Zeman se musí omluvit odborářům

  • 9
- Svůj spor s bývalým premiérem Milošem Zemanem dotáhli ostravští odboráři z Nové huti k vítěznému konci. Přední sociální demokrat označil před více než dvěma lety čtveřici odborářů za kolaboranty, kteří přihlíželi tunelování největší české ocelárny. Pražský Městský soud rozhodl, že se Zeman formou dopisů musí omluvit. Je však možné, že se politik proti rozsudku odvolá.

"Jsme s výrokem spokojeni," řekl místopředseda odborů Nové huti Jaroslav Marek. Bývalého premiéra žaloval spolu s dalšími třemi funkcionáři odborů a zároveň členy dozorčí rady huti za jeho výroky na ostravské tiskovce v roce 2000.

"Zemanovo hodnocení naší role nás tehdy velmi překvapilo - nikdy jsme dění v huti jen nečinně nepřihlíželi nebo nedej bože nekolaborovali s vedením. Naopak, dělali jsme vlastní kontroly činnosti manažerů, měli jsme vlastní analýzy situace a často jsme se s bývalým vedením dostávali do střetů - například kvůli obchodní politice huti nebo kvůli prováděným personálním změnám," popsal Marek.

Odboráři při podání žaloby na Zemana nikdy nežádali finanční kompenzaci. Proces vyhráli až po odvolání. Městský soud nejdřív jejich žalobu zamítl jako nedůvodnou, ale vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil zpět. "Šlo nám jen o morální aspekt a naše dobré jméno," řekl Marek.

Bývalý premiér odmítl k rozhodnutí soudu cokoli říci. "Zatím jsem neviděl zdůvodnění rozsudku a nevidím důvod, proč bych se k němu vyjadřoval," řekl agentuře ČTK Miloš Zeman.

V průběhu soudu čtveřice upustila od původního požadavku na veřejnou Zemanovu omluvu prostřednictvím médií. Odboráře plně uspokojuje rozsudek, podle něhož má bývalý premiér doručit každému z nich osobní písemnou omluvu, v níž odvolá podle soudu hrubě urážlivé výroky.

Odboráři tvrdí, že pokud měl expremiér důkazy o tunelování, bylo jeho povinností dát podnět k vyšetřování. Zda bývalý premiér, který se u soudu neobjevil, dopisy pošle, není jasné. Podle jeho advokáta je možné, že se proti rozsudku odvolá.

Když se v roce 1999 krize v Nové huti odhalila v plném rozsahu, vyhlásily odbory stávkovou pohotovost a žádaly změnu systému řízení podniku, který do té doby plně kontrolovala manažerská společnost Petrcíle.

Premiér při své návštěvě Ostravy 20. dubna 2000 ironicky prohlásil, že je dojat organizováním demonstrací za záchranu Nové huti. Členové odborů, kteří již několik let seděli v dozorčí radě podniku, totiž podle něj kolaborovali s managementem firmy. "Považuji je za lidi, kteří mlčky přihlíželi tunelování, zatímco měli hájit zájmy zaměstnanců," prohlásil tehdy doslova Zeman.

Jeho kritika tří odborářů z Nové huti vyvolala ostrou reakci nejen jejich kolegů z dalších zaměstnaneckých svazů, ale také z řad politiků. Za urážku slušných lidí označil Zemanův výrok například tehdejší místopředseda a nynější šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video