Prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry Rusnokovy vlády. (10. července 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Pojem ústavní zvyklosti je idiotský, řekl Zeman. Němcové nechal naději

  • 872
Miroslava Němcová by přece jen mohla sestavit vládu, pokud by neuspěl Jiří Rusnok, naznačil prezident Miloš Zeman. Šanci podle něj má i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na dotaz deníku Právo o kritice za porušování ústavních zvyklostí prezident opáčil, že tento pojem je idiotský.

Dotaz deníku Právo na kritiku, vyčítající Zemanovi porušování ústavních zvyklostí, prezident nesmlouvavě odrazil.

"Pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský, protože kdyby to byly opravdu ústavní zvyklosti, tak by nějakým způsobem byly zakotveny v ústavě. Jsou to jenom zvyklosti. Prezident, byť přímo zvolený, nemůže měnit ústavu, ale má samozřejmě svaté právo měnit zvyklosti, které nejsou zakotveny v ústavě," řekl.

Zeman zároveň v rozhovoru uvedl, že Miroslava Němcová není bez šance na premiérské křeslo.

"Má zcela určitě naději, protože já musím zvažovat oněch 101 podpisů (jejichž shromáždění Němcová deklarovala, pozn. red.). Budu pouze naléhat na to, aby to bylo 101 podpisů v okamžiku jmenování případného nového premiéra či premiérky. Ale stále věřím, že Rusnokova vláda dostane důvěru a že druhý pokus nebude zapotřebí," řekl.

Dodal, že druhý pokus by mohl mít i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který se pokusu prvního vzdal.

Zeman řekl, že by si přál, kdyby Rusnokův kabinet důvěru získal a vládl až do řádných voleb. To dává smysl: mohlo by to zviditelnit některé možné kandidáty SPOZ při volbách do Sněmovny, a tedy i tuto stranu jako takovou. Zeman by s jejím volebním úspěchem fakticky získal větší vliv ve Sněmovně, kde se často počítá každý hlas.

Třetí pokus by měla pravice, varuje Zeman ČSSD

I proto nejspíš prezident upozornil na to, že pokud by druhý pokus svěřil Bohuslavu Sobotkovi a ten neuspěl, napotřetí vybírá premiéra podle ústavy předsedkyně Sněmovny Němcová. Proto by podle Zemana měla ČSSD zvážit podporu Rusnokovu kabinetu, jak naznačil i místopředseda sociální demokracie Michal Hašek (více čtěte zde).

Tím, že prezident alespoň slovy dává naději na premiérské křeslo Miroslavě Němcové, zároveň vytváří Rusnokově kabinetu větší časový prostor. Sněmovna totiž bude už 17. července hlasovat o svém rozpuštění, což by vedlo k předčasným volbám. Teprve o tři týdny později, 8. srpna, přijde na řadu hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Prezident tak zůstává pánem situace: pokud by pravicové strany podpořily rozpuštění Sněmovny a země zamířila k předčasným volbám, může říci, že chtěl Němcové dát šanci, pokud se Sněmovna nerozpustí a Rusnokova vláda nezíská důvěru, nemusí Zeman Němcovou druhým pokusem o sestavení vlády pověřit, protože to neslíbil.

Formálně úřednickou vládu Jiřího Rusnoka jmenoval prezident Zeman ve středu. Účast v ní přijali i někteří sociální demokraté, kteří mají blízko k Zemanovi a pozastavili členství v ČSSD. Vláda nastupuje bez zajištěné podpory parlamentních stran (o jmenování ministrů více čtěte zde).

V roli předsedkyně Sněmovny byla na slavnostním jmenování nových ministrů i Miroslava Němcová. Připít si s nimi však odmítla (proč, se dočtete zde).

10. července 2013. Prezident jmenuje ministry vlády Jiřího Rusnoka:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video