Zeman se vrací z cesty po Rusku a Střední Asii

- Premiér Miloš Zeman se v pátek odpoledne vrátil z oficiálních státních návštěv Ruska, Kazachstánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu zpět do vlasti. Týdenní návštěva republik bývalého Sovětského svazu se soustředila především na vzájemné hospodářské styky.
V Rusku se Zeman setkal mimo jiné se svým protějškem Jevgenijem Primakovem a ministrem zahraničí zahraničí Igorem Ivanovem. Jednal s nimi o ekonomické spolupráci, splácení ruského dluhu a také o situaci v Kosovu. Výsledek rozhovorů zhodnotil jako velmi úspěšný. V ostatních republikách se jednání orientovala hlavně na posílení hospodářských vztahů a na kulturní výměnu. Kazachstán se zavázal vypracovat plán na umoření dluhu vůči České republice.

Předseda vlády Miloš Zenam ukončil oficiální část státní návštěvy střední Asie. Poslední zastávkou vládní delegace byl Kyrgyzstán.
Miloš Zeman ocenil ekonomickou politiku zdejší vlády, která umožnila vstup Kyrgyzstánu do Světové hospodářské organizace a připomněl tradice vzájemných vztahů.
Před Kyrgyzstánem navštívila vládní delegace Uzbekistán, Kazachstán a Rusko.


V Uzbekistáni jednal Miloš Zeman  hlavně o  posílení vzájemných hospodářských vztahů s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem, premiérem Utkirem Sultanovem a dalšími uzbeckými představiteli.
 I při druhé zastávce ve střední Asii Miloše Zemana doprovázejí ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, ministr dopravy Antonín Peltrám a početná mise českých podnikatelů, bankéřů a obchodníků.
Premiér Zeman  v  Taškentu otevřel výstavu pod názvem Česká republika - váš obchodní partner, na níž se prezentuje přes padesát českých firem.
Při jednání s uzbeckým prezidentem byl Miloš Zeman  požádán o podporu při zapojování Uzbekistánu do západoevropských informačních struktur a Světové obchodní organizace (WTO).  Islam Karimov  přitom uvítal březnový vstup České republiky do Severoatlantické aliance.
"Doufáme, že se Česká republika brzy stane také členem Evropské unie," prohlásil prezident.
Uzbecký prezident také požádal českého premiéra Miloše Zemana, aby připomněl Václavu Havlovi slib, že navštíví Uzbekistán.
"Při mé návštěvu v České republiky v roce 1997 jsme s Václavem Havlem nalezli společnou blízkost," konstatoval uzbecký prezident.
Dále nejvyšší uzbecký představitel uvedl, že Taškent si vysoce cení role České republiky při vytváření nové bezpečnostní architektury v Evropě. Prohlásil, že pokud jde o mezinárodní politickou situaci a krizi v Kosovu, jsou stanoviska obou zemí ve všech bodech stejná.
Podle Karimova obě země nedostatečně využívají svůj hospodářský potenciál. "Uzbekistán by se v tomto ohledu mohl stát pro Českou republiku jakousi branou do střední Asie," dodal.
Ve středu navštíví česká delegace historické město Samarkand, kde ji přijme místní starosta.
Obrat vzájemné výměny zboží mezi Českou republikou a Uzbekistánem má v posledních letech sestupnou tendenci.
V roce 1998 dosáhl dvou miliard korun, čímž klesl o 26 procent oproti roku 1997. Český vývoz v loňském roce činil 546 miliónů a dovoz 1,45 miliardy korun. Do Uzbekistánu se vyvážejí především strojírenské výrobky, potraviny, živá zvířata a polotovary. Téměř veškerý import z Uzbekistánu tvoří bavlna. Již tradičními obchodními partnery uzbeckých podniků jsou Škoda Plzeň Inekon a Centrotex.

Kazachstán vítá šanci splatit dluh plynem
Kazašský premiér Nurlan Balgimbajev přivítal dohodu českého premiéra Miloše Zemana s jeho ruským kolegou Jevgenijem Primakovem, která by měla odstranit překážky při splacení části kazašského dluhu České republice dodávkami plynu.
Balgimbajev ujistil, že nynější oficiální návštěva české vládní delegace v Kazachstánu dodá nový impuls rozvoji dvoustranných vztahů a přispěje ke zvýšení obchodního obratu mezi oběma zeměmi.
"Dej Bůh, že Rusko dodrží svůj slib," řekl při jednání se Zemanem v hlavním městě Astaně kazašský premiér.
Podle Zemana souhlasil Jevgenij Primakov při čtvrtečním setkání v Moskvě, že Rusko odebere kazašský plyn a výměnou poskytne České republice stejné množství ruského plynu. Odpadnou tak problémy s transportem suroviny přes ruské území, který až dosud Moskva odmítala.
Kazašský premiér upozornil Zemana, že jeho země pořádá výběrová řízení na realizaci všech projektů financovaných státem a dal při tom najevo, že Kazachstán má zájem především o přímé zahraniční investice. Na ropu a plyn bohatý Kazachstán je nyní podle jeho slov po Maďarsku největším příjemcem zahraničních investic ze zemí v postsovětském prostoru.
Kazašský premiér uvedl, že v Kazachstánu jsou investičně mimořádně aktivní Japonsko, Čína, Německo a Turecko.
Zeman navrhl svému kazašskému kolegovi vytvoření pojišťovacího fondu z části kazašského dluhu vůči České republice. Ten by poskytoval finanční garance českým firmám při případné platební neschopnosti kazašských partnerů.
Dluh Kazachstánu vůči České republice je bez úroků zhruba 250 miliónů dolarů.
Podle českého ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra má Česká republika zájem, aby do fondu směřovalo alespoň 40 procent z této částky. Dalších 60 procent dluhu by měl Kazachstán splatit dávkami plynu.
Podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra delegace podepíší dva společné dokumenty - dohodu o silniční dopravě a dohodu o letecké dopravě.
Grégr prohlásil, že Česká republika i přes velkou konkurenci má šanci uspět při realizaci projektů financovaných kazašskou vládou.
"Musíme hledat způsoby financování našich projektů, abychom byli schopni konkurence," uvedl Grégr. Podle jeho názoru v technických parametrech, alespoň pokud jde o velké investiční celky, jsou české společnosti konkurenceschopné vůči jakékoli světové firmě. Do pátku navštíví delegace ještě Uzbekistán a Kyrgyzstán. Návštěva ve střední Asii navazuje na jednání v Rusku a má ekonomický charakter. Kromě snahy pokročit při řešení českých pohledávek je jejím cílem napomoci českým podnikatelům proniknout na tamní trhy.
Podnikatelskou misi do Střední Asie pořádá Svaz průmyslu a dopravy České republiky a jejím hlavním cílem je prohloubit rozvoj ekonomických vztahů českých podniků s těmito zeměmi.
Mise se účastní zástupci z producentské, obchodní, bankovní a investiční sféry,  například představitelé automobilek Daewoo Avia, Karosa Vysoké Mýto či kopřivnické Tatry, dalších významných strojírenských a textilních firem, železničních stavitelství, exportních firem, elektromontážních a energetických společností, výrobních družstev a významně jsou zastoupeny také banky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video