Miloš Zeman na návštěvě Slovenska

Miloš Zeman na návštěvě Slovenska | foto: Michal Šula, MAFRA

POHLED: Zeman i v Bratislavě ukazuje, že chce být hodně silným prezidentem

  • 80
Bratislava (od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pokud Miloš Zeman nějakou zemi "umí", tak je to Slovensko. Ukazuje to i návštěva Zemana v Bratislavě, která byla pro bývalého českého premiéra a také, co už se zapomíná, i bývalého předsedu Poslanecké sněmovny, návratem do starých známých vod. A možností předvést, jak svůj prezidentský mandát chápe. Zeman ve svých vystoupeních na Slovensku zřetelně ukazoval ambice být "vládnoucím" prezidentem.

Zeman totiž i v Bratislavě ukazuje, že chce být hodně silným prezidentem. V Bratislavě byl vítán svými slovenskými protějšky jako starý přítel. Jeho návštěva se ale spíše než cestě prezidenta podobala cestě předsedy vlády, nebo prostě vládce Česka.

Prezidenta, který do značné míry chce spoluurčovat agendu vzájemných vztahů a to i v takových konkrétních věcech, jako je propojování dálnic, investice českého kapitálu na Slovensku a obráceně, i nasměrování České republiky k přijetí jednotné evropské měny eura. "Slovensko předstihlo Česko v zavedení eura," uvedl Zeman, podle něhož i nyní více než dvě třetiny Slováků euro podporují. "To je inspirace pro Česko," dodal Zeman.

Spíše k úsměvným bonmotům patřila poznámka o společné česko-slovenské hokejové lize, která ale jen ilustrovala rozsah Zemanova vlivu, který by si přál mít. Otázku Livie Klausové, jako nové české velvyslankyně na Slovensku, zametl pod stůl slovy, že komentovat nedohodnutá jména by byl amatérismus. A kopl si do ministra zahraničí Schwarzenberga, že on se tohoto "amatérismu" na rozdíl od něj dopouštět nebude.

Prezident podnikatelů

Velmi neobvyklé také je, aby na takovou návštěvu, jaká byla ta Zemanova na Slovensko, následovaly prezidenta desítky českých podnikatelů, s nimiž se navíc prezident setkává na separátních setkáních mimo obvyklý program. Pokud by člověk hodně pátral, našel by mezi nimi i několik se Zemanem a jeho SPOZ spřátelených firem, ale také mnoho jiných, kterým český prezident nic nedluží.

"Zvolil bych téma investic, jako svoji pětiletou prezidentskou message," uvedl Zeman. "Pro podnikatele není ani tak důležité snížení daní, jako získání zakázek. Důležité je, kam výnos daní půjde. Když půjde do spolupráce veřejného a soukromého sektoru, je to smysluplné," dodal na Slovensko-českém podnikatelském fóru v Bratislavě.

Šanci vidí Zeman například ve spojení české a slovenské nákladní železniční dopravy. "Žádná země nemá nadbytek podnikatelů baťovského stylu," dodal. "Chtěl bych podporovat tyto úspěšné podnikatele, které budu brát na své podnikatelské mise." V této souvislosti Zeman ve svém jediném souvislejším veřejném vystoupení na Slovensku označil za příklad země severní Evropy, proti špatnému příkladu "líné Evropy jižní".

Blíž Fico než Gašparovič

Miloš Zeman si srdečně tiskne ruku se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem

Takové návštěvy, jako byla ta Zemanova na Slovensku, jsou i o symbolických gestech a to, jakým způsobem se český prezident vítal s Ivanem Gašparovičem a jak přátelsky objímal Roberta Fica, mluvilo za vše. "My dva si vždy máme co říci," komentoval to v paláci, v němž sídlí slovenský Úřad vlády Robert Fico. "I na tomto jednání jsme jednali o zájmech vás podnikatelů," prohlásil o jednání s premiérem Zeman na podnikatelském fóru.

To, že si Miloš Zeman na oběd k Ficovi přizval svého oblíbence z ČSSD, jihomoravského hejtmana a místopředsedu v současnosti nejpopulárnější české strany Michala Haška, bylo také víc než symbolické. Stejně jako to, že i u tohoto stolu neseděl proti slovenskému ministrovi zahraničí Miroslavu Lajčákovi Karel Schwarzenberg, ale jen jeho náměstek Vladimír Galuška.

Nezapomněl na Dzurindu

Zatímco "nezapomínání" v případě sporů se Schwarzenbergem lze brát jako Zemanův mínus, jeho "nezapomínání" na jeho politické přátele z minulosti je naopak kladem. V pátek dopoledne se totiž Zeman v hotelu Borik setká mimo oficiální program s pravicovým expremiérem Mikulášem Dzurindou, který zažívá nejtěžší politické chvíle své dvacetileté politické kariéry. Vedle toho přijme i bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, který byl v čele Slovenska, když byl Zeman premiér.

A také Petera Weisse, bývalého šéfa zaniklé Strany demokratické levice, dnes velvyslance v Maďarsku, o němž se mluví jako o novém slovenském velvyslanci v Česku. Nic z toho Zemanovi body nezíská, ale je to gesto úspěšného přítele vůči přátelům méně úspěšným.

Naopak nepochopitelné, a to i pro slovenské novináře, jsou tajnosti kolem programu, v jehož verzi pro novináře chyběla například i Zemanova účast na podnikatelském fóru.

Celkově lze po prvním dnu Zemanovy návštěvy říci, že skandál, propadák se nekonal. Právě naopak, Zeman se ukázal v plné síle, s ambicemi, které dalece přesahují i Klausovo pojetí funkce českého prezidenta. Jak říká sám Zeman, má díky přímé volbě i "přímou podporu lidí".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video