Zeman: Proč nemá být Putna profesor? Povím, až se obrátí na soud

  • 1479
Prezident Miloš Zeman zatím nezveřejní důvody, proč se rozhodl nejmenovat literárního historika a pedagoga Martina C. Putnu profesorem. Udělal by to jen v případě, že by se akademik obrátil na soud. "Nechci pana Putnu ponižovat, proto důvody svého rozhodnutí nebudu uvádět veřejně," řekl Zeman.

"Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil," prohlásil Zeman.

Martin C. Putna, literární historik

Odpoledne ale Hrad vydal poněkud protichůdné vyjádření. Miloš Zeman se podle něj ještě definitivně nerozhodl, jak bude v případě Putny postupovat (vyjádření mluvčí Hradu čtěte zde) .

Historik Putna patřil před prezidentskými volbami k podporovatelům Zemanova soka Karla Schwarzenberga. Zeman však tvrdí, že to nemělo na jeho rozhodnutí vliv. "Já jsem se to, že podporoval pana Schwarzenberga, dozvěděl dnes ráno z teletextu a možná, že kdybych to byl věděl, tak bych při svém rozhodnutí naopak trochu zaváhal opačným směrem právě proto, aby nevzniklo toto podezření," dodal prezident.

Satirické video, které Putna natočil před druhým kolem prezidentské volby

Putnu navrhlo jmenovat profesorem vedení Univerzity Karlovy. Její představitelé už řekli, že budou chtít od Zemana vysvětlení, proč se tak rozhodl.

"Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval," reagoval na Putnovo nejmenování rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Putna k Zemanovu rozhodnutí už ve čtvrtek pro MF DNES řekl, že ho to nepřekvapuje. "Jedná se o mimořádně nebezpečný politický precedens, toto činili komunisté," reagoval (více zde).

Ministerstvo školství se k Zemanovu rozhodnutí odmítlo vyjádřit. "Nebudeme komentovat rozhodnutí Hradu a prezidenta," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Ústavní právník Jan Kysel řekl, že Zemanův krok je zcela "neudržitelný, zpolitizovaný a svévolný". "Podstata procesu výběru univerzitních profesorů je odborná," uvedl Kysela.

Klaus se ke jmenování profesorů stavěl jinak než teď Zeman

Bývalý prezident Václav Klaus postupoval při jmenování profesorů jinak, než se teď rozhodl Zeman.

Když v rozhovoru pro týdeník Euro v roce 2011, který lze dohledat na Klausových internetových stránkách (najdete ho zde), dostal otázku, zda může jako prezident odmítnout profesory jmenovat, jeho odpověď vyzněla tak, že by to neudělal, i když má občas výhrady.

"Teoreticky mohu, protože od ministra školství, respektive od vlády, dostávám 'návrhy' na jmenování nových profesorů, ale prakticky to skoro není možné. To bych vstupoval do mnoha různých disciplín. Trochu vidím do ekonomie a musím se přiznat, že při některých jménech vzdychám, abych se vyjádřil jemně. O profesuře rozhodují vědecké rady fakult a škol," řekl v rozhovoru Klaus.

Vyjádřil se však také v tom smyslu, že profesorů je podle něj moc. "Je to evidentní devalvací tohoto kdysi významného akademického titulu. Bohužel jde v mnoha případech o typický český 'jánabráchismus'," tvrdil v roce 2011 tehdejší prezident.

Měl by prezident veřejně vysvětlit, proč odmítá jmenovat Martina C. Putnu profesorem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 7. června 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 18034
NE
NE 933

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue