Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o prokazování původu příjmů. (25. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zeman podpořil zákon o prokazování původu příjmů. Vzor našel v Německu

  • 357
Petici za přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku podepsal v sídle strany SPOZ prezident Miloš Zeman. Zákon neúspěšně prosazoval už jako premiér. Majetková přiznání podporují i ČSSD a komunisté. A Zeman věří, že strany, které je chtějí, je také konečně prosadí. "A já to určitě nebudu vetovat," řekl s úsměvem prezident.

"Charakteristickým rysem ekonomické kriminality není to, že je někdo bohatý - Tomáš Baťa byl také bohatý - ale to, že si nakradl," řekl Zeman. Inspiraci vidí v německém zákonu o prokázání původu příjmů a majetku. "Kde se důkazní břemeno přenáší, jak by řekl Jára da Cimrman, na sprostého podezřelého, ovšem s tím, že pokud prokáže legálnost svého majetku, nebude zdaněn ani korunou," prohlásil prezident.

S peticí za majetková přiznání objíždějí zemi členové SPOZ, a Zemanův krok tak lze vnímat jako pomoc straně před volbami, ať už budou v řádném termínu příští rok v květnu, nebo nakonec přece jen dříve. "Samozřejmě nepředpokládám, že to skončí petiční akcí, to je pouhým začátkem. Obdobná petice týkající se přímé volby skončila přijetím zákona o přímé volbě. "Obdobně by tato petice měla inspirovat k přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku," řekl Zeman.

Upozornil také na probíhající policejní vyšetřování, které se dotknulo i bývalých poslanců za ODS, a na své setkání s vrchním státním zástupcem v Olomouci Ivem Ištvanem. "Vyjádřil jsem naději, že se podaří rozkrýt případnou klientelistickou síť, která může spojovat politickou sféru se sférou ekonomické kriminality," uvedl prezident

73 procent občanů si to přeje, prohlásil předseda SPOZ

"Těch podpisů je už 50 tisíc, takže tu akci nemůže nikdo ignorovat," řekl k petiční akci SPOZ místopředseda strany Vladimír Kruliš. Zemanův podpis je padesátitisící, jako první petici podepsala jeho manželka, první dáma Ivana Zemanová. "Třiasedmdesát procent občanů si tento zákon přeje," řekl předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Na letáčku k petiční akci, kde Zemanovci obhajují nový zákon, píší, že není jediný důvod, aby byl nakradený majetek jen zdaněn vysokou daní, jak navrhuje ČSSD. "Nelegálně získaný majetek musí být zabaven v plné výši a viník musí jít do vězení. Jen tak může být trest efektivní a zloději potrestáni," píše SPOZ v letáčku k navrhovanému zákonu o prokázání původu příjmů a majetku.

Pro sběr podpisů pod petici SPOZ připravila korespondenční lístky a na podporu celé akce i "placky" na oblečení se sloganem Zloděje nepodporuju!

Za schválení majetkových přiznání se prezident přimlouval i při své květnové návštěvě ve Sněmovně. "Myslím si, že by měla existovat alespoň minimální shoda mezi vládní koalicí a opozicí na tom, že majetková přiznání by neměli podávat jenom politici, Viktor Kožený také nebyl politik, ale že by je měli podávat například vysocí policejní důstojníci, státní zástupci a soudci, a to ve zpřísněném režimu," řekl tehdy poslancům Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video