Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zeman je obětí Putinovy propagandy a je to smutné, říká ruská aktivistka

  20:21
Šéf Kremlu Vladimir Putin dobře ví, na co Rusové slyší, a mistrně toho využívá. Na poli propagandy vyhrává na plné čáře a český prezident Miloš Zeman se stal jednou z jeho obětí, míní ruská aktivistka Světlana Gannuškinová. V rozhovoru pro iDNES.cz vysvětluje, v čem tkví Putinův úspěch i jak zachází jeho režim s oponenty.

Ruská lidskoprávní aktivistka a kritička Kremlu Světlana Gannuškinová v Praze vystoupila na konferenci Za vaši a naši svobodu k výročí 17. listopadu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Český prezident Miloš Zeman opakovaně vyjádřil pochyby o existenci skutečných politických vězňů v Rusku. Třeba Michaila Chodorskovského označil za tuneláře a Pussy Riot mimo další za pornografickou skupinku (více o tom zde). Jak to podle vás je s politickými vězni v Rusku?
Prezident České republiky vůbec nechápe situaci v současném Rusku. Jeho poslední výroky o tom, že si není vědom, že by v Rusku byli političtí vězni, mě nemůžou ani tak nerozčílit, jako je spíš vůbec nechápu. Nevím, jak k něčemu takovému mohl dojít. Stejně jako kdokoliv jiný se může seznámit například se seznamy politických vězňů Amnesty International nebo Memorialu (více o něm se dočtete níže).

Světlana Gannušniková

Světlana Gannuškinová je jednou z postav, které stály v roce 1989 u zrodu Memorialu, jedné z nejstarších a nejrespektovanějších ruských lidskoprávních organizací.

Do 80. let pracovala jako profesorka matematiky na univerzitě v Moskvě. Během konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach zajišťovala podporu pro uprchlíky. V roce 1990 stála u zrodu další nevládní organizace Občanská pomoc.

Otevřeně vystupuje s kritikou Kremlu. Kvůli jejím aktivitám jí opakovaně vyhrožovaly extremistické nacionalistické skupiny. Za své úsilí byla několikrát navržena na Nobelovu cenu míru.

Do Česka přijela jako jeden z hostů konference Za vaši a naši svobodu, pořádané při příležitosti 25. výročí sametové revoluce.

Zdroj: zavasizanasi.cz

Kvůli čemu skončili tito lidé za mřížemi?
Dostali tresty odnětí svobody za to, že říkají věci, které se nelíbí našemu politickému vedení. Lidé se dostávají do vězení za vyfabrikované trestné činy - podstrčí jim třeba drogy a obvinění je z jejich držení. Všechno to je ale jenom proto, že vyvíjejí nějakou politickou činnost, jsou aktivní. Tohle se může klidně stát, i když člověk jenom pořádá nějakou konferenci nebo kulatý stůl, který se zkrátka nehodí.

Perzekvuje tyto lidi režim ještě nějak jinak? Jaké metody používá?
Už jen to, že člověka zavřou, se mi zdá jako dost tvrdá metoda. Ve vyšetřovací praxi dnešního Ruska se ale velmi často používá především mučení, a to naprosto neuvěřitelné. Je to například mučení elektrickým proudem, dušení igelitovým pytlem nasazeným na hlavu, bití nebo věšení za ruce ze stropu. Samozřejmě jsou tu i četné případy znásilnění, a to i mužů. Nejeden z těchto případů skončil smrtí. To se ovšem netýká jen politických vězňů, ale vězňů obecně.

Byli ti, kdo se na mučení podíleli, vůbec někdy hnání před spravedlnost?
Jen ve skutečně málo případech soud rozhodl o vině těch, kteří tyto věci spáchali. Když je člověk ve vězení a nemůže se dovolat nějaké právní pomoci, je to o to těžší. Když už se mu to podaří a pozve si právníka, tak se to úřady samozřejmě dozvědí a dopouštějí se na něm ve vězení o to horšího mučení.

Dění na Ukrajině vyvolalo vlnu falešného patriotismu

Uvědomuje si většinová ruská společnost existenci takovýchto praktik? Připouští si vůbec Rusové, že žijí v zemi, kde jsou lidé mučeni?
Nyní zažíváme jednu velmi těžkou etapu naší historie, která souvisí se současnou situací mezi Ruskem a Ukrajinou. Tato tragédie rozdělila ruskou veřejnost a vyvolala vlnu takzvaného falešného patriotismu. Znamená to, že zájem o tuto problematiku velmi upadá, protože pro lidi jsou teď důležitější věci. Lidé jsou schopni se nějak vzrušit a rozčílit, jen pokud se to nějak týká jich osobně. Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že se lidé víc bojí policie než zločinců. Nevěří soudnímu systému a samozřejmě k tomu mají důvod. Soudní systém je u nás v úplné destrukci.

