Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval 7. srpna na Pražském hradě nové soudce...

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval 7. srpna na Pražském hradě nové soudce Ústavního soudu Pavla Rychetského (vlevo), Ludvíka Davida (vlevo vzadu) a Kateřinu Šimáčkovou (uprostřed). | foto: ČTK

Zeman jmenoval nové ústavní soudce, Sváček mu v senátním výboru prošel

  • 9
Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou ústavními soudci. Rychetský bude i nadále předsedou Ústavního soudu, místopředsedou bude Jaroslav Fenyk. Patnáctičlenný soudní sbor je tak v tomto okamžiku kompletní.

Trojici navržených soudců schválil Senát v červnu na Zemanův podnět. "Ústavní soud je kompletní a bude kompletní. Bude průběžně doplňován tak, jak budou odcházet někteří další ústavní soudci, a nikdy ho nenechám ve stavu, kdy by byl před kolapsem a kdy by byl téměř neusnášeníschopný. Pokládám to za jeden ze základních úkolů prezidenta," slíbil Zeman během ceremoniálu.

Rychetský, David a Šimáčková mají mandát na deset let, třebaže Rychetský avizoval, že chce být ústavním soudcem kratší dobu, hovořilo se o roku 2017. Jmenování na kratší dobu ale podle mluvčí soudu Jany Pelcové není možné. Rychetský se však po dohodě s prezidentem může rozhodnout, že skončí dříve.

Noví ústavní soudci

Někdejší vicepremiér, signatář Charty 77 a polistopadový generální prokurátor Pavel Rychetský byl také ministrem spravedlnosti, předsedou Legislativní rady vlády nebo předsedou senátního ústavně-právního výboru za ČSSD.

Kateřina Šimáčková je členkou sociálně-správního kolegia Nejvyššího správního soudu. Na Masarykově univerzitě v Brně vyučuje ústavní, církevní či mediální právo, je také spoluautorkou Komentáře k listině základních práv a svobod a právních učebnic.

Ludvík David je členem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, přednáší na Masarykově univerzitě a na Univerzitě Palackého v Olomouci.

"Jsme si všichni velmi intenzivně vědomi toho, jak významnou nezastupitelnou roli v moderním demokratickém právním státě hraje instituce nazývaná Ústavní soud," uvedl Rychetský. Podotkl, že ÚS má velkou tradici, vznikl v předválečném Československu a byl zřejmě první podobnou institucí na světě.

Podle Rychetského jsou si ústavní soudci vědomi toho, že na jedné straně je při řešení kauz potřeba značná míra zdrženlivosti při rozhodování ÚS. "Na druhé straně ale ÚS nemůže podléhat vlivům ostatních mocí ve státě, podbízet se jim. Musí udržet takovou rovnováhu, aby se zachovaly základní principy demokratického právního státu. A tou kotvou, která nás přidržuje, je právě nejen Ústava ČR, ale i Listina základních práv a svobod," řekl na Hradě Rychetský.

Pelcová dodala, že letos skončí mandát Dagmar Lastovecké, Janu Musilovi a Jiřímu Nykodýmovi. Na místo Lastovecké navrhl prezident předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka, kterého už loni neúspěšně navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. Horní komora o nominaci rozhodne 21. srpna. Senátní ústavně-právní výbor ve středu Sváčka těsně podpořil, dostal pět hlasů od devíti přítomných členů. Své stanovisko dá ještě výbor pro lidská práva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video