Zeman: třináct tisíc penze mu bude stačit

  • 135
Odcházejícího premiéra Miloše Zemana a jeho rodinu čeká během několika měsíců velký otřes: z člověka s pravidelným špičkovým příjmem přes 120 tisíc měsíčně se stane penzista s důchodem kolem třinácti tisíc korun. Vzhledem k tomu, že v uplynulých letech nekupoval žádný drahý majetek, mohl si uspořit tolik, že na sociálních dávkách jeho rodina závislá být nemusí.

Zeman se rozhodl požádat o důchod předčasně (letos mu bude 58 let) a "dožít" v ústraní na své chalupě na Vysočině. Toto jeho rozhodnutí přinese zásah do chodu rodiny.

Zeman, manželka Ivana a osmiletá dcera Kateřina dosud žijí společně ve vládní Kramářově vile, ale po červnových volbách je podle Zemanových plánů čeká odloučení: "Moje rodina bude přijíždět za mnou a já budu přijíždět za svou rodinou."

Manželce a dceři naplánoval stěhování z vládní vily do původního nájemního bytu 1+1 v Praze na Výtoni. Tam však už několik let žije Zemanův syn z prvního manželství. Vystěhuje ho, nebo tam budou žít všichni pohromadě? "Do toho vám nic není," odpověděl premiér.

Ani Ivana Zemanová nebyla sdílnější a odmítla o budoucnosti mluvit. "Rozhodla jsem se, že nic říkat nebudu," prohlásila poté, co obdržela písemné otázky MF DNES. Zeman nicméně v několika rozhovorech dal najevo, že o jedenadvacet let mladší manželka není z představy života na vesnici či v malém bytě nijak unešená.

"Bohužel musím přiznat, že moje nadšení nesdílí." Miloš Zeman rozhodně není chudý člověk. On sám se sice na toto téma nyní odmítl bavit, z veřejně dostupných informací lze alespoň částečně odpovědět za něj: Díky funkcím ve vrcholné politice už šest let pobírá měsíčně kolem sta tisíc korun.  Výdaje má přitom nesrovnatelně nižší než "normální" člověk: neplatí ani za bydlení (bydlí na státní náklady), ani za dopravu (všude ho vozí ochranka).

Do roku 1996 Miloši Zemanovi jako placenému předsedovi sociální demokracie chodilo zhruba 23 tisíc korun měsíčně. Za dva roky, kdy řídil Poslaneckou sněmovnu, si vydělal 2,3 milionu korun hrubého plus 452 tisíc na nezdaněných náhradách. Jako premiér si posléze polepšil a až do letošního června celkem vydělá 5,5 milionu korun před zdaněním a 692 tisíc na náhradách.

Podtrženo sečteno: jako šéf sněmovny a premiér získal 7,8 milionu hrubého a k tomu nedaněných 1,1 milionu. V roce 1997 si k tomu přičetl ještě 825 tisíc korun za prodej sedminy činžovního domu, který získal v restituci. Po matce zdědil dalších 37 tisíc.

A co si za roky strávené v politice pořídil? Soudě podle jeho vlastních výroků skoro nic. Odstupující premiér nemá dokonce ani auto: své poslední prodal před jedenácti lety. I ty dvě místnosti v chalupě, kde hodlá žít, si za 70 tisíc pořídil už před vstupem do politiky.

Z výpisu z katastru nemovitostí vyplývá, že osminu staré tvrze s částí nádvoří v Novém Veselí si koupil 19. října 1989. Poslední dobou do chalupy investoval a připravoval ji na celoroční obývání: má nové plynové topení, lednici, pračku, televizi a přesunuje tam i rozsáhlou knihovnu. Ještě před čtyřmi lety, kdy začal poprvé mluvit o předčasném odchodu z politiky, Zeman zamýšlel, že by spolu s manželkou učili na místní škole.

Z dostupných informací je zřejmé, že premiérova manželka rodinný rozpočet příliš neposílila, spíš byla zcela závislá na manželových příjmech. Od roku 1994 byla na mateřské dovolené. Chvíli pracovala na ředitelství pražského Výstaviště a na ministerstvu kultury. Na otázku, zda si našla nebo hledá jinou práci, uvedla: "To vám říkat nebudu."

V případě, že by zůstala v domácnosti i poté, co Zeman odejde do penze, měla by rodina nárok na sociální příspěvky na bydlení i dopravu. Byla by totiž závislá jen na Zemanově důchodu, který bude podle neoficiálních informací zhruba 13 tisíc korun.

Do starých kolejí by se celá rodina vrátila jen tehdy, pokud by Miloš Zeman kandidoval a uspěl při volbě prezidenta příští rok v únoru. On sám sice říká, že o tento post usilovat nechce, nechává si však otevřená zadní vrátka. Už před rokem řekl: "Jestliže mě předseda sociální demokracie požádá o pomoc v krizové situaci, pak neodmítnu. Může to nastat třeba když ostatní kandidáti budou neprůchodní." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue