Martin C. Putna (vlevo) přišel na pochod Prague Pride 2011 s provokativním plakátem. | foto: Martin Kovář

Zemanovi nevadí Putnova sexuální orientace, ale jeho transparent

  • 1750
Prezident Miloš Zeman důrazně popřel, že by blokoval jmenování Martina C. Putny profesorem kvůli jeho sexuální orientaci. "Samozřejmě ne. Já plně respektuji právo na sexuální orientaci. Ale něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji - katolické buzny zdraví Bátoru," řekl Zeman při příchodu na Žofínské fórum.

S tímto transparentem se objevil Putna v Praze loni při pochodu Prague Pride. K protestům proti tomu, že ho nechce jmenovat, Zeman v pondělí řekl: "Právo protestovat má každý."

Putny se naopak zastal premiér a předseda ODS Petr Nečas. Má podle něj právo na svobodu slova, včetně "pitomého" a není podle něj důvod upírat mu akademický postup. Podivil se nad tím, že prezidentovi nevadilo, když podepsal jmenování profesorem u člověka s titulem RSDr. Ten dostávali před rokem 1989 absolventi Vysoké školy politické loajální ke KSČ.

Novináři špatně prezidenta pochopili, tvrdí mluvčí

Zemanova mluvčí Hana Burianová iDNES.cz řekla, že vyjádření prezidenta o Putnovi pro Českou televizi, které zprostředkovala, nebylo správně pochopeno. Prezidentu Zemanovi podle ní vadí styl Putnova vystupování, rozhodně ne jeho sexuální orientace.

Spor o jmenování Martina C. Putny

Před loňským pochodem homosexuálů Prahou se občanské sdružení Prague Pride obrátilo na prezidentské kandidáty s několika otázkami. "Je mi srdečně jedno, jakou sexuální orientaci má ten, či onen občan, záleží mi pouze na jeho reálné výkonnosti a na tom, jakými hodnotami přispívá celkově české společnosti," odvětil Zeman na dotaz, jaký je jeho názor na zrovnoprávnění vztahů rodinné politiky.

Kladně se vyjádřil i k možnosti adopce dětí stejnopohlavními páry v registrovaném partnerství. "Umožní-li adopce příjemnější život dítěte v rodině, která ho touto adopcí získá, než je tomu v dnešních dětských domovech, pak adopci doporučuji," uvedl loni Zeman.

Důvod, proč Putnu nechce, řekl jen ministrovi školství

MF DNES minulý týden upozornila na to, že Zeman nechce potvrdit Putnovu profesuru. Prezident se k tomu vyjádřil tak, že nechce Putnu ponižovat tím, aby veřejně řekl důvod svého postupu. Své důvody prý řekl ministrovi školství Petru Fialovi. Zároveň Zeman už minulý týden sdělil, že se Putna může obrátit na soud a pak by pochopitelně důvod uvedl (více zde).

Prezident se pak ocitl pod palbou kritiky řady politiků. Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ho přirovnal ke komunistickému politikovi Klementu Gottwaldovi a lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz řekl, že svobodomyslný Zeman z roku 1989 by nerozuměl dnešnímu Miloši Zemanovi.

Putna natočil o Zemanovi satirické video

17. května 2013

K jasnému zdůvodnění prezidenta o víkendu vybídl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Zeman ale už spor nechce řešit veřejně, ale s vedením Univerzity Karlovy.

S jejím rektorem Václavem Hamplem se sejde ve středu. Už v pondělí však jednal po s ministrem Fialou. "Hovořili spolu o problematice návrhů na jmenování vysokoškolských profesorů. Výsledek jednání bude sdělen na tiskovém brífinku, který se bude konat ve středu," uvedla prezidentova mluvčí Hana Burianová.

Akreditační komise mluví o nedůvěře

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková označila  Zemanovo rozhodnutí za projev nedůvěry vůči akademické obci. Napsala to v dopise adresovaném Zemanovi. "Vaše rozhodnutí o možnosti nejmenovat kandidáta (Putnu) představuje faktické vyjádření nesouhlasu se závěry vědeckých rad Univerzity Karlovy v Praze a její Fakulty humanitních studií, v nichž zasedají desítky předních autorit české vědy," uvedla Dvořáková. Komise podle ní neví o žádných pochybeních, kvůli kterým by Putna neměl být jmenován.

(ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video