatnému informátorovi. Třetí možnost, podle mě nejméně pravděpodobná, je, že věděl, jak se zachovám, a chtěl, aby se o autorství amnestie dozvěděla veřejnost mým prostřednictvím," uvedl s tím, že pan Mynář předně nutně potřeboval splnit úkol, který dostal od prezidenta.

Stopy opět vedou i na resort spravedlnosti

Bývalý hradní právník, jak se sám Hasenkopf nazval, znovu naznačil, že v amnestii mělo prsty také ministerstvo spravedlnosti, ačkoli to ministr Pavel Blažek popírá. "Tohle bych si nevymyslel. Je v tom cítit mentalita úředníka ministerstva spravedlnosti," uvedl k jednomu z návrhů amnestie, který zveřejnil na Facebooku. O tom, že jedna z verzí amnestie vznikla na ministerstvu spravedlnosti, mluvil už v rozhovoru pro MF DNES (přečtěte si ho tady).

"Pavel Hasenkopf opět nijak nedoložil, že dokumenty opravdu pochází z ministerstva spravedlnosti. Zatím je zcela zjevné, že tyto dokumenty má k dispozici z interní komunikace na Pražském hradě," reagovala mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Podle ní však ministerstvo vítá předání materiálů prezidentovi. "Celá záležitost se tím dostane z mediálních spekulací do reálného světa," uvedla.

Z českých věznic bylo v důsledku novoroční amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na desítky nepodmíněných a alternativních trestů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video