Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie (24. ledna 2016).

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie (24. ledna 2016). | foto: FTV Prima

Na Norsko se musí silou. Zeman chce uzavřít smlouvu o vydání českých dětí

  • 325
Prezident Miloš Zeman předloží mezinárodní smlouvu s Norskem, díky které by mohli být do Česka vydáni bratři Michalákovi a další děti s českým občanstvím, které rodičům zabavila norská sociálka Barnevern. Smlouva by se mohla s Norskem projednat velmi brzo, nejprve ji ale Zeman představí českým orgánům.

„Když to nejde silou, jde to ještě větší silou,“ uvedl prezident v nedělní Partii na TV Prima na úvod debaty o kauze českých dětí odebraných v Norsku. Poté prozradil, že má návrh prezidentské mezinárodní smlouvy mezi Norským královstvím a Českou republikou, který by umožnil vydání dětí s českým občanstvím jejich rodičům.

Smlouva by se týkala především případu Evy Michalákové, která v Norsku bojuje o navrácení svých dvou synů. V případě devítiměsíční holčičky bude případná dohoda složitější, protože dítě má dvojí občanství.

Smlouva má být hlavně preventivní, má podle Zemana především zabránit opakování těchto situací. „Smlouva je hotová a časový horizont může být velmi krátký. Považuji za povinnost ji nejprve projednat s českými orgány, i když jejich reakce bude podrážděná,“ uvedl Zeman.

Sjednání mezinárodní smlouvy prezidentem republiky opírají Zemanovi poradci o českou ústavu. „Tvůrčím vnímání ústavu jsme zjistili, že prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy. Nikoliv jenom ratifikovat jako v případě Lisabonské smlouvy,“ vysvětlil.

Sobotka: Dojednání mezinárodní smlouvy trvá roky

Premiér Bohuslav Sobotka na Zemanův nápad reagovat slovy, že mu návrh smlouvy není znám. „Pro uzavření mezinárodní smlouvy je rozhodující souhlas obou stran a proces sjednávání mezinárodní smlouvy v tak komplikovaných případech včetně její ratifikace vyžaduje minimálně několik let,“ uvedl Sobotka.

„V tuto chvíli si proto nedokáži představit, jak by předložení návrhu jakékoliv mezinárodní smlouvy mohlo napomoci řešení aktuálních konzulárních případů a rozdílných názorů, které s Norskem na některé otázky máme,“ dodal premiér.

Návrh smlouvy představil prezidentovi Zemanovi i ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi český europoslanec Petr Mach ze Strany svobodných občanů. „Konzultoval jsem tuto věc i s velvyslancem Norska v Bruselu, který mi potvrdil, že vydání dětí na základě mezinárodní smlouvy je s největší pravděpodobností jedinou šancí, jak může Eva Michaláková a další rodiče s českým státním občanstvím získat své děti zpět,“ uvedl Mach v dopise z 18. ledna, ve kterém Zemana upozornil na možnost mezinárodní smlouvy.

„Nabrífování velvyslance“

Podle Zemana je také potřeba učinit další kroky. Prvním je odvolání českého velvyslance z Norska na konzultace. „To znamená nabrífovat jej, aby v Norsku předkládal konkrétní návrhy a požadavky. V blízké době o tom budu mluvit s ministrem zahrničí,“ uvedl.

Dalším nástrojem by mělo být razantnější usnesení obou komor Parlamentu, aby vláda akcelerovala svůj postoj ke kauzám českých rodin v Norsku. „Pomoc české vlády není dostatečná. Maximálně se uvažuje o tom, že by se připojila jako vedlejší účastník řízení u evropského soudu pro lidská práva. Vláda má ale daleko větší možnosti. Může intervenovat u agentury OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu, v Radě Evropy, kde je Norsko atd. Přesto stále vyčkává,“ namítl Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video