Zeman: Olovo mohl napsat můj poradce

Premiér Miloš Zeman v pondělí poprvé přiznal, že už před časem získal informaci o tom, že diskreditační kampaň proti Petře Buzkové, takzvaná operace Olovo, vznikla v týmu jeho poradců. "Základním faktem je, že před dvěma měsíci jsem dostal neoficiální informaci, že autorem tohoto materiálu je pan Zdeněk Šarapatka, který ho nabízel i různým novinám. Pozval jsem si proto pana Šarapatku a ten mi na zdraví své maminky přísahal, že nic takového není pravda," řekl premiér po návratu z dovolené.
Celý text plánu na diskreditaci Petry Buzkové
strana 1
strana 2
strana 3
strana 4
strana 5
strana 6
strana 7
strana 8
strana 9
strana 10
 Jeho prohlášení je sice v zásadním rozporu s výpovědí Zdeňka Šarapatky (ten tvrdí, že autorem je další z poradců Vratislav Šíma), zároveň však vyvrací dřívější Zemanovo tvrzení, že dokument na Úřadu vlády zcela jistě nevznikl a vymyslela si jej Mladá fronta DNES.

Šarapatku Zemanův výrok pobouřil natolik, že premiérovi vypověděl loajalitu: "To, co řekl, je neuvěřitelné. Není to pravda. Dávám výpověď, protože nemůžu pracovat pro člověka, který nemluví pravdu." Zeman v pondělí znevěrohodnil výpověď Šarapatky tím, že jej označil za potenciálního viníka. Šarapatka jako jediný z poradců řekl policii, která se kauzou zabývá z podnětu Petry Buzkové, že autorem Olova je Šíma, jeden z nejbližších spolupracovníků šéfa poradců Miroslava Šloufa.

Situace kolem desetistránkového dokumentu, který analyzoval slabé stránky Petry Buzkové a navrhoval konkrétní kroky, jak ji veřejně znemožnit, se ještě více zkomplikovala: Šarapatka viní Šímu, Šíma odmítá cokoliv komentovat a Zeman zdůrazňuje, že neví, komu má věřit.

Sociální demokraté začínají být situací na Úřadu vlády silně znepokojeni a žádají Zemana, aby zasáhl. Premiér naznačil, že prozatím žádné řešení nezvolí. "Protože nejsem vyšetřovatel, těžko mohu rozhodnout, jestli je pan Šarapatka nevinný a sám se snaží vypátrat viníka, anebo jestli se snaží přenést vinu na někoho jiného," prohlásil.

Nejdříve si chce promluvit s vedoucím úřadu a ministrem Karlem Březinou, pod kterého poradci spadají, a se šéfem poradců Miroslavem Šloufem. Ten se z dovolené vrací až v úterý.

Zeman zatím nikoho ze svých poradců propustit nemíní. "V celé věci probíhají dvě vyšetřování, jedno na základě trestního oznámení Petry Buzkové a druhé na základě trestního oznámení Úřadu vlády, a já počkám na výsledky tohoto vyšetřování. Pokud by se prokázalo, že kdokoli, opakuji kdokoli, z Úřadu vlády se něčeho tak podlého dopustil, bude samozřejmě hned vyhozen," prohlásil v pondělí Zeman.

Vicepremiér Vladimír Špidla  nevyloučil, že se touto aférou bude zabývat sobotní zasedání předsednictva ČSSD. V anketě tiskové agentury ČTK naznačila řada představitelů krajských organizací ČSSD, že budou žádat od Zemana jasné vysvětlení.

Předseda jihočeské ČSSD Karel Vachta řekl, že bude na sobotním zasedání předsednictva strany žádat pozastavení činnosti Šímy i Šarapatky do vyřešení celého případu. Liberecká ČSSD chce, aby vedení strany vyvodilo z celé věci nekompromisní důsledky. "Budeme požadovat důsledné prošetření nových informací," řekl ČTK šéf krajského výboru Oldřich Němec. Šéf ČSSD na Královéhradecku Miloslav Mrština míní, že lidé stojící za kampaní proti Buzkové by měli být z ČSSD vyloučeni. Poslanec a šéf brněnské ČSSD Jiří Václavek dodal, že mezi členskou základnou a premiérovými poradci panuje již dlouho napětí.

Poslanec Zdeněk Koudelka řekl: "Nabízí se otázka, nakolik premiérovi poradci skutečně pouze radí Zemanovi a nakolik vytvářejí vlastní alternativní sociálnědemokratickou politiku, což jim nepřísluší."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video