Zeman požádal o pomoc při pátrání

  • 8
Čeladná, Frýdek-Místek - Premiér Miloš Zeman požádal v dopise nejvyššího představitele Pákistánu Parvíze Mušarafu, aby se osobně vložil do vyšetřování případu zavražděné dívky z Frýdku-Místku a jejího nezvěstného přítele Petra Poláška.
Polášek koncem dubna zmizel v Pákistánu. Odjel tam společně se svou o dva roky mladší přítelkyní Gabrielou Gubičovou, jejíž tělo našli koncem dubna obyvatelé pákistánského Gupísu. Podle policie byla zavražděna.

Česko by mělo vyslat experta
"Jediný, kdo projevil iniciativu, byl prezident Václav Havel, český velvyslanec v Pákistánu a několik úředníků ministerstva zahraničních věcí," řekl Harabiš. S tím ale nesouhlasí Jindřich Marek z tiskového odboru vlády. Premiér Miloš Zeman nebyl a není k této tragédii lhostejný. O vysvětlení požádal dopisem pákistánského nejvyššího představitele Parvíze Mušarafa.

"Vyzval ho, aby se osobně vložil do vyšetřování. Na dopis doposud nedostal odpověď," uvedl Marek. Harabiš, který po osudu cestovatele společně s jeho bratrem pátral přímo v Pákistánu, se domnívá, že jedině politický a diplomatický tlak může vyšetřování směrovat k odhalení pravdy.

"Pákistánské úřady nejsou ochotny přiznat, že se mohlo jednat o teroristický útok. Máme dokonce důkazy, že během vyšetřování vyrábí falešné důkazy. Chtějí z vraždy obvinit Petra," uvedl. Podle něj by Česká republika měla do Pákistánu vyslat experta, jenž by se stal součástí vyšetřovacího týmu.

Případ je plný otazníků
Případ smrti dvaadvacetileté Gabriely Gubičové z Čeladné na Frýdecko-Místecku, která byla letos koncem dubna brutálně zavražděna v Pákistánu, je stále plný otazníků.

V Pákistánu navíc zmizel její o dva roky starší přítel Petr Polášek z Frenštátu pod Radhoštěm. "Z vraždy jsou podezřelí tři členové sunnitské větve islámu," tvrdí přítel pohřešovaného Tomáš Harabiš, který se vydal do Pákistánu vraždu a zmizení objasnit.

Mladík věří, že jeho přítel stále žije
Před několika dny se Harabiš společně s bratrem zmizelého Poláška vrátil z Pákistánu, kde se snažili zjistit, co se cestovatelům stalo. "Kontaktovali jsme tamní policii a úřady. Poskytovala nám informace a vyšetřovatel nám umožnil výslechy podezřelých a svědků," řekl Harabiš.

Stále věří, že pohřešovaný Polášek ještě žije. "K potoku, kde našli tělo Gábinky, totiž vedla jen jedna krvavá stopa. Navíc ze stanu byly uřezány provazy. Útočníci asi chtěli někoho spoutat," uvedl. Odmítá verzi policie, že dívku zavraždil její přítel, který pak utekl do Číny. "Na místě byly nalezeny téměř všechny Petrovy věci a peníze. Navíc se oba měli velmi rádi," řekl.

Harabiš: Mohlo jít o politický únos
Podle něj mohlo jít o politicky motivovaný únos. "Dva podezřelí jsou členové islámského hnutí Mudžahidínové - bojovníci za svatou válku, kteří jsou často najímání do Afghánistánu a Kašmíru," řekl Harabiš s tím, že jsou známy případy, kdy se únosci ozvali až po šesti měsících. "Navíc mohli Petra podle policie odvézt do Afghánistánu nebo Tadžikistánu. Oba státy jsou jen několik hodin cesty autem od místa vraždy a hranice nejsou téměř vůbec střeženy.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování pákistánské policie Polášek a Gubičová dorazili 26. dubna až k Čínskému mostu nedaleko Gupísu na severu Pákistánu. "Chvíli zkoušeli stopovat. Nakonec se rozhodli, že zůstanou na místě. Utábořili se asi deset minut chůze od Gupísu," řekl Harabiš.

Dívka zemřela po ráně do hlavy
Podle něj oba cestovatele musela před setměním vidět řada místních obyvatel. "Pravděpodobně mezi desátou a jedenáctou večer je někdo přepadl. Podle pitevního nálezu smrt Gabriely nastala po úderu do hlavy kamenem," uvedl Harabiš.

Oba cestovatelé odjeli koncem února a chtěli během několika měsíců navštívit několik zemí východní a Střední Asie. Autostopem projeli Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Irán a část Pákistánu, kde jejich cesta skončila.

, ,

Nejlepší videa na Revue