Železný po půl roce přiznal milion

  • 24
Vladimír Železný poprvé přiznal, kolik si vydělal bokem ke svému senátorskému platu. Svou povinnost splnil po více než půl roce. Za listopad a prosinec v roce 2002, kdy už byl zákonodárcem, nahlásil milion korun. Dostal je za dva měsíce jako ředitel firmy CET 21, která drží licenci k Nově.

K tomu Železný přiznal ještě položku 6000 korun z akciové společnosti Tanzberg, sídlící v Mikulově. 

Zákonodárci, kteří majetkové přiznání ignorovali, byli v posledních týdnech pod mediálním tlakem i tlakem svých kolegů, kteří je vyzvali ke splnění povinnosti. Ještě 5. ledna neodevzdalo majetkové přiznání za rok 2002 třicet zákonodárců.

iDNES žádal vysvětlení
Server iDNES je všechny v lednu oslovil e-mailem a doporučeným dopisem. Požadoval vysvětlení, proč majetek nepřiznali. Železný byl mezi pěti zákonodárci, kteří iDNES neodpověděli. Jiní naopak příjem přiznali čtenářům iDNES. - více zde

Další senátor, který serveru iDNES neodpověděl, byl Martin Dvořák (ODS). Ten nově přiznal, že si za rok 2002 ve své soukromé lékařské praxi vydělal 182 373 korun.

Senátor Josef Pavlata (ODS) iDNES přiznal, že zapomněl a svou chybu do konce ledna napravil. Ohlásil, že jako ředitel OKD Praha 9 si přivydělal 290 000 korun a jako člen dozorčí rady KCP Praha pak 22 916 korun.

Nezávislý senátor Jaroslav Kubín iDNES tvrdil, že se jeho přiznání muselo někde zatoulat. Proto ho v lednu podal znovu. Za funkci starosty Rožnova pod Radhoštěm a
člena dozorčí rady obchodní společnosti si přišel na 490 000 korun.

Poslankyně Jarmila Boháčková (ČSSD) přiznala, že majetkové přiznání odeslala po intervenci serveru iDNES. Tvrdila však, že její vedlejší příjmy nepřesáhly výši jednoho poslaneckého platu. V přiznání ale nakonec uvedla, že jako ředitelka domova důchodců vydělala 167 947 korun hrubého.

„Když jsem to ve zmatku vyplňovala, myslela jsem, že jde o příjmy za měsíc a nikoli za rok,“ upřesnila poslankyně, proč v dotazníku iDNES příjmy nepřiznala.

Dalších pět poslanců mimo plat poslance nepřiznalo nic, případně jen zanedbatelné částky.

Podle tajemníka Václava Šedivého měl imunitní výbor Senát začátkem února k dispozici 194 poslaneckých oznámení.

„To však neznamená, že zbývá šest poslanců, kteří prohlášení nepodali. Někteří poslanci podali totiž daňová přiznání dvakrát,“ uvedl mluvčí Senátu Petr Kostka. 

Co říká zákon
Podle zákona o střetu zájmů mají oznámení za uplynulý kalendářní rok dodat nejen zákonodárci, ale i vládní představitelé a šéfové ústředních státních orgánů vždy do konce června následujícího roku. Zákon jim ukládá zveřejňovat vedlejší příjmy a dary, pokud je jejich hodnota vyšší než základní plat poslance. Měsíčně činí 46 500 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video