Železný zákon neporušuje. A co morálka?

- Představte si, že jste obviněni a posléze i obžalováni z trestného činu a cítíte se nevinni. Budete se zuby nehty bránit soudnímu procesu, který by vás mohl očistit? Nebo budete usilovat, aby stání proběhlo co nejdříve a vy jste měli od výslechů a výpovědí klid? U mě je správně za b).
Nikoli tak u Davida Železného, který čelí obžalobě ze znásilnění. Kladenský soudce musel hlavní líčení v této kauze už jedenáctkrát odročit.

Jistě, David Železný - a jeho obhájce Tomáš Sokol - samozřejmě neporušuje zákon. Soudci nemůže dojít trpělivost jako při nedávném případu, kdy britský občan Chris Denning obžalovaný z pohlavního zneužívání mluvil a mluvil a mluvil 45 hodin v jednom kuse. Muž v taláru využil svých pravomocí, Denningův vodopád slov v jednu chvíli uťal a Brita odsoudil.

Tohle se v kladenském případě stát nemůže. Soudce nemá možnost, jak zpochybnit pravdivost Železného omluv a pracovních neschopností svědků. Jak už řečeno, Železný zákon (byť děravý) neporušuje. Nejen novináři se ale při dalších a dalších pokračováních jednání soudu sázejí, s čím obžalovaný zase vyrukuje. A přelíčení ve stylu zahájení - omluva - odročení sledují s pobaveným (někdo i naštvaným) úsměvem.

Takže jádro pudla - snaha dobrat se pravdě a nevyhýbat se řádnému procesu - je spíš v rovině morální. Ale morální soudy neexistují. Anebo ano - v nás samotných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video