Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech (22. června 2013)

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech (22. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Řešením jsou jen předčasné volby, přesvědčovali Zemana lídři ČSSD a KSČM

  • 123
Prezident Miloš Zeman pokračoval v sobotu v jednání o nové vládě. Na zámku v Lánech přijal šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a večer se sešel se zástupci ČSSD Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haška. Lídři obou stran zopakovali, že řešením současné situace jsou podle nich jen předčasné volby.

Hašek a Sobotka přišli za Zemanem s tím, aby podpořil rozpuštění sněmovny a nové rozdání karet voliči. Je podle nich na prezidentovi, jak rozhodne.

Podobně se vyjádřil i šéf komunistů Filip. "Navrhli jsme předčasné volby, protože jiný model není možný. Vše ostatní by prohlubovalo společenskou a politickou krizi," řekl po setkání v Lánech Filip. "Pan prezident nás vyslechl a řekl, že se s naším názorem rád seznámil," dodal.

Více sdílný nebyl. Zeman zatím neřekl, zda umožní vznik nové pravicové vlády v čele s Miroslavou Němcovou z ODS. Strany dosavadní koalice se budou radit, kdo by ji mohl nahradit v čele Sněmovny.

Základní varianty, co bude dál s vládou, jsou čtyři. Kromě nového kabinetu ODS, TOP 09 a LIDEM - ale v čele s Miroslavou Němcovou místo Petra Nečase - je to i varianta úřednické vlády. Právě tu by podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga sám Zeman preferoval.

ČSSD chce volby

ČSSD chce přesvědčit prezidenta o předčasných volbách jako nejlepším řešení

Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve

"Samozřejmě by mu to vyhovovalo," řekl po páteční schůzce s prezidentem (více zde). Takovou vládu by mohl vést některý z prezidentovi blízkých lidí, například ekonom Jiří Rusnok, o němž se už v této souvislosti spekuluje. Nového premiéra totiž určí právě prezident.

V sobotu večer ale šéf TOP 09 po jednání s ODS a stranou LIDEM vyjádřil přesvědčení, že Zeman nebude "házet vidle" do dohody staronové koalice. (více o koaličním jednání najdete zde)

Protizbraní parlamentních stran protivariantě úřednické vlády je třetí možnost: vyvolání předčasných voleb. Právě nové volby, které by byly už v září, si přejí opoziční strany. V případě hrozby úřednické vlády, kterou by fakticky dirigoval Zeman, je pro předčasné volby spolu s opozicí připravena hlasovat i TOP 09. K rozpuštění Sněmovny a volbám do dvou měsíců je třeba 120 hlasů poslanců.

ČSSD by nepodporovala ani úřednickou vládu

Zemanův kancléř po jednáních prezidenta se zástupci ODS a TOP 09 připomněl, že je tu ještě čtvrtá varianta: prezident by k sestavení vlády vybídl zástupce ČSSD, protože to byla strana, která dostala ve volbách 2010 nejvíc hlasů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale ani o takovou šanci nestojí.

Proti tomu, aby vznikla jakákoli nová vláda, než se uskuteční volby, se v sobotu postavilo vedení ČSSD. Strana by nepodpořila ani úřednickou vládu, ani by nepřijala od Zemana pověření, aby vládu sestavila jako strana s nejlepším výsledkem po volbách 2010 (více zde).

Pokud by Zeman sestavení vlády nabídl Sobotkovi, spekuluje se, že by to bylo proto, aby se Sobotka ještě do voleb znemožnil a prezident mohl dát po volbách šanci sestavovat vládu Michalu Haškovi, který je mu bližší. Zeman chce své záměry oznámit až v úterý odpoledne, kdy představí jím preferované řešení.

V sobotu večer se sešli i zástupci dosavadních koaličních stran a jednali o tom, kdo by mohl nahradit Miroslavu Němcovou v čele Sněmovny. Úřadující šéf ODS Martin Kuba už v pátek oznámil, že jeho strana je ochotna tento post přepustit TOP 09. Na sobotním jednání se zástupci koalice shodli, že to tak skutečně bude (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video