Podpisy od koalice chci notářsky ověřené, řekl prezident Zeman

  • 600
Prezident Miloš Zeman by po případném neúspěchu vlády Jiřího Rusnoka žádal po pravicových stranách notářsky ověřených 101 podpisů poslanců. V rozhovoru pro ČTK také uvedl, že by uvítal výrazné omezení imunity zákonodárců.

Notářsky ověřených 101 podpisů poslanců by Zeman žádal po ODS, TOP 09 a LIDEM ještě předtím, než bude zvažovat, zda stranám bývalé vládní koalice svěří případný druhý pokus o sestavení vlády.

Pravice by ale ani při splnění této podmínky zřejmě neměla nic jisté. Zeman totiž na otázku, zda v takovém případě druhý pokus dostane, odpověděl neurčitě: "V každém případě nedostanou druhý pokus, když to neudělají".

Požadavek prezidenta ale rezolutně odmítla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, s kterou koalice počítá jako kandidátkou na post premiérky. "Buď si pan prezident dělá legrace nebo vlivem horka, nějaké letní virózy, to takto formuloval. Pokud to myslí vážně, tak mu musím odpovědět, že je to naprosto nepřístojný požadavek," řekla iDNES.cz místopředsedkyně ODS (více čtěte zde).

Podporu určitých stran vláda dostane, míní prezident

Zeman v předchozích dnech o podpoře kabinetu jednal s předsedy poslaneckých klubů. "Po kolečku těchto jednání mohu konstatovat, že je pravděpodobné - nikoliv jisté, protože co je v politice jistého - že podporu určitých parlamentních stran Rusnokova vláda dostane," prohlásil.

Hlasování o důvěře vládě proběhne 8. srpna. Zemanův kancléř Vratislav Mynář už v úterý uvedl, že pokud kabinet nezíská podporu poslanců, dal by prezident šanci ve druhém pokusu spíš pravici než ČSSD (více čtěte zde).

Je Zemanův požadavek na notářsky ověřené podpisy adekvátní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 27. července 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 7561
Ano
Ano 2408

Rusnok potřebuje při hlasování prostou většinu přítomných poslanců. Strany bývalé vládní koalice jeho kabinet podpořit nechtějí. Premiér naopak zřejmě může počítat s hlasy poslanců KSČM a VV. Jak bude hlasovat ČSSD, se zatím neví.

Zeman může případně dát Rusnokovi i druhý pokus, není rovněž vyloučené, že nechá vládnout jeho kabinet v demisi až do sněmovních voleb.

Prezidentovi by se zamlouvalo úplné zrušení imunity

Zeman v rozhovoru také řekl, že by se imunita měla vztahovat jen na verbální projevy poslanců a senátorů v parlamentu i mimo něj. "Třeba když mluví politik na náměstí, a řekne, že prezident je idiot, tak by neměl být za tento verbální projev stíhán," řekl Zeman.

Nejlepší by podle něj bylo, kdyby žádná poslanecká imunita neexistovala. "Nežijeme ve feudálních dobách, kdy by král stínal neposlušné členy Parlamentu, na druhé straně, kdyby už existovala, měla by být pouze verbální," uvedl prezident.

Nedokáže si však představit, že by se před sněmovními volbami podařilo změnu ústavy v parlamentu odhlasovat. "Jak víte, změna ústavy vyžaduje kvalifikovanou většinu, a teď je před volbami, je tato kvalifikovaná většina prakticky nedosažitelná," dodal Zeman.

Pro omezení je i šéf poslanců TOP 09/STAN Petr Gazdík. "My proti tomu nic nemáme, poslanecká imunita dávno ztratila svůj původní smysl," řekl v reakci na Zemanova slova.

Podle úřadujícího předseday ODS Martina Kuby by se kromě omezení imunity mělo upřesnit i to, co je možné považovat za korupci. "Toto zpřesnění nyní řeší i v Německu. Tam přijetí pozice ve státním podniku nelze u poslance považovat za korupci, protože souvisí s jeho veřejným politickým angažmá. Debaty musí být vedeny společně," uvedl Kuba.

Debata o rozsahu imunity se rozproudila po nedávného verdiktu Nejvyššího soudu ve věci údajně uplacených exposlanců ODS. Na počínání Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy se podle soudu imunita vztahovala.

Podívejte se na Zemanova slova o omezení či zrušení imunity

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video