Zeman odvolá Chládka, ač to neplánoval. Nahradit ho může Valachová

  • 110
Prezident Miloš Zeman vyhoví premiérovi a odvolá Marcela Chládka z funkce ministra školství, i když to tak nechtěl. Po schůzce s prezidentem na Hradě to řekl sám Chládek. „Řekl, že nechce přijmout návrh na mé odvolání,“ prohlásil končící ministr. Až když mu sám Chládek řekl, ať tak učiní, prezident na to kývl.

Končící ministr odmítl přistoupit na postup prezidenta, který by odporoval Ústavě, a řekl mu, že chce být odvolán. Nechce premiéru Bohuslavu Sobotkovi komplikovat situaci při jmenování svého nástupce a chce skončit i z rodinných důvodů. „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ říká doslova článek 74 platné Ústavy České republiky.

„Nechci, aby byla dále poškozena vláda, kdy by se jednalo o tom, kdo bude ministrem nebo nebude. Druhý důvod je kvůli českému školství, které potřebuje stabilitu a potřebuje, abychom jasně věděli, kdo bude jednat o budoucím rozpočtu. Třetí důvod je kvůli sociální demokracii, protože si nemyslím, že by bylo dobré, aby ministr z ČSSD nějakým způsobem jednal problematicky směrem k premiérovi, a čtvrtý důvod je soukromý. Nechci vystavovat svou rodinu dalšímu mediálnímu tlaku,“ řekl Chládek. Prezident mu prý řekl, že ho považuje za velmi úspěšného ministra.

„Pan prezident se ke schůzce s ministrem Chládkem nebude vyjadřovat,“ řekl iDNES.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Počká si prý na to, s jakými informacemi za ním v pátek odpoledne dorazí premiér Sobotka.

Slova „vypadáte lahodně“ vejdou do dějin, tvrdí končící ministr

Předseda vlády chce v pátek říci na Hradě prezidentovi, koho si přeje jako nástupce Chládka. Jeho odvolání navrhl poté, co MF DNES informovala, že ministr školství šikanoval podřízené a že kvůli jeho nevhodnému chování opustilo úřad několik žen. I když se Zeman jméno toho, kdo má Chládka nahradit, dozví, bude chtít podle informací iDNES.cz s kandidátem mluvit, ještě než ke změně ve vládě dojde.

Podle Chládka došlo při setkání se Zemanem i na důvod, proč ho Sobotka ve vládě nechce. „Na slovo lahodná také přišla řeč s panem prezidentem. Já si myslím, že toto slovo vejde do dějin,“ tvrdil končící ministr. Divil se tomu, že žena, které to „pravděpodobně“ řekl ještě jako náměstek středočeského hejtmana, s ním šla na ministerstvo školství.

Kateřina Valachová

Kdo je možná Chládkova nástupkyně

Náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová (38) vystudovala práva v Brně a odtamtud má i doktorát. Před nástupem k Dienstbierovi pracovala nejdřív jako právnička na brněnském magistrátu, pak v analytickém a právním odboru ombudsmana, načež působila v legislativním odboru Senátu. Specializovala se na ústavní a správní právo. Letos byla členkou komise pro výběr náměstka pro státní službu, jako náměstkyně se podílela na přípravě služebního zákona. Do roku 2014 byla deset let členkou Výboru Rady vlády pro lidská práva. V letech 2006-2014 externě vyučovala na právnické fakultě Masarykovy univerzity. Mluví německy a anglicky.

Podle agentury ČTK by kandidátkou na ministryní školství měla být Kateřina Valachová, současná náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera. „S žádnou jinou ženou premiér nejednal,“ řekl iDNES.cz člověk, který je nablízku Sobotkovi.

 Sám premiér nechce žádná jména komentovat. „Jsem na poradě,“ odepsala pouze Valachová v odpovědi na otázku, zda od premiéra nabídku jít do vlády dostala a zda by ji přijala.

Dalším člověkem, s nímž premiér jednal, byl prorektor Univerzity Karlovy a jeho poradce v oblasti školství Stanislav Štech. Pokud by se Valachová ministryní stala, měla by ČSSD ve vládě dvě ženy, tou třetí by byla za hnutí ANO ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Premiér Sobotka si ještě v pátek ráno nechá schválit jméno budoucího ministra školství grémiem ČSSD a veřejnosti ho chce oznámit až po setkání s hlavou státu. Už minulý týden, když grémium potvrdilo návrh, aby dočasně řízení školství převzala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, naznačil premiér, že by se mu líbilo mít ve vládě další ženu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video