Starostu by měly určit preferenční hlasy, podpořil Zeman přímou volbu

  • 74
Miloš Zeman navrhl, aby se starostou stal po volbách ten, kdo z vítězné strany dostal nejvíce preferenčních hlasů. Uvedl to na sněmu hnutí Starostů a nezávislých. Delegáti sněmu pak v tajném hlasování souhlasili s novou smlouvou s TOP 09.

Miloš Zeman podpořil na sněmu přímou volbu starostů a hejtmanů. Problém, kdy by se takto zvolený starosta mohl ocitnout v čele obce obklopen opozičními zastupiteli, by řešil tak, že by se jím stal lidmi nejvíce preferovaný kandidát strany, která dostane nejvíc hlasů. 

Prezident podpořil na sněmu všechny "úspěšné starosty" ať jsou z jakékoli strany či hnutí. "Ti lidé dokázali, že umí něco řídit. V politice jsou bohužel i lidé, kteří to nedokáží," řekl Zeman. 

Sněm přišli pozdravit také členové vlády, například ministr financí Miroslav Kalousek, vicepremiérka Karolina Peake, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Pozvání přijal i šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Stěžejním bodem sněmu byl podpis smlouvy mezi hnutím Starostové a nezávislí a TOP 09. Ti spolu hodlají úzce spolupracovat a společně kandidovat i v příštích parlamentních i prezidentských volbách. Shodla se na tom naprostá většina delegátů. Návrh nové smlouvy, která má platit do konce roku 2017, schválili v tajném hlasování.

V případě krajských voleb se mohou jednotlivé organizace v krajích samy rozhodnout, zda utvoří s TOP 09 koalici, nebo ne.

"Nechceme tříštit hlasy na pravici, když je ODS v totálním rozkladu. Nechceme, aby měla levice ústavní většinu," řekl už dříve iDNES.cz šéf hnutí Petr Gazdík (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video