Zeman a Dzurinda

Zeman a Dzurinda - Premiéři Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda si vyměňují podepsané smlouvy o rozdělení federálního majetku | foto: ČTK

Zeman a Dzurinda dohodli dělení majetku federace

B r a t i s l a v a, P r a h a - Český premiér Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda se dohodli, jak rozdělit zbylý federální majetek. Na svém včerejším jednání v Bratislavě tak splnili svůj loňský slib, že do roka vyřeší sedm let trvající spory o zbytky toho, co zůstalo po bývalém Československu. Na čem se dohodli, si však politici - až na několik základních bodů - nechali pro sebe. Ačkoliv oba tvrdili, že smlouva je výhodná pro obě strany, odmítli celý dokument zveřejnit.

Pokud smlouva obsahuje jen to, o čem včera předsedové vlád hovořili, je pro Českou republiku velmi nevýhodná: Praha má totiž Bratislavě bez odpovídající náhrady odpustit dluh ve výši 26 miliard korun, o který se obě strany celou dobu přely a na kterém jednání vždy ztroskotala.
"Vyhrávají oba státy," řekl po podpisu Dzurinda a totéž tvrdil i Zeman. Český premiér však nedokázal vysvětlit, co Česká republika odpuštěním dluhu získá a jak se s výpadkem těchto příjmů vyrovná Česká národní banka, která měla peníze od Slovenska dostat. Místo toho dostane od Zemanova kabinetu symbolickou jednu korunu. "Náklady daňového poplatníka, respektive českého státu, jsou rovny právě oné jedné koruně," tvrdí Zeman.
Osud smlouvy je ovšem velmi nejistý, protože ji musí schválit parlament a opoziční politici ji hned na počátku zpochybňují. Vadí jim, že premiér jednal o urovnání sporů na vlastní pěst a předem své záměry neoznámil sněmovně. "Jedná o tak obrovskou částku a jednala menšinová vláda, která nemá většinu ve sněmovně. Určitě tomu mělo předcházet předběžné politické jednání," uvedl včera místopředseda ODS Ivan Langer.
"Nejsou vítězové ani poražení, naše dohoda je vzájemně prospěšná. Je to skvělý výsledek dlouhých jednání," prohlásil po podpisu smlouvy Dzurinda. Zeman na druhé straně zdůraznil, že podpis smlouvy znamená konec minulosti, která byla poznamenána spory o majetek, a začátek budoucnosti, jež se naopak bude nést ve znamení efektivní a ničím nezatížené spolupráce obou zemí.
"Splnili jsme daný slib - ono staré chodské do roka a do dne a udělali to, čeho naši předchůdci nebyli schopni," řekl Zeman v narážce na neúspěšné pokusy expremiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara dotáhnout dělení majetku do konce.
Podepsaná smlouva a protokol nebyly včera zveřejněny. Podle obou premiérů se tak má stát až po verdiktu zákonodárců. Z dostupných informací je však zřejmé, že sedm dní po ratifikaci smlouvy českým a slovenským parlamentem si obě země prostřednictvím českého FNM a slovenského Fondu národního majetku vymění akcie Komerční banky a Všeobecné a úvěrové banky. Česká národní banka odevzdá Národní bance Slovenska čtyři a půl tuny zlata, které je dodnes zadržováno jako reakce na slovenskou neochotu uznat českou pohledávku 24 miliard korun, vzniklou při dělení aktiv a pasiv bývalé Státní banky československé. Tuto pohledávku zaplatí místo Slovenska Zemanův kabinet, ale české centrální bance uhradí pouze jednu korunu.
Bratislavský premiér Dzurinda se podobně jako Zeman pokoušel vyhnout otázkám směřujícím k tématům, která se jeví jako nevýhodná pro tu či onu stranu. Otazník tak visí nad vyrovnáním rozdílu v hodnotě akcií Komerční banky, jichž se vzdá slovenský FNM, v porovnání s akciemi Všeobecné úvěrové banky, kterých se zase vzdá český FNM. "Nemá smysl detailně rozebírat podrobnosti, které by mohly zastínit celkový výsledek, jenž je výhodný pro obě strany," řekl Dzurinda. Ekonomický místopředseda jeho vlády Ivan Mikloš nicméně přiznal, že na této výměně Bratislava ztrácí zhruba dvě miliardy korun.
Na společné tiskové konferenci pak ještě Miloš Zeman oznámil "společnou českou a slovenskou akci pro rok 2000".
Její součástí by podle něho mělo být naplnění dávných slibů o zřízení zvláštních jízdních pruhů pro české a slovenské řidiče na česko-slovenských hraničních průjezdech a výhledově také zrušení celnic pro Čechy a Slováky, kteří přejíždějí z jedné země do druhé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video