Železný vede senátní klub komunistů

  • 129
Vladimír Železný má opět funkci. Spolu se třemi komunisty a dalším nezávislým založil senátní klub. Pro komunisty to znamená, že se po devíti letech působení v horní komoře dočkali vlastního klubu. Dosud ho neměli, protože k jeho založení je třeba pět členů. Být členem klubu přináší řadu výhod.

Každý klub dostává ze senátního rozpočtu měsíční příspěvek 31 850 korun a navíc 4420 korun za každého člena.

Předseda frakce má k dispozici služební vůz. Klub má navíc nárok na zázemí v horní komoře se sekretářkou.

O vzniku nového klubu a o tom, že ho povede Železný, informoval senátory po poledni předseda horní komory Petr Pithart.

Všichni členové nového klubu, jehož místopředsedou se stal Jaroslav Doubrava (KSČM), dosud působili mimo klubové struktury, tedy jako nezařazení. Toto označení si zvolili i pro název frakce, která je šestým senátorským klubem.

Doubrava: Chci se mít lépe
Zejména místopředseda nové frakce Doubrava v minulosti několikrát požadoval, aby se materiální postavení nezařazených senátorů zlepšilo.

Zákon o jednacím řádu horní komory ovšem umožňuje poskytovat příspěvek pouze klubům, které v Senátu musejí mít nejméně pět členů.

"Senátoři se sešli ve středu. Po poradě oznámili předsedovi Senátu, že zakládají klub," řekla iDNES Květa Kozáková z tiskové kanceláře Senátu.

HLASUJTE V ANKETĚ
Odsuzujete senátora Železného za to, že povede klub, jehož členy jsou tři komunisté?
Zprávu o založení klubu rozeslal sám jeho předseda Vladimír Železný. Potvrzuje, že klub vznikl jako účelové spojenectví.

"Vážení, téměř pět let se snažíme o to, aby Senátem byly vytvořeny rovnoprávné pracovní podmínky a materiální zabezpečení i senátorů, kteří nejsou zařazeni do senátorského klubu, aby bylo odstraněno jejich diskriminační postavení vůči těm, kteří členy klubů jsou," píše v prohlášení Železný.

Nezařazení senátoři si podle Železného na svoji diskriminaci několikrát stěžovali. "Žel bez výsledku. Respektive s tím výsledkem, že nyní máme právo obdržet jeden balík kancelářského papíru a jednu krabičku disket na jedno čtvrletí roku," píše Železný

Komunisté neměli sami šanci
Opoziční komunisté měli v Senátu šanci na vytvoření vlastního stranického klubu po letošních doplňovacích volbách do horní komory, pokud by oba jejich kandidáti uspěli. Tuto naději ale po prvním kole voleb na Strakonicku ztratili.

Zatím není jasné, za jakých podmínek klub vznikl. "Stále platí, že bez souhlasu pana senátora nemohu podávat žádné komentáře," řekla IDNES Železného asistentka Petra Viktorová.

Klub bude pravo-levý
Železný v době komunistické normalizace musel odejít z tehdejší Československé televize. Do Senátu se dostal loni na podzim, kdy jeho protikandidát z nyní opoziční ODS odstoupil a vyjádřil mu podporu.

Kubín často hlasoval stejně jako občanští demokraté. V minulosti byl členem KSČ, novinářům k tomu již dříve řekl, že nikomu neublížil a nic ze své minulosti před nikým netajil, a přesto ho občané zvolili starostou Rožnova pod Radhoštěm. Kubín a Železný v Senátu sdílejí kancelářské prostory.

Oznámení o založení nového senátního klubu

Vážení,

téměř pět let se snažíme o to, aby Senátem byly vytvořeny rovnoprávné pracovní podmínky a materiální zabezpečení i senátorů, kteří nejsou zařazeni do senátorského klubu, aby bylo odstraněno jejich diskriminační postavení vůči těm, kteří členy klubů jsou.

Žádost o to, aby se touto problematikou zabýval kompetentní orgán Senátu, jsme přednesli nejedenkrát i na jednání pléna Senátu. Žel bez výsledku. Resp. s tím výsledkem, že nyní máme právo obdržet jeden balík kancelářského papíru a jednu krabičku disket na jedno čtvrletí roku.

Založení klubu "Nezařazení" má jen jeden jediný účel. Řešit výše uvedený problém. Zdůrazňujeme, že klub není složen z členů shodných názorů a to i politických.

V Praze dne 6. 11. 03

Vladimír Železný
předseda klubu

Senátor Vladimír Železný ze seskupení Nezávislí a jeho kolega Jaroslav Doubrava z KSČM oznámili na tiskové konferenci v Praze založení nového senátorského klubu "Nezařazení" (6. listopadu 2003).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video