Zeman proti inteligenci. Svým nepřátelstvím sjednocuje akademiky - iDNES.cz

Zeman proti inteligenci. Svým nepřátelstvím sjednocuje akademiky

  17:49
Rektoři českých univerzit ve středu zamíří k Pražskému hradu. Státní svátek si ovšem nepřipomenou spolu se současnou hlavou státu, nýbrž u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Miloš Zeman tak přichází o poslední zbytky loajality akademické obce. Nepřátelství s akademiky však může být vědomou strategií, kterou míří na své voliče.

Prezident Miloš Zeman jmenoval v pražském Karolinu přes šedesát nových profesorů. (11. června 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Před dvěma lety, když Zeman na Pražském hradě 28. října udílel vyznamenání poprvé, přišlo osm z osmadvaceti rektorů, loni již jen dva. A letos se zdá, že z představitelů českých vysokých škol již nedorazí nikdo. Namísto toho společně položí květiny u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Prezident zve hosty dle uvážení

„Prezident republiky má právo pozvat na oslavy státního svátku hosty podle vlastního uvážení. Je také pravomocí těch ostatních přijít nebo nepřijít. Není třeba více to komentovat,“ řekl na dotaz iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Otázku, zda na oslavy příští rok již nedostane pozvánku žádný rektor, mluvčí nechce komentovat. „Nebudu předbíhat. Teď se intenzivně připravuje 28. říjen 2015,“ dodal.

„Zemanovi se podařilo proti sobě postavit představitele vysokých škol, což není obrázek dobrého vládnutí hlavy státu,“ komentuje pro iDNES.cz politolog Kamil Švec.

Důvodem jsou větší či menší výrazy nepřátelství, které prezident vůči akademické obci podniká od svého zvolení do funkce. Poslední kapkou bylo, že Zeman na letošní slavnost opět nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity, kteří se mu v minulosti znelíbili. Česká konference rektorů (ČKR) tento krok v jednotném prohlášení odsoudila.

„Státní svátek není svátek prezidenta republiky. A rektor není konkrétní osoba Mikuláše Beka nebo Libora Grubhoffera. Je to představitel učitelů, studentů a zaměstnanců, stejně jako prezident je představitelem státu. Osobní animozity se proto mají při takovýchto slavnostních příležitostech přejít,“ uvedl pro iDNES.cz rektor Univerzity Karlovy a předseda ČKR Tomáš Zima.

Z boje proti akademikům si Zeman udělal strategii

Podle Švece Zemanovo nepřátelství s akademiky začalo několika osobními spory. Mikuláš Bek prezidenta rozzlobil, když před parlamentními volbami 2013 odmítl jeho přednášku na Masarykově univerzitě, neboť se domníval, že by to byla součást předvolební kampaně. Zeman byl totiž tehdy čestným předsedou Strany práv občanů (více čtěte zde)

Pozvání odmítli někteří politici

Rektoři nejsou jediní, kdo pozvání na udílení státních vyznamenání odmítli. Na Hrad nedorazí ani poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Prezidentský úřad má podle něj právo rozhodnout, koho pozve. „Ovšem nepovažuji za společensky přijatelné, aby byli v rámci těchto okruhů vybíráni jednotlivci na základě osobních sympatií,“ píše v dopise prezidentovi, který zveřejnil na Twitteru.

Účast odmítl rovněž Jiří Pospíšil. „Prezident se chystá mj. vyznamenat i herečku Jitku Frantovou Pelikánovou, jejíž minulost vyvolává důvodné otazníky, neboť dle dochovaných informací pocházejících z archivu bezpečnostních složek měla aktivně spolupracovat s StB a donášet informace např. i na Jana Wericha,“ vysvětlil v tiskové zprávě.

Jihočeský rektor Libor Grubhoffer se zase „provinil“ tím, že se zastal Martina C. Putny, kterého prezident odmítal jmenovat profesorem.

A Miloš Zeman nezapomíná. „V akademicích vidí nepřítele. Má pocit, že bojuje proti jakési elitě, která je poměrně dost svébytná a většinově mu není nakloněna. Snaží se působit jako vysoce inteligentní a sečtělý člověk, stále cituje nějaké významné osobnosti a staví se do role vzdělance, přitom ale akademickou sféru naprosto ignoruje a spíše ji uráží,“ domnívá se Švec.

Brzy po nástupu do funkce navíc Zeman podle něj pochopil, že akademici jsou pro něj vhodný terč, jehož strefování většina jeho voličů schvaluje.

Po Putnovi, Bekovi a Grubhofferovi tak přišla série obstrukcí kolem jmenování profesorů. Zeman nejprve prohlásil, že se chce zříct pravomoci profesorské dekrety udělovat. Následně podepsal 85 dekretů, akademikům je však předal tehdejší ministr školství Marcel Chládek. S ním se poté Zeman domluvil, že dekrety bude přeci jen dál předávat hlava státu, předtím je však zkonzultuje s ministrem školství. Na jmenování profesorů loni v prosinci však prezident opět nedorazil. Na jaře pak odmítl podepsat jmenovací dekrety docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Následovala ostrá kritika srpnové výzvy vědců proti nenávisti.

Akademikům nezbývá než čekat na novou hlavu státu

„Může v tom být kalkul. Prezidentovy kroky takovým dojmem působí. U nejmenování profesorů Zemanovi primárně nemuselo jít o ty konkrétní kandidáty, které nejmenoval. Vybral si jednoduše pravomoc, která pro něho není příliš důležitá, a na ní chtěl vytvořit precedent. Jmenování rektorů je kontrasignovaná pravomoc, ale on o ní chce rozhodovat sám. Tím, že odmítl jmenovat rektory, tak naznačil: ‚Pokud nechcete, abych o tom rozhodoval, tak mě té pravomoci zbavte‘,“ komentuje politolog Tomáš Lebeda.

