Prezident Miloš Zeman na návštěvě Čínské lidové republiky (26. října 2014)

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Čínské lidové republiky (26. října 2014) | foto:  David Neff, MAFRA

Zeman vzal Kellnera k čínskému prezidentovi, zpátky pak letěl s PPF

  • 1390
Čínský prezident přijal nejen Miloše Zemana. Spolu s ním se návštěvy u Si Ťin-pchinga účastnil i miliardář Petr Kellner. Letadlem pronajatým PPF se navíc český prezident vrací zpět z Číny. Hrad to zdůvodnil časovou úsporou. Letoun PPF na rozdíl od vládního airbusu doletí do Česka bez mezipřistání.

„Majoritní akcionář investiční skupiny PPF pan Petr Kellner se zúčastnil jako součást podnikatelského doprovodu prezidenta Miloše Zemana přijetí u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Důvodem je respekt k čínské tradici, kdy představitelé největších zahraničních investorů v Číně bývají součástí delegace své země při přijetí u vrcholných státních představitelů Čínské lidové republiky,“ sdělil iDNES.cz mluvčí PPF Radek Stavěl.

Není to bezpečné, říká politolog

Cestovat soukromým letadlem při státní návštěvě podle politologů není obvyklé. „Hlavně z hlediska bezpečnosti prezidenta to není úplně v pořádku. Soukromý letoun by nemusel být řádně zabezpečen,“ míní Vladimír Balaš z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Obrazu prezidenta na veřejnosti podle něj soukromý let se zástupci dvou firem asi neuškodí. „Ale zase mu to v určitých kruzích ani moc neprospěje,“ dodal.

Podle Lukáše Linka ze Sociologického ústavu akademie prezidentovo rozhodnutí nebylo dobré, protože by mohlo vyvolat spekulace o zvýhodnění PPF a J&T ve vztahu se státem.

Vyjádřil se i k Zemanově návratu letounem PPF. „Prezident využil volné kapacity v jednorázově pronajatém letadle určeném k přepravě zástupců PPF a J&T, kteří se zúčastnili podnikatelského doprovodu pana prezidenta. Nešlo tedy o soukromé letadlo pana Kellnera, který mimochodem zůstává pracovně v Asii,“ uvedl Stavěl.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček Zemanův krok odůvodnil především časovými potřebami. „Důvodem využití tohoto způsobu přepravy je zásadní časová úspora, která prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října,“ řekl Ovčáček.

Podle informací MF DNES prezident nasedl do soukromého letounu Gulfstream společně s hradním protokolářem Jindřichem Forejtem a svou ochrankou. Na palubě byl také spolumajitel společnosti J&T Dušan Palcr a a člen dozorčí rady skupiny PPF Vladimír Mlynář. Díky delšímu doletu prezident podle Blesku ušetřil dvě hodiny z dvanáctihodinového letu. Slavnostní jmenování generálů začne na Pražském hradě v úterý patnáct minut po poledni.

Premiér Bohuslav Sobotka ani ministr obrany Martin Stropnický nechtěli zpáteční cestu prezidenta Zemana komentovat. „Já bych byl docela rád, abychom si dnes připomněli státní svátek a cestu prezidenta nechci komentovat. Pokud vás ta věc bude zajímat zítra, rád to okomentuji později,“ řekl Sobotka. Stropnický uvedl, že „je to věc prezidenta“.

„Vadí mi to neskonale méně než to, že pan prezident rezignoval v Číně na dlouhodobé priority české zahraniční politiky a zcela odmítl diskutovat o lidských právech. To, čím letěl zpátky, je mi úplně jedno,“ reagoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. To, že byl finančník Petr Kellner přítomen při Zemanově schůzce s čínským prezidentem označil za „nestandardní“.

Vadí vám, že prezident využil ke své cestě letadla významné soukromé společnosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 2. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3828
NE
NE 2667

Kellner má v Číně řadu obchodních aktivit

PPF a J&T mají v Číně významné obchodní zájmy. Skupina PPF například vlastní firmu Home Credit, která nabízí Číňanům úvěrové služby. Zeman během návštěvy čínské úřady za podporu Home Credit pochválil. Média dosud spekulovala, že se jednání v rámci prezidentské cesty po Číně zúčastnil i Kellner, ale Hrad to nepotvrdil.

J&T u příležitosti Zemanovy návštěvy uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s CEFC, šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.

Zemanova čtyřdenní návštěva Číny začala v pátek. Do nejlidnatější země světa českého prezidenta doprovodilo téměř pět desítek českých podnikatelů a prezidentská kancelář musela pro velký zájem do Asie vypravit dvě letadla. 

Mezi podnikateli byl i bývalý premiér Petr Nečas, který zastupoval firmu Delta Capital, nebo bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa za společnost StrategyOne. Do Číny se vydali i zástupci českých strojírenských podniků, pivovaru Lobkowicz, vinařství nebo vysokých škol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video