Zeman navštívil zaplavené Lahovičky. Nemáme informace, slyšel od místních

  • 93
Prezident Miloš Zeman vůbec poprvé navštívil jednu z oblastí postižených letošní záplavou. Konkrétně pražskou čtvrť Lahovičky. Místní si mu stěžovali na nedostatek informací ohledně pitné vody. Od pátečního rána tam pomáhá Hradní stráž.

"Všechno zlé je pro něco dobré a naopak. Jsem rád, že Lahovičky přece jen ty letošní povodně postihly méně než v roce 2002," řekl prezident bezprostředně po návštěvě domu jednoho z místních obyvatel. Při povodni před 11 lety byly v Lahovičkách čtyři metry vody, nyní hladina v ulicích dosáhla 1,5 metru. 

Jeden z místních obyvatel si prezidentovi postěžoval, že lidé mají málo informací. Aktuálně například o tom, zda mohou pít vodu z kohoutku. Mezi místními se šíří zvěsti, že pitná voda je kontaminovaná. "V tom případě potřebujete cisternu s vodou," reagoval Zeman a obrátil se na velitele Hradní stráže Radima Studeného, aby to zařídil.

"Cisternu Hradní stráž nevlastní, ale v každém případě jsme napojeni na krizový štáb a jeho cestou dokážeme zabezpečit vojenské prostředky. V tomto případě si myslím, že bude nejlepší obrátit se na pražské vodárny a požádat je, zda by nebylo možné cisternu přistavit," uvedl Studený.

Zemana přišel přátelsky po rameni poplácat také Michel Fleischmann, majitel několika českých komerčních rádií, například Frekvence 1 nebo Evropy 2. Oba zapředli krátký rozhovor a automaticky si tykali. "Starý známý, kde se tady bereš," ptal se ho Zeman. A Fleischmann mu v rychlosti řekl, že tam bydlí a že i jeho dům je vyplavený.

Voda zaplavila 150 domů

V oblasti Zbraslavi, pod níž spadají Lahovičky i Lahovice, voda zaplavila 150 domů. Zeman jel právě tam, protože na základě jeho rozhodnutí tam pomáhá s úklidem 40 příslušníků Hradní stráže, dalších 20 je v Lahovicích.

"Vojáci jsou rozděleni do skupin o dvou či třech lidech a jsou přiděleni jednotlivým domácnostem. Pomáhají jim při odklízení veškerých následků, které voda způsobila. Tedy vynášejí zničené vybavení před dům a pomáhají je nakládat do kontejnerů," popsal Studený.

Hradní stráž v této části Prahy zůstane nejméně do neděle. "Pak se uvidí, zda starosta znovu bude žádat o pomoc přes krizový štáb. Pokud ano, setrváme tady, nebo se přesuneme na jiné místo," doplnil velitel.

Na otázku iDNES.cz, co jejich pomoci říkají místní, odpověděl: "Podle toho, co jsem slyšel, nás místní obyvatelé přijali velmi dobře." Stejného mínění je i prezident. "Ptal jsem se pana starosty i předsedy asociace těch, kdo byli postiženi povodněmi a všichni říkají, že se nasazení Hradní stráže osvědčilo. Takže bych chtěl Hradní stráži poděkovat," řekl iDNES.cz Zeman.

Dobrovolníci potřebují ubytovat, Hradní stráž ne

"Hradní stráž nám vytrhla trn z paty. Sehnat dobrovolníky není problém, ti se hlásí. Nicméně z hlediska koordinace, ubytování či stravování je to s vojáky jednodušší. Oni přijedou, všechno mají zajištěné, pracují a pak zase odjedou. V tomto směru je to pro nás obrovská úleva," řekl starosta Zbraslavi Aleš Háněl.

"Myslím, že občany Lahoviček potěšilo, že se o ně někdo zajímá. I z psychického hlediska je důležité, aby viděli, že mají podporu i na těch nejvyšších místech," dodal Háněl.

Vyslání uniformovaných mužů provázely spory. "Rozhodl jsem se, že požádám Hradní stráž, která mi podléhá, aby se zapojila do záchranných akcí. Ať už v oblasti Radotína, nebo v jakékoli jiné oblasti," řekl v úterý prezident (více čtěte zde). O den později premiér Petr Nečas oznámil, že krok byl v rozporu se zákonem, protože rozhodnutí prezidenta on sám nepřipodepsal (více zde). To nakonec udělal, ale i tak Hradní stráž vyjela mezitím zbytečně do pražského Radotína. Ve čtvrtek tam vyjelo 20 mužů, ale okamžitě se vraceli. A údajně to bylo na popud premiéra, Hradní stráž poté nahradili vojáci (více zmařené pomoci čtěte zde).

Zeman v pátek zopakoval, že jeho rozhodnutí bylo pravomocné a kontrasignaci Nečase nepotřeboval. Nečasovi proto poslal dopis s právním rozborem. "Starosti pana prezidenta bych v tuto chvíli opravdu chtěl mít," reagoval na krok prezidenta premiér (více o pokračování sporu i nasazení Hradní stráže čtěte zde).

"Myslím, že v této krizové situaci bychom se neměli přetahovat o větší prestiž a hrát si na malé děti," podotkl v Lahovičkách Zeman.

Dosavadní nevyjíždění do zaplavených oblastí zdůvodnil Zeman takto: "Naprosto jsem odmítal rušit ty, kteří se boje s povodněmi účastní. Ale na druhé straně nyní, když voda klesla a nastávají opravy a napravování škod, pokládám za svoji - samozřejmě - povinnost zúčastnit se těchto činností."

3. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video