Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda

Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda se sešli k jednání během dvoudenní Zemanovy návštěvy v Bratislavě. (19. listopadu 2001) | foto: ČTK

Zeman probral víza i borovičku

  • 10
Prioritou vzájemných vztahů bude společná podpora a koordinace na cestě Česka a Slovenska do Evropské unie. Tak zní pondělní dohoda českého premiéra Miloše Zemana s jeho protějškem Mikulášem Dzurindou. Jednání obou ministerských předsedů v Bratislavě však zcela nevyjasnilo otázku případného zpřísnění hraničního režimu a podmínek pro zaměstnávání Slováků v Česku. Zeman ale ubezpečil, že víza Slovákům nehrozí a nadále jim na hranicích bude stačit občanský průkaz.

O opatřeních proti nelegální migraci i o pracovních povoleních pro Slováky mají ještě ve čtvrtek jednat ministři vnitra obou zemí.

"Při každém rozhodnutí bychom měli mít na mysli především to, abychom ani o minimum nesnížili dosaženou úroveň občanského komfortu či slovensko-českých vztahů," zdůraznil Dzurinda a připomněl dohodu obou stran, že své kroky budou vzájemně koordinovat.

Do diskuse se zapojil po přijetí českého premiéra i prezident Rudolf Schuster: "Nejlépe by bylo, kdyby oba státy vstoupily do EU najednou, abychom nepotřebovali žádné schengenské hranice," zdůraznil.

V souvislosti s možnostmi ovlivnit propustnost hranic vůči nelegální migraci český premiér na tiskové konferenci po jednání s Dzurindou pokládal za vhodné připomenout, že hrozba českých víz přiměla Bukurešť k razantním opatřením, po nichž počet nelegálních rumunských migrantů v České republice klesl o dvě třetiny.

Slovensko by do EU mělo jít společně s Českem
Zeman po jednání se slovenským premiérem prohlásil v úvodu své dvoudenní oficiální návštěvy, že v současné situaci, kdy se velmi vážně uvažuje o tom, že by do EU mohlo k roku 2004 vstoupit až deset zemí, je společnou povinností tuto příležitost využít.

O přijetí sice rozhodnou členské země, ale podle českého premiéra je momentálně vyšší pravděpodobnost společného vstupu obou republik do unie než třeba před rokem.

Vyhnul se jakékoli zmínce o favoritu nastávajících slovenských voleb Vladimíru Mečiarovi, za jehož vlády byla Bratislava kvůli nedostatkům v demokracii opominuta při rozšíření NATO.  "ČR má v NATO jen jeden hlas, ale vstup SR budeme podporovat," ujistil český premiér.

Oba premiéři si pochvalovali pravidelnost svých setkání. Zeman přitom žertoval, že se se slovenským kolegou vídá pomalu častěji než s vlastní manželkou. Šéfové vlád ocenili devadesátiprocentní úspěšnost v rozvoji nadstandardních vztahů, i fakt, že poprvé po letech poklesu opěr roste vzájemný obchod.

Postěžoval si však na slovenské ministerstvo financí, kde od dubna leží český návrh na společné vymáhání daňových nedoplatků. Dzurinda přislíbil nápravu.

Zeman novináře nezklamal
Zeman nezklamal očekávání slovenských novinářů a opět se pustil do hodnocení kvalit slovenského piva. Tentokrát prozradil, že jeho dva roky starý výrok o popradském pivu, které nepovažuje za dobré na rozdíl například od Zlatého bažanta či vynikajících slovenských vín, pramenil ze skutečnosti, že členové jeho doprovodu po požití moku strávili další hodinku "na příslušném zařízení".

Vybídl však k přijímání bonmotů s humorem, jinak mu nezbývá, než litovat suchary. "Chci, aby se pan premiér Zeman cítil v mém rodném kraji dobře. Abych nic neriskoval, připravil jsem na večer spišskou borovičku," poznamenal slovenský hostitel před večerním přesunem do Levoče na schůzku s místními primátory.

Dzurindova informace se setkala se Zemanovým nadšeným souhlasem: "Spišská borovička je vynikající a říkám to zcela upřímně." Kromě borovičky čeká českého premiéra na východě Slovenska i úterní debata s prešovskými studenty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video