Bývalý premiér Miloš Zeman odmítá stavbu radaru, je pro ráznější řešení.

Bývalý premiér Miloš Zeman odmítá stavbu radaru, je pro ráznější řešení. | foto: Alexander Dobrovodský, iDNES.cz

Zeman hájil nálet na Írán, radar USA ale nechce

  • 630
Odpůrci plánovaného amerického radaru se sešli s Milošem Zemanem. Rovněž expremiér se domnívá, že protiraketový deštník v Česku a v Polsku bude namířen spíše proti Rusku než proti Íránu či komunistické Koreji. S Teheránem by se ale vypořádal jinak - preventivním vojenským úderem.

"Jsem proti radaru v Brdech a kdekoli jinde na českém území a proti antiraketám v Polsku, argumentovat Íránem a Severní Koreou je podvod," řekl Zeman při setkání s předními odpůrci radaru - mluvčím iniciativy Ne základnám Janem Tamášem a Janem Neoralem, starostou obce Trokavec, poblíž které má radar stát.

Na kritiky radaru si bývalý předseda vlády našel čas před svým odletem na Světové politické fórum, které se uskuteční zítra a pozítří v Budapešti.

Podle Zemana je radar ve skutečnosti zbytečnou provokací Ruska, které by podle něj v horizontu dvaceti let mělo být součástí Evropské unie.

Levnější je podle Zemana letecký úder
Zároveň ale bývalý premiér kritiky radaru zmrazil slovy, že je alergický na pacifistické hnutí. "Írán je teroristická země a íránský prezident je šílenec," prohlásil doslova bývalý premiér.

Kdyby se podle něj ukázalo, že Ahmadínežádův režim buduje rampy pro odpalování jaderných raket, nabízí Zeman radikální řešení. "Zasáhnout leteckým úderem. Preventivní úder je levnější a efektivnější," řekl bývalý premiér zkoprnělým odpůrcům radaru.

"Ale my nejsme úplní pacifisté, jsem třeba pro vysílání mírových jednotek," snažil se situaci zachránit Tamáš. Ve chvíli, kdy Zeman mluvil o svém odporu k pacifismu, byli pro jistotu přítomní novináři vyprovozeni za dveře a odkázáni na pozdější tiskovou konferenci.

Odpůrci radaru žádají referendum
Bývalý šéf ČSSD kritizoval americký plán už letos v březnu v obsáhlém interview, které poskytl televizi Prima.

"Já bych především doporučoval, abychom se zeptali, jestli Spojené státy, kterých si jinak vážím, myslí vážně teorii, že ty obranné systémy jsou namířeny proti severokorejským a případně íránským raketám. Já nedůvěřuji tomu vysvětlení," řekl tehdy Zeman.

Odpůrci radaru v Česku zatím marně usilují o vypsání referenda k této otázce. Předpokládají, že by v něm občané základnu odmítli, jak tomu nasvědčují průzkumy veřejného mínění.

Zastánci radaru argumentují tím, že v otázkách národní bezpečnosti není referendum na místě a rozhodnout by měli poslanci a senátoři. Opozičním sociálním demokratům a komunistům se nepodařilo referendum v parlamentu prosadit, když se proti tomu postavily vládní strany.

ODS je jednoznačně pro radar
ODS na svém víkendovém kongresu přijala speciální usnesení, že je pro radar - a to bez jakýchkoli omezujících podmínek. Nejmenší vládní strana, zelení, zatím tvrdí, že podmínkou jejich souhlasu je zapojení radaru do struktury NATO.

Právě postoj zelených může být pro hlasování v parlamentu rozhodující, bez jejich hlasů by při odporu ČSSD a komunistů měla vláda s prosazením radaru těžko řešitelný problém. Vláda přitom dosud s Američany dojednává dvoustrannou smlouvu a věří, že NATO na americký radar jako součást společné obrany kývne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video