Klaus mířil na inteligenci, Zeman na českou hospodu

Podle politologa Kamila Švece jsou vztahy hlavy státu s akademiky v současnosti vůbec nejhorší za posledních pětadvacet let. „Václav Klaus měl také výhrady, například když měl jmenovat profesory, tak vždy v úvodním proslovu hovořil o tom, že je přetitulováno a podobně. Brblal, ale vždycky nakonec profesory jmenoval. Důvodem může být i to, že sám je profesorem a snaží se nějakým způsobem do akademické obce zařazovat,“ říká Švec. Dalším důvodem podle něj je, že Klaus mířil na jiný segment společnosti. „Snažil se oslovovat spíše inteligentní voliče, zatímco Zeman jde spíše po české hospodě,“ dodává. Nejvřelejší vztah k akademikům však měl podle politologa prezident Václav Havel.

Oslovení odborníci se shodují, že vztahy Zemana s akademiky jsou narušeny ve všech ohledech nenávratně. „Už není nic dalšího, jak by proti nim mohl vystupovat, maximálně při tiskových konferencích,“ domnívá se Švec. „Mám pocit, že akademická obec teď prostě už jen bude čekat, až se změní hlava státu,“ dodává Lebeda.

Pozitivní stránku má podle Švece situace v tom, že se Zemanovi podařilo akademickou obec sjednotit. Rektoři dali jasně najevo, že takové jednání trpět nebudou a proti Zemanovi vystupují jako jeden muž. „Vážím si postoje svých kolegů. Velice oceňuji, že jsme se v této situaci dokázali semknout,“ říká již zmíněný Grubhoffer, jeden ze dvou rektorů, který se ocitl na „černé listině“ Hradu.

Rozstřel: Barbora Vegrichtová - Include | (2:53) | video: iDNES.tv

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus

Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví novou centrálu. Ta nahradí její současné sídlo na Budějovické, které je momentálně na prodej. Redakce...

26. dubna 2025

Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny

Premium

Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru. Klient na odchodu dostane zvýhodněnou nabídku, která se neodmítá. Díky individuální slevě zůstane u...

26. dubna 2025

V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil

Premium

Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení – všichni vypovídají, že korupci organizoval náměstek ředitele Pavel Budinský a jim nezbylo než uplácet,...

26. dubna 2025

Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce

Premium

Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o vodním terorismu a vyhlášení války. Krize mezi dvěma jadernými mocnostmi eskaluje.

26. dubna 2025

OBRAZEM: „Pokorný muž a morální hlas.“ V katedrále sv. Víta se rozloučili s papežem

S papežem Františkem se v pátek mohli rozloučit i lidé na Pražském hradě v katedrále sv. Víta vyzdobené květinami a portrétem zesnulého. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude...

25. dubna 2025  21:57

Vlak v Praze srazil člověka. Zřejmě šlo o sebevraždu, provoz stojí

V Praze 16 srazil vlak v pátek večer mladého muže, který měl vstoupit do kolejiště. Bohužel před příjezdem záchranářů zemřel. Na místě zasahovala i policie a hasiči. Podle odhadů Správy železnic bude...

25. dubna 2025  21:20,  aktualizováno  21:47

Britové zřejmě opustí koalici ochotných. Chtějí vyhovět Moskvě, aby uzavřela mír

Velká Británie pravděpodobně upustí od záměru vyslat na Ukrajinu tisíce vojáků. Dříve avizovala, že tak učiní spolu s Francií a dalšími zeměmi v rámci koalice ochotných. V tuto chvíli považují...

25. dubna 2025  21:27

Jsem nevinen, tvrdí vrah šéfa zdravotní pojišťovny. Hrozí mu trest smrti

Luigi Mangione, který je podezřelý z vraždy šéfa jedné z největších amerických zdravotních pojišťoven UnitedHealthcare, u federálního soudu na Manhattanu odmítl obvinění z vraždy. Žalobci formálně...

25. dubna 2025  21:08

Šéfka krajské hygieny ujela od nehody, tvrdí sražený motorkář. Selhání, míní Válek

Ředitelka krajské hygieny ve Zlíně Eva Sedláčková má závažné problémy. Čelí nařčení, že v březnu zavinila nehodu mezi Fryštákem a Zlínem, při které služebním autem smetla ze silnice motorkáře do...

25. dubna 2025  18:32,  aktualizováno  20:09

ANALÝZA: Co když se ukrajinská dohoda už dopéká? Kyjev i Evropa jsou prý spokojeny

Premium

Kolem Ukrajiny panuje pěkný chaos. Kdekdo nadává Donaldu Trumpovi, že leze Vladimiru Putinovi do postele nebo kam, prodává Ukrajinu a zrazuje Evropu, ale generální tajemník NATO Mark Rutte ho před...

25. dubna 2025

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

Evropská vína obsahují „věčné“ chemikálie, zjistila studie. Vinaři ji zpochybňují

Nová studie nevládních organizací přišla s odhalením, že evropská vína jsou široce kontaminována kyselinou trifluoroctovou (TFA), trvalým vedlejším produktem látek PFAS, tedy skupiny průmyslových...

25. dubna 2025

Námluvy Pirátů a Zelených? Představy obou stran o spolupráci se liší

Piráti necelého půl roku před volbami hledají způsob, jak zaujmout voliče. Posílili kampaňový tým a lavírují na tím, jestli jít do spolupráce se Zelenými. Podle politologa Daniela Šárovce ale podobná...

25. dubna 2025  19:39

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.