Zeman chce, ať o uprchlících rozhoduje Evropská rada. Kvůli blokování kvót

  • 166
Přenést rozhodování o uprchlících z úrovně ministrů do Evropské rady, kde je ke shodě třeba jednomyslného rozhodnutí premiérů zemí EU, si přeje prezident Miloš Zeman. „Aby měla Česká republika možnost tento nesmyslný návrh blokovat,“ řekl Zeman k oficiálně potvrzenému návrhu Evropské komise stanovit kvóty pro rozdělení uprchlíků.

„Zatímco v radě premiérů se rozhoduje jednomyslně, v radě ministrů většinově,“ upozornil Zeman. Proto si přeje, aby se rozhodovalo až na jednání premiérů.

Česká republika patří spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem k největším odpůrcům kvót, tedy povinného přerozdělení uprchlíků do Evropy mezi jednotlivé země. Není ale jisté, že Česko spolu s dalšími odpůrci dokáže při zachování principu většinového hlasování kvóty zablokovat. Pokus držet uprchlíky na našem území je podle Zemana iracionální a nesmyslný.

Chovanec: A jak tu udržíme toho, kdo tu nechce být?

Počet zadržených lidí v Česku klesá

Počet běženců zajištěných v České republice v posledních dnech se výrazně snížil. Je jich vždy jen několik, uvedl v Hodoníně po jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová řekla, že policie za poslední týden zajistí denně v průměru pět až deset migrantů. Dříve jich bylo denně víc než 50. Rekordní počet jich policisté zajistili na začátku minulého týdne v Břeclavi v nočním vlaku z Maďarska, kde bylo přes 200 uprchlíků.

Zdroj: ČTK

„To, co přednesl, pro nás není žádné překvapení,“ řekl na adresu toho, s čím přišel předseda Evropské komise, Lucemburčan Jean-Claude Juncker, ministr vnitra Milan Chovanec (více o návrhu Evropské komise zde).

„Evropa jde dál cestou povinných kvót. Projednávali jsme mandát pro jednání 14. září v Bruselu. Stále ty kvóty odmítáme, protože nemyslíme, že něco řeší. S těmi ostatními opatřeními, o kterých pan Juncker mluvil, souhlasíme. Ochrana vnější hranice, návratová politika. Paní Merkelová avizovala, že veškeré ekonomické migranty chce SRN vracet, ale i k tomu povede velmi dlouhá cesta, protože nejsou readmisní smlouvy s mnoha zeměmi, odkud migranti pocházejí,“ řekl Chovanec.

„Nevím, jak máme přijmout několik tisíc lidí, kteří u nás nechtějí být. To mi musí vysvětlit někdo v Bruselu. Já jsem to zatím nepochopil a nepochopila to ani celá vláda České republiky,“ uvedl Chovanec. Varianta, že bude Česká republika přehlasována ostatními zeměmi EU, ho až tak neděsí. „Lépe být poražen ve stoje. Matka mi vždycky říkala: Když ti ostatní skočí z okna, tak skočíš taky? My jsme přesvědčeni, že cesta, kterou jsme zvolili, je správná. Povinné kvóty neřeší nic,“ zdůraznil český ministr vnitra.

Číslo 160 tisíc je vytažené z klobouku, říká tajemník Prouza

Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza vysvětloval, proč jsou pro ČR kvóty nesmyslné. „Pokud chtějí jít do Německa, pokud chtějí jít do Švédska, neexistuje způsob, jak je udržet v nějaké jiné zemi. To, že bychom přijímali nějaké kvóty, by byla jen hra na uklidnění veřejnosti v těch zemích, které s tím mají problém,“ řekl Prouza.

Číslo 160 tisíc, tolik je uprchlíků, kolik se má celkem rozdělit, je podle něj jen „vytažené z klobouku“ a nijak neodpovídá tomu, kolik je dnes uprchlíků v Evropě a kolik jich může přijít za měsíc nebo za dva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video