Prezident Miloš Zeman při udělování státních vyznamenání 28. října 2014

Prezident Miloš Zeman při udělování státních vyznamenání 28. října 2014 | foto: Michal Růžička, MAFRA

Zeman vojákům: Jeďte na Golany a vyzbrojte se bez ohledu na mandát OSN

  • 742
Když jde o to poslat vojáky na izraelské hranice, jde mandát OSN stranou. S takovým poselstvím určeným vysokým armádním důstojníkům vystoupil na výročním velitelském shromáždění prezident Miloš Zeman. Zopakoval svůj návrh poslat české vojáky na Golanské výšiny a navrhl, ať se vyzbrojí bez ohledu na mandát mise.

Zeman původně nastolil otázku možné české vojenské účasti na Golanských výšinách na předešlém velitelském shromáždění vojáků před rokem.

„Jsem si vědom toho, že situace na Golanech se v poslední době značně zkomplikovala, protože zejména islamistické hnutí al-Nusrá, které přes některé menší třenice úzce spolupracuje s Islámským státem, je v této dosud bezpečné oblasti určitým vážným nebezpečím, ale vojáci by se neměli bát,“ řekl Zeman s doplněním, že mise by nebyla v rámci NATO, ale OSN.

Mise OSN na Golanech

Přečtěte si více o misi UNDOF

Prezident podotkl, že si pozorně vyslechl námitky některých představitelů generálního štábu, že mandát OSN umožňuje pouze užití lehkých pěchotních zbraní, což „bezesporu“ vytváří pro dané jednotky nebezpečnou situaci.

„Chtěl bych ovšem současně připomenout, že takoví Irové si tam klidně mandát nemandát dovezli obrněné transportéry, těžké kulomety a nikdo proti tomu neprotestoval (...) Velmi bych si přál, abychom touto akcí, zahrnující přibližně 150 vojáků, samozřejmě s řádným technickým vybavením, pomohli jednak našemu tradičnímu spojenci Izraeli a jednak se účinně zapojili do boje proti největšímu nepříteli civilizace v současné době, to jest Islámskému státu,“ řekl prezident.

Nasazení českých vojáků v misích

Prezident apeloval, že vojáky Česko nemá jen na to, aby „cvičili v kasárnách nebo na manévrech“.

Česká republika (dříve coby ČSFR) do novodobých misí vyslala téměř 30 tisíc vojáků (zdroj zde), 25 mužů v misích zemřelo (více zde).

„Vojáky přece nemáme jenom proto, aby cvičili v kasárnách nebo na manévrech, vojáky máme nasazovat tam, kde nám to ukládá povinnost vůči našim spojencům, euroamerické civilizaci, nejen NATO, ale vůči OSN,“ dodal Zeman.

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že možnost vyslat vojáky na Golany je ovlivněna zejména tím, že v nejbližších měsících není v rotacích mezinárodních sil v operaci UNDOF volné místo. „Je možné, že v příštím roce bude některá z účastnících se zemí svou účast přehodnocovat, nemůžeme také dopředu odhadnout bezpečnostní vývoj přímo na místě,“ uvedl ministr. „Pokud to pro naše vojáky nebude přímé a neúměrné ohrožení, tak jsme připraveni ten úkol splnit,“ ujistil ale o schopnostech armády.

Co prezident neřekl

Prezidentovy plány ovšem komplikuje fakt, že současná mise UNDOF na Golanských výšinách je kvůli syrské občanské válce v podstatě nefunkční. Ostatně nebyla ustavena s ohledem na to, aby její účastníci „pomáhali“ některému ze států, mezi nimiž se koridor určený vojákům OSN nachází - tedy Sýrii či Izraeli - ale k tomu, aby vojska obou států oddělovala (více o mandátu mise zde). Syrská vláda nemá území přiléhající k nárazníkové zóně pod kontrolou.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel uvedl, že se složením mise musejí souhlasit jak Izrael, tak Sýrie. Zatímco židovský stát by s účastí českých vojáků podle něj problém neměl, „na straně Sýrie není s kým jednat“ „Prostor mise vymezený silám OSN v tuto dobu neexistuje, jižní část je obsazena al-Nusrou, severní část pak umírněnější, ale nijak přátelsky naladěnou skupinou,“ uvedl generál Pavel.

Proti islamistům se v rámci mandátu OSN bojovat nedá

Pavel dále uvedl, že drtivá většina vojáků UNDOF je nyní stažena na izraelské území. „Ta mise je de facto mrtvá a vojáci čekají, až bude oživena. V tuto chvíli není kam (vojenským kontingentem) přispět,“ řekl na tiskové konferenci.

„Souhlasím s vyjádřením podpory Izraeli, ale boj proti islamistickým skupinám zcela jistě nejde dělat v rámci mandátu OSN (silám UNDOF). Mandát právě stanovuje, aby vojáci oddělili bojující strany, zabezpečili nebojovou zónu. Irové si tam sice vzali v rozporu s pokyny OSN velkorážní kulomety, čímž mírně překročili limity, ale proti těžké výzbroji povstaleckých skupin by ani ten velkorážní kulomet nestačil.“

Irská média ostatně zaznamenala, že při největší krizi mise UNDOF za její existenci, kdy byla tento podzim část vojáků islamisty zajata a část obklíčena  (obklíčené jednotky se nakonec dokázaly dostat na izraelskou stranu hranice) Irům účinné zbraně, které by zvrátily poměr sil vůči těžce vyzbrojeným islamistům, dokonce scházely (čtěte článek listu Sunday Independent).

„Proti islamistickým teroristům přispějeme více, když se zapojíme do podpory výcviku irácké armády či Kurdů. Cíl bojovat proti islamistickým teroristům na Golanech určitě nesplníme,“ uzavřel Pavel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video