Ganley mluví a mluví a nic nedělá. Železný nemluvil a činil se. Českou pobočku tak založil bez Ganleyho vědomí.

Ganley mluví a mluví a nic nedělá. Železný nemluvil a činil se. Českou pobočku tak založil bez Ganleyho vědomí. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Železný: O jedničce na kandidátce Libertas.cz rozhodnou Češi, ne Irové

  • 231
Europoslanec Vladimír Železný v exkluzivním rozhovoru pro iDNES.cz vysvětlil, co ho vedlo k tomu, aby za zády irského podnikatele Declana Ganleyho založil Libertas.cz. Ganleyho nepotřebujeme, není na naší straně, tvrdí Železný. Se známou značkou chce uspět v evropských volbách.

Pane poslanče, proč jste založil český Libertas bez vědomí pana Ganleyho?
U nás není možné, aby vznikla strana registrovaná u ministerstva vnitra a zároveň byla podřízená někomu, kdo je volen někde jinde. Proto všechny ty řeči, které se nyní objevily v médiích, že Ganley bude blokovat, zda já budu na kandidátce jednička nebo ne, jsou nesmysl. Samozřejmě to blokovat nebude. Protože o tom bude rozhodovat vedení Libertas Česká republika.

Železný a Libertas

Prosinec 2008 - Železný přispěl svým podpisem ke vzniku celoevropské strany Libertas.eu. Ta se inspiruje irským hnutím Libertas Declana Ganleyho, který byl hlavní tváří kampaně NE Lisabonu v irském referendu. Strana by na evropské úrovni měla vzniknout během několika týdnů.

Leden 2009 - Železný v Česku zaregistroval Libertas.cz. Využil mediálního zájmu, který chystaná česká pobočka Libertas v Česku vzbuzuje, a učinil tak bez Ganleyho vědomí. Ten se později od Železného distancoval. - čtěte Železný si zaregistroval českou Libertas, Ganley o tom nevěděl

Co se mezi vámi stalo? Pan Ganley se od vás distancoval.
On se distancoval poté, co redaktorka Šafaříková z Lidových novin proti mně rozjela kampaň. Nevím, zda jste informován o průběhu mých kauz, ale ona bezpečně ne. Sdělila, že nejsem bezúhonný a že jsem byl odsouzen. A toto sdělila tak, že se to objevilo i v irském tisku (Irish Times, pozn. red.). Já nejsem pravomocně k ničemu odsouzen. Naopak, já jsem většinu svých kauz vyhrál a nemám pochyby, že vyhraju i tu poslední.

Jemu tedy nevadilo, že jste stranu založil bez jeho vědomí?
Ve středu jejich tajemnice prohlásila, že jsem Libertas.cz založil s jeho pověřením a požehnáním. Ale já nejsem někdo, kdo pro Ganleyho něco zakládá. Libertas.cz byla založena zhruba o dva týdny dříve, než jsem s panem Ganleym vůbec poprvé mluvil. To bylo někdy na začátku ledna. S Ganleyem jsem mluvil až nyní v pondělí, asi dvě hodiny. Tedy nemohl jsem být zmocněn, jak tvrdí.

Co jste si během těch dvou hodin řekli?
Řekl jsem mu, že se jen povídá a povídá, svolávají se tiskovky a hovoří se o velikých plánech a čas utíká, ale nikdo nedělá konkrétní práci v jednotlivých zemích. Nikdo ty pobočky nezakládá. Řekl jsem mu, že já jsem to učinil.

Jak na to pan Ganley reagoval?
Říkal, že o tom neví. Ano, nemohl o tom vědět. Ono se mu to ostatně přihodilo i v některých dalších zemích, že došlo k založení Libertas bez jeho vědomí. Protože proč by k tomu jeho vědomí potřebovali?

Ganleyho názory? To by si nedovolil ani Cohn-Bendit

Co to tedy znamená? Rozešli jste se úplně? Jaká nyní může být vaše spolupráce, pokud nějaká vůbec bude?
Pokud bude... Já si nemyslím, že nutně nějaká spolupráce musí být. Já samozřejmě mohu, ale taky nemusím spolupracovat s evropskou Libertas.

Veřejnost to ale může vnímat negativně. Řekne si, že jste mu tu značku vzal.
On tam ještě není (Ganley vstoupí do Libertas.eu, až bude v Evropě zaregistrovaná, pozn. red.). Já v té značce jsem, ale on tam není.

Ale lidé si Libertas s ním spojují. Je to Libertas Declana Ganleyho. Média to tak celou dobu prezentují.
Toto nebude Libertas Declana Ganleyho. A pokud vznikne tento pocit, tak si myslím, že značka Libertas na území České republiky je mrtvá značka. Ale já myslím, že nemusí být mrtvá, protože my máme svého Ganleyho, který je naprosto konzistentní. A to je Václav Klaus. To je náš vzor.

Ale prezident Klaus s Ganleym udržuje přátelské vztahy...
Prezident nesporně přeje úspěch každému, kdo je proti Lisabonské smlouvě a já mu jej přeji také. Nemám s Ganleym problém. Je to charismatický, zajímavý, podnikatelsky velmi zdatný člověk. Uměl bych z něj udělat celoevropského Obamu, kdyby nebyl tak naivní.