Zmínila jste současnou situaci na Ukrajině. O tom, že postoj prezidenta Putina v této otázce schvaluje většina Rusů, hovoří jeho rekordní popularita. Jsou ale i tací, kteří si myslí opak?
Musím říct, že protestů proti angažování Ruska na Ukrajině a proti posílání ruských vojáků na Ukrajinu je mnohem méně, než bylo třeba v případě odporu ruské veřejnosti proti válce v Čečensku. Vyjma pár matek zabitých vojáků se nedá říct, že by existovalo nějaké protiválečné hnutí. Prezident Putin vyhrál na poli propagandy. Český prezident se stal jednou z jeho obětí, a to je velmi smutné.

V čem tkví podle vás úspěch Vladimira Putina?
Jeho úspěch tkví v tom, že uměl pojmenovat věci, na které Rusové slyší. Má velmi dobrý cit na masové podvědomí, na to, co si společnost žádá. Použil tři základní teze, které jsou velmi prosté. Zaprvé tu, že se zvedáme z kolen a obnovujeme velkou zemi. Že znovu budujeme veliké impérium. Ruský člověk chápe sám sebe jako občana velké země, občana impéria. A jak mi kdysi řekl jeden taxikář, i když život za moc nestojí, alespoň velká země ano. A jsme odhodlaní za to pokládat oběti.

Druhou tezí je pak to, že na Ukrajině bojujeme proti fašismu. Vítězství nad fašismem je světlou stránkou ruské historie a tím, na co můžeme být hrdí. To je nyní využíváno. Nicméně to, že naši ultranacionalisté pochodovali Moskvou s portréty Hitlera a zvedali pravice, toho si lidé nevšímali. Národ tehdy neviděl a neslyšel fašismus v heslech ruských nacionalistů „Rusko Rusům“. A neslyší ho ani v heslu „Rusko je Putin a Putin je Rusko“. Já si to vysvětluji tak, že fašismus je pro nás vždycky jenom to, co je na západ od našich hranic. Tam jsme odhodláni s ním bojovat, fašismus v sobě samých ale nevidíme.

A třetí tezí je, že zase někoho zachraňujeme, že pomáháme našim bratrům. Je to taková naše povaha, že i když nic sami nemáme, podělíme se i o poslední košili s druhým, jak se říká v Rusku. Všichni ti, kteří si stěžují třeba na důchody, špatné zdravotnictví, dají i z toho mála, co mají, peníze na to, aby mohli pomoci východní Ukrajině a naší armádě. Tyto tři ideje podle mě sehrály hlavní roli v tom, proč Putinova propaganda dosáhla svého.

Jak je samotnými Rusy vnímána otázka údajného angažmá ruských vojáků na východní Ukrajině?
O tom se otevřeně vůbec nemluví. Vedení státu to nepřiznává a spousta lidí si myslí, že to vůbec není pravda. Existuje ale samozřejmě internet, takže se dá zjistit, co tam dělají naši vojáci a že tam umírají.

V den anexe Krymu stačilo, aby Západ odvolal velvyslance

Při nedávných oslavách 25. výročí pádu Berlínské zdi prohlásil bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov, že je svět na pokraji nové studené války (podrobnosti čtěte zde). Souhlasíte s ním?
Myslím si, že to tak je, protože veškerá současná ruská rétorika je protiamerická a protievropská.

Měl by se tedy Západ Ruska bát?
To, co se děje na Ukrajině, mluví samo za sebe. Myslím si ale, že není potřeba se bát, jako spíš přijímat určitá opatření, v první řadě politická a ekonomická. V den, kdy Rusko anektovalo Krym, by stačilo, kdyby všechny západní země odvolaly své velvyslance v Rusku. Nemuseli by ani nic říkat, stačilo by, kdyby mlčky odjeli. Byl by to důvod se nad tím zamyslet. Všichni to ale skousli, a tak se jede dál.

Nejrespektovanější ruskou organizaci ženou úřady před soud a hrozí jí zavřením

Memorial je jednou z nejstarších a nejrespektovanějších ruských lidskoprávních organizací. Světlana Gannuškinová je jednou z jeho zakladatelek.

Memorial si klade za cíl dokumentaci totalitní minulosti v zemích bývalého Sovětského svazu a zločinů, jichž se tehdejší režim dopouštěl. Sestavil mimo jiné rozsáhlý seznam obětí totalitního režimu a zmapoval jejich osudy.

Organizace se zabývá i současnými problémy souvisejícími s porušováním lidských práv v Rusku i dalších zemích.

Nedávno byla vůči jedné z jeho podorganizací vznesena ze strany ruského státu žaloba. V reakci na údajné formální chyby vyplývající ze změny legislativy chtějí ruské úřady jeho činnost ukončit.

„To, že to všechno skončilo před soudem, je nestandardní a dokazuje to, že tlak na nás je mimořádný,“ říká Gannuškinová.

Zatím si nepřipouští, že by mohla být část Memorialu definitivně uzavřena. „Jestli ho ale zavřou, tak ho otevřeme znovu jako jinou organizaci, změníme možná název,“ upozorňuje, že se jen tak vzdát nehodlá.

Jak se coby Ruska díváte na otázku, čí Krym vlastně je a kdo má na něj nárok? Je ruský, nebo ukrajinský?
Slogan „Krym je náš“, pod kterým došlo k anexi, je opravdová tragédie. Já sice cítím, že Krym byl můj a vždycky bude můj. Pochází odtud můj děda a část mojí rodiny a já ho vnímám jako můj. Byl můj v sovětské éře a zůstal mým, i když teritoriálním dělením připadl Ukrajině. Podle mě je ale naše to, co máme rádi. Nepotřebuju ho dobývat silou.

Pokud jsme opravdu chtěli pomáhat našim bratrům na Krymu a na východní Ukrajině, nikdo nám v tom nebránil. Pokud jsme chtěli pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny, tak nám nikdo nebránil. Moskva už se ale v podstatě úplně zřekla pomoci běžencům.

Myslíte si, že Rusové si někdy uvědomí podstatu státu, v jakém žijí a kdo stojí v jeho čele?
Vystřízlivění určitě chtě nechtě přijde. Není možné, aby lidé neviděli, že stát takto nemůže dál fungoval, že takto nemůže fungovat soudní systém. Takto se nemůže dařit ekonomice, nemůže se dařit zemi. Nejde, aby lidé neviděli, že současný stav je možné udržovat jen násilnými metodami. Stydím se za to, že moje generace připustila, že se s naší zemi stalo to, co se stalo.

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Aktualizujeme

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  22:49

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53

Europoslanci tvrdí, že obchodní válka s USA nikam nevede. Chceme změnu, říkají

Čeští europoslanci jsou přesvědčeni, že obchodní válka EU s USA není řešením. Někteří navrhují zaměřit odvetná opatření na americká cla v oblasti služeb, hlavně na technologické giganty. Americký...

2. dubna 2025  21:15

Astro-planetární karate a znásilňování. Argentina zadržela vůdce ruského kultu

Argentinská policie zadržela neblaze proslulého ruského sektáře Konstantina Rudněva, jenž léta týral a sexuálně zneužíval své stoupence. Spolu s ním skončilo ve vazbě dalších třináct lidí, zejména...

2. dubna 2025  21:13

Grónsko patří Gróňanům. USA si ho nevezmou, řekla dánská premiérka

Grónsko patří jeho obyvatelům a Spojené státy si ostrov nevezmou, prohlásila dnes dánská premiérka Mette Frederiksenová, která je na návštěvě tamního hlavního města Nuuku. Dodala, že udělá vše, co...

2. dubna 2025  21:03

Režisér Výměny manželek je zodpovědný za sebevraždu účastníka, rozhodl soud

Opavský soud odsoudil režiséra seriálu Výměny manželek. Podle rozsudku měl externí režisér Jan B. vyvíjet tlak na policistu, který se pořadu účastnil. Chtěl tak udělat pořad zajímavějším. Policista...

2. dubna 2025  20:52

Trumpova cla na automobily mohou nejvíce poškodit Slovensko, uvádí analýza

Americký prezident Donald Trump může cly, které se chystá uvalit na dovoz automobilů do Spojených států, nejvíce ublížit Slovensku. To je podle analýzy nizozemské banky ING totiž spolu se Švédskem...

2. dubna 2025  20:40

Akademikům navýšení rozpočtu nestačí. Nikdo neví, jak si peníze přerozdělují

Ani dva roky od začátku velkých protestů českých univerzit nejsou akademici spokojeni se svými platy. A to přestože ministerstvo školství do rozpočtu vysokých škol pro letošek přidalo čtyři miliardy...

2. dubna 2025  20:33

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

2. dubna 2025