Zeman poprvé jako prezident navštívil vládu. Popelníček nedostal

  • 131
Prezident Miloš Zeman vůbec poprvé ve své funkci navštívil jednání vlády. S ministry diskutoval zejména o posilování evropských vztahů a boji s terorismem. Zopakoval, že trvá na tom, aby premiér Petr Nečas připojil svůj podpis pod vznik eurovalu.

"Jednání bylo věcné a troufám si dokonce tvrdit, že i přátelské. V jeho průběhu se v podstatě nevyskytly žádné konfliktní body, což je jenom dobře," pochvaloval si prezident.

Euroval

O svém úmyslu podepsat tzv. euroval informoval Zeman už v prvním rozhovoru po své inauguraci. Euroval čili Evropský stabilizační mechanismus (ESM) je nový plán na stabilizaci eurozóny. Zemanův předchůdce Václav Klaus měl dokument za zrůdnou a absurdní věc a odmítl ho podepsat i přes to, že jej schválil parlament a k podpisu prezidenta vyzval Senát.

Zeman se už dříve nechal slyšet, že podpis eurovalu vnímá především jako symbolickou věc. ESM se totiž týká jen zemí platících eurem a podle Zemanova odhadu se Česko k jednotné evropské měně připojí nejdříve až za pět let.

Vzápětí zmínil, že vládu informoval o některých akcentech zahraniční politiky, které bude v úřadu zdůrazňovat. Dva body poté popsal konkrétněji. Jedním je boj s mezinárodním terorismem a tedy i podpora českých vojáků v zahraničních misích. Druhým podpis eurovalu.

"Koneckonců byla to sama vláda, která jej navrhla, a obě dvě komory parlamentu ho kvalifikovanou většinou přijaly, takže při příležitosti návštěvy pana Barrosa tento euroval podepíši a předpokládám, že jej bude kontrasignovat pan premiér," doplnil Zeman.

Spekuluje se, že předseda Evropské komise José Barroso navštíví Prahu na začátku dubna. Prezident ani premiér tento termín ve středu nepotvrdili. Kromě podpisu eurovalu chce Zeman za Barrosovy přítomnosti nad Hradem vyvěsit vlajku Evropské unie. Za Václava Klause tam nevlála.

Zeman informoval vládu i o tom, že začátkem dubna navštíví Slovensko, někdy po 20. dubnu odcestuje do Rakouska, kam vezme i některé podnikatele.

Upřesnil, že se nyní bude postupně setkávat se všemi ministry včetně vicepremiérky Karolíny Peake, kterou dříve podrobil tvrdé kritice. Již přijal ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Prezidenta už potěšil ministr zemědělství Petr Bendl, protože mu řekl, že tabákový průmysl do státní pokladny ročně přilije 40 miliard. "Ale pochopil jsem, že pan ministr zdravotnictví Heger měl jisté námitky vůči tomuto ekonomickému pohledu," konstatoval Zeman. Heger navrhuje úplný zákaz kouření v hospodách.

Na tiskové konferenci premiérovi Zeman řekl, že pokud budou i další jednání budou jako to středeční, tak se "bez jakékoliv ironie máme na co těšit". Na vládu se chce přijít podívat tehdy, až bude projednávat některý ze zákonů, u nichž hrozí prezidentské veto. Zároveň zdůraznil, že touto prezidentskou pravomocí hodlá výrazně šetřit.

Korektní jednání, ale bez cigaret

"Bylo to velmi pracovní, korektní jednání. Vláda i já jako její předseda máme velký zájem na spolupráci s panem prezidentem v oblasti zahraniční politiky. Zahraniční politika je zásadním způsobem formována v pomyslném trojúhelníku mezi úřadem vlády, institucí prezidenta republiky a ministerstvem zahraničí," komentoval rokování premiér Petr Nečas.

"Nicméně abych dokumentoval, že to nebyla jenom selanka, pan prezident slyšel jasná a rozhodná slova, že nebude k dispozici popelníček," doplnil v narážce na Zemanova slova v ČT po vítězství ve volbách: Tak pane řediteli, kde máme popelníček?

Prezident na to opáčil, že právě proto tiskovou konferenci opustí a vydá se do jediné kuřárny v celém sídle vlády. "Moje vláda mi také po celé čtyři roky zakázala kouřit na zasedání vlády, takže v tomto rozdíl mezi levicí a pravicí neexistuje," doplnil Zeman.

Prezident ještě před svým zvolením avizoval, že hodlá častěji navštěvovat jednání kabinetu i parlamentu. Jeho kancelář již oznámila, že ve čtvrtek se objeví na schůzi Senátu.

Funkce se nový prezident ujal 8. března. Od té doby už stačil podepsat první dva zákony, jmenovat nového ministra nebo napsat do Pákistánu kvůli uneseným Češkám. O víkendu navštívil také sjezd ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video