V čem je Ganley naivní?
Ganley paradoxně tvrdí - já jsem pro EU, já jsem dokonce pro přímou volbu prezidenta Evropy. To je něco, s čím si dosud nedovolili přijít ani lidé, jako je Jo Leinen nebo Cohn-Bendit. To jsou myšlenky, které se v Česku nedají implantovat.

Sami neuspějeme, nabízím společnou platformu

Proč jste Libertas založil právě takto? Nečekaně, rychle, potají?
Protože mezitím tady Mach a ostatní dva a půl měsíce vykládají, jakou budou mít krásnou stranu. A že nespolupracují s Havlíkem. A že s Železným nespolupracují, protože se neví, jak dopadnou jeho soudní kauzy. Ani s Ganleym nebudou spolupracovat. Odprezentovala se celá strana, logo a pak přišla ta dějinná věta - příští týden zahajujeme proces registrace. To je přesně naopak, jako vždy.

Kdežto vy už ji zaregistrovanou máte i na vnitru...
Ano, samozřejmě. Znovu opakuji - dříve, než jsem s panem Ganleyem vůbec poprvé hovořil.

Mluvíte v množném čísle. Kdo se tedy na založení podílel, kdo se v tom angažuje?
V tom se nikdo neangažuje, iniciativa přišla z politické strany NEZ/DEM, ale my tuto stranu zachováváme. Pouze jsme vytvořili platformu, kterou jsme řádně zaregistrovali, aby ji nevyužil někdo jiný. Je totiž jasné, že každý z nás je schopen nasbírat jen nějaká procenta. Já mám svůj fanklub, jsem schopen nasbírat řekněme 2, 5 procenta. Ale je to málo. Nevím, kolik získají Svobodní.

Euroskepse v Česku

Jako první start své strany oznámila Strana svobodných občanů (Svobodní), která vznikla kolem bývalého prezidentova poradce Petra Macha.
Přetahovanou o značku Libertas.cz nakonec vyhrál europoslanec Vladimír Železný (jinak ze strany NEZ/DEM), když si ji zaregistoval bez vědomí Declana Ganleyho.
Euroskepticky vystupuje jeho bývalá kolegyně z Evropského parlamentu Jana Bobošíková, ta se ale k Libertasu nehlásí a Svobodní ji mezi sebe nechtějí.
Vznik pravicové a euroskeptické strany nejasně slibuje i bývalý zakladatel ODS Petr Havlík.
Euroskeptickou část má i ODS, protože jde ale většinou o příznivce Václava Klause, nemají ve straně na růžích ustláno. Kandidátku ODS nejspíše ovládnou neúspěšní hejtmané.
V Česku existují i další menší euroskeptické strany jako například PAS (Právo a spravedlnost) a další menší subjekty.

Myslíte, že je tu prostor pro vícero stejně orientovaných stran? Vždyť si konkurujete, ucházíte se o stejné voliče.
Ne, není tu ten prostor. To se vám snažím říci. Ani náhodou. Suma sumárum je někde mezi 6 a 20 procenty. Ale jakmile půjdou každý zvlášť, tak si to vydělte...

S Petrem Machem chci spolupracovat

Na to právě narážím. To může nakonec všem těmto stranám uškodit...
Ne, vůbec ne. Libertas třeba nebude vůbec kandidovat, když se nedohodneme.

Takže vy chcete spolupracovat například se Svobodnými, chápu to dobře?
Nejen spolupracovat. My jim to nabízíme jako servis. Je to platforma, která musí být zaregistrovaná jako politická strana. To jsme udělali.

V praxi by pak existovala třeba nějaká předvolební koalice?
Nejen koalice. Já si to představuji tak, že tady někde leží volná kandidátka Libertas.cz a ta by měla být spravována všemi zástupci těchto stran (Železný kreslí na papír kolečka různé velikosti, které představují jednotlivé české euroskepticky zaměřené strany, pozn. red.) a mělo by dojít k dohodě o pořadí, v jakém budou jejich kandidáti navrženi. Ale samozřejmě se ty strany musí zavázat, že nebudou samostatně kandidovat. 

Mluvil jste o tom s Petrem Machem?
Je informován.

Jak se na váš návrh tvářil?
Oni jsou teď ve stádiu, kdy nejsou ani zaregistrováni a jejich schopnost rychle reagovat je poněkud omezena už jen tím, že musí počkat na své demokratické orgány, které k tomu řeknou své. V každém případě jsme vytvořili zajímavou a i z hlediska průzkumu veřejného mínění atraktivní platformu, kterou nabízíme, aby se nestalo, co se stávalo v minulých volbách - že euroskeptici byli rozdrobeni do nějakých miniaturních stran a všichni získali procento či procento a půl. To nevedlo k ničemu.

Myslíte, že se to povede? Že se s Petrem Machem dohodnete?
Já nevím, já mu to nabízím. Je na suverénním rozhodnutí této politické strany, zda je