Český prezident Miloš Zeman se setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v květnu v Moskvě.

Český prezident Miloš Zeman se setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v květnu v Moskvě. | foto: Reuters

Zeman zkusí získat velmoci k válce s islamisty. Začne v Číně s Putinem

  • 277
Při cestě do Číny začne prezident Miloš Zeman přesvědčovat stálé členy Rady bezpečnosti OSN, aby tvrději zasáhli proti Islámskému státu v Sýrii. Zeman uvedl, že to bude jedním z okruhů témat, která v Číně probere s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Se svým ruským protějškem se Zeman setká během dlouho plánované druhé cesty do Číny (více o setkání čtěte zde).

„Já jsem člověk, který se zaměřuje především na hospodářské otázky, ale u pana prezidenta Putina se zeptám, zda je možnost, aby Rusko podpořilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která se týká Sýrie,“ poznamenal v úterý dopoledne několik hodin před odletem český prezident.

Proč nebyl IS dosud zničen?

Čtěte více o příčinách, které brání likvidaci „státu“ islamistů

Rusko je tradičním geopolitickým spojencem Sýrie a režimu tamního autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz iDNES.cz řekl, že Sýrie bude jedním z témat, která zazní během plánovaného 45minutového rozhovoru Zemana s Putinem. „Navazuje to na předchozí aktivity pana prezidenta,“ upozornil Ovčáček na dřívější Zemanovo vyjádření, že by se svět v tažení proti Islámskému státu měl sjednotit (více zde).

„Na konci září prezident vystoupí v New Yorku na Valném shromáždění OSN, kde přednese projev,“ připomněl mluvčí další bod Zemanova úsilí sbírat podporu pro likvidaci teroristické struktury ovládající rozsáhlá území Sýrie a Iráku a motivující řadu dalších extremistických formací ve světě, aby se k nim přihlásila.

Američané chtěli zasáhnout, narazili na tvrdý ruský odpor

Islámskému státu nyní na zemi čelí kurdské oddíly a elementy irácké a syrské armády. Koalice západních a arabských zemí provádí letecké údery, z nichž největší podíl zastávají USA. V roce 2013 byl na spadnutí zásah Spojených států proti syrskému režimu. Znemožnil jej ale tvrdý ruský odpor právě v Radě bezpečnosti OSN, kde má Moskva jako stálý člen právo veta.

Sjednocení v otevřeném válečném tažení proti islamistům - prezident Zeman často hovoří o útocích na výcvikové základny teroristů - by nicméně znamenalo, že se USA otevřeně přihlásí k boji proti nepříteli toho samého Asada, kterého chtěl Obama před dvěma lety napadnout. Dosud je tato spolupráce tichá, syrská vláda v Damašku přivírá oči nad operacemi amerického letectva nad svým územím.

O zásahu proti chalífátu radikálních islamistů chce Zeman hovořit i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína je v Radě bezpečnosti tradičním spojencem Ruska a protiváhou USA. Sama na svém území má potíže s muslimskými ujgurskými separatisty, na druhou stranu se dlouhodobě drží politiky nevměšování do záležitostí jiných zemí.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing nicméně loni na podzim uvedla, že by mezinárodní společenství mělo s terorismem bojovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video