Zeman podepíše jmenování Putny profesorem, ale titul mu předá ministr

  • 1685
Ve sporu o to, zda bude Martin C. Putna profesorem, nakonec prezident Miloš Zeman ustoupil. Jeho jmenování podepíše, ale titul mu bude muset předat ministr školství Petr Fiala, který to při společném brífinku se Zemanem oznámil. Putna později po schůzce s Fialou uvedl, že toto řešení akceptuje.

Prezident zároveň Fialu požádal, aby byla hlavě státu odňata pravomoc jmenovat profesory vysokých škol. Zeman v této souvislosti připomněl, že už se dobrovolně vzdal pravomoci vyhlašovat amnestii a že milosti hodlá dávat jen v naprosto výjimečných případech.

Spor o jmenování Martina C. Putny

"Řekl jsem mu, že nejsem stroj na podpisy," uvedl k setkání s Fialou prezident Zeman. Právo prezidenta jmenovat vysokoškolské profesory označil za monarchistický přežitek. "Uzavřeli jsme dohodu," potvrdil prezident. Jmenování má být podle něj svěřeno ministrovi školství, nikoli rektorům.

Putna na odpoledním brífinku potvrdil, že dekret z rukou ministra převezme. Ještě se s ním musí domluvit na termínu a způsobu předání.

Literární historik zdůraznil, že tím nekončí boj o svobodu akademického vyjadřování. "Co neprošlo v mém případě, by nemělo projít v žádném dalším případě. Mou výhodou bylo, že jsem mediálně známá osoba. U těch, kteří nejsou, by mohlo k podobným věcem docházet dále," uvedl Putna, který poděkoval veřejnosti i akademikům za podporu.

Podle něj je nepřípustné, aby vědci byli manipulováni a ohrožováni ve svých občanských postojích. Svou kauzu pokládá za skončenou.

Zeman důvod nad svým váháním neupřesnil

Zeman ani v úterý jasně neřekl, co bylo přesným důvodem jeho váhání nad jmenováním Putny profesorem. Nejprve jen před pár dny prohodil, že ho nebude "ponižovat" zveřejňováním důvodu, ale že když se Putna bude soudit, klidně ho poví. Důvody prý zná právě Fiala.

Putna předstoupil před novináře s reakcí na prezidentovo rozhodnutí

Ministr školství také při společné tiskové konferenci se Zemanem, na níž ovšem novináři nemohli klást dotazy, řekl, že se také "pozastavil" nad vystupováním Putny v některých případech, ale není to podle něj něco, co by mělo bránit jmenování pedagoga Fakulty humanitních studií a literárního historika profesorem. A pak oznámil, že Zeman kývl na podpis Putnova jmenování pod podmínkou, že mu jmenovací titul předá ministr školství.

Zeman v minulých dnech naznačil, co mu na Putnovi vadí. Upozornil na to, s jakým transparentem se univerzitní pedagog objevil na pochodu homosexuálů hlavním městem Prague Pride. Putna držel v rukou tabuli s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", čímž narážel na tehdejšího vlivného úředníka ministerstva školství a představitele sdružení Akce D.O.S.T názorově blízkého exprezidentovi Václavu Klausovi.

"Plně respektuji právo na sexuální orientaci. Ale něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji - katolické buzny zdraví Bátoru," řekl Zeman, který si už vysloužil protesty studentů.

A vicepremiérka Karolína Peake oznámila, že navrhne změnu vysokoškolského zákona, s níž původně počítalo i ministerstvo školství, ale ustoupilo od ní, aby profesory nejmenoval prezident, ale rektoři (více zde).

Po dohodě, kterou oznámili Zeman s ministrem Fialou, to nejspíš bude jinak. Místo prezidenta, který se rozhodl vzdát jedné ze svých pravomocí, toto právo získá ministr školství. Změnu vysokoškolského zákona ovšem bude muset schválit parlament.

Pokud profesory bude jmenovat ministr, ztratí se symbolika

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková posun v kauze vnímá jako Zemanovo vycouvání z problému. "Myslím, že pan Putna nebude trpět traumatem, že si nemohl potřást rukou s prezidentem. Je to trochu smutná situace. Úloha prezidenta by měla být symbolická, že se uznává autonomie vysokých škol, pluralita a svoboda názorů," řekla Dvořáková iDNES.cz.

Podle ní není jisté, zda akademická obec bude souhlasit s návrhem, že by profesory místo prezidenta jmenoval ministr školství. I nadále by totiž dekrety předával politik. "Nešťastný výrok pana Nečase, který se snažil prokádrovat jiného profesora (premiér se pozastavil nad jmenováním historika Františka Hanzlíka, který má problematický titul RSDr - pozn. red.), ukazuje, že obavy z politizace jsou velké," uvedla profesorka politologie.

Dvořáková si například nedovede představit, že by profesory jmenoval Fialův předchůdce Josef Dobeš, který měl s akademiky spory. "Funkce prezidenta je v této věci pojistka, když by došlo k pochybení u vědecké rady. Třeba kdyby se projevilo, že pedagog publikoval plagiáty. A také jako výraz úcty. U ministra by už tato symbolika nebyla," doplnila Dvořáková.

Šéf Rady vysokých škol Jakub Fischer chce návrh na změnu jmenování profesorů nejprve probrat s dalšími zástupci univerzit. "Momentálně diskutujeme s ministerstvem školství o novele zákona o vysokých školách, předpokládám, že se o té věci poradíme a zaujmeme k tomu nějaký postoj," řekl Fischer iDNES.cz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video