Prezident Miloš Zeman poprvé udílel státní vyznamenání (28. října 2013).

Prezident Miloš Zeman poprvé udílel státní vyznamenání (28. října 2013). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zeman vyznamenal Suchého či Čubu, slavnost bojkotovali rektoři i Sobotka

  • 1236
Prezident Miloš Zeman poprvé ve funkci prezidenta předal na Pražském hradě státní vyznamenání. Ocenil například divadelníka Jiřího Suchého či herečku Jiřinu Bohdalovou. Slavnostního večera se nezúčastnila řada pozvaných hostů. Nedorazila většina rektorů či předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyznamenání odmítl muzikant Vladimír Mišík.

Prezident ocenil celkem 29 osobností. Suchý a filosof Erazim Kohák dostali Řád T. G. Masaryka, zbývající ocenění Medaili za zásluhy. Tu obdrželi například herci Lubomír Lipský a Jiřina Bohdalová, válečný veterán Pavel Vranský nebo lékaři Pavel Pafko a Eva Syková.

PŘEHLEDNĚ: Koho ocenil prezident Miloš Zeman

Vyznamenání dostal i ministr průmyslu a obchodu v někdejší Zemanově vládě Miroslav Grégr či předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, který na Ústecku předsedal krajské organizaci Strany práv občanů.

Zeman v úvodu vyzdvihl právě prvního československého prezidenta, který podle něj svými myšlenkami a prací narušoval pomyslný hlavní proud. "V 65 letech odešel do exilu se snem samostatnosti Československa. Tento sen se téměř všem takzvaně realistickým politikům zdál jako něco nesmyslného. Přesto tento sen zvítězil," uvedla současná hlava českého státu.

Prezident uvedl, že ocení osobnosti, za kterými zůstává trvalé dílo. "Jako vyrytá stopa v dějinách, ne jako stopa v písku. Skláním se s úctou před těmito lidmi," poznamenal.

Na slavnostní večer dorazili nejvyšší ústavní činitelé, ministři vlády Jiřího Rusnoka, senátoři, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, Zemanův předchůdce Václav Klaus s manželkou Livií či Dagmar Havlová. Zeman vyznamenání předával při příležitosti 95. výročí vzniku samostatného Československa.

Ceremonie se nezúčastnila většina rektorů. Vadilo jim, že Zeman nepozval rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a hlavu Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Bek v září odmítl prezidentovi přednášet na jedné z fakult, Grubhoffer se na jaře zastal Martina C. Putny, kterého Zeman nechtěl jmenovat profesorem.

Mišík v neděli v otevřeném dopise Zemanovi napsal, že vyznamenání z jeho rukou nepřevezme z důvodu rostoucí nevole vůči jeho rozhodnutím (více čtěte zde).

Desítky míst zůstaly neobsazené

Na Hrad nedorazil ani pražský primátor Tomáš Hudeček. Kromě nepozvání dvojice rektorů mu vadí například i Zemanovo rozhodnutí ocenit agronoma Františka Čubu.

Svou neúčast oznámil také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Prezident se podle něj vměšuje do vnitrostranických záležitostí sociální demokracie. "Chci trávit večer s lidmi, kteří mě podporují," uvedl v České televizi Sobotka.

Kvůli neúčasti řady hostů zůstalo v zadní části sálu neobsazeno několik desítek míst. Pracovníci Hradu je proto před začátkem dali pryč, informovala z místa reportérka MF DNES.

Zeman se během dne účastnil pietní akce Památníku padlých vojáků na pražském Vítkově. Na Hradě přijal diplomaty, přihlížel přísaze mladých vojáků či jmenoval několik generálů (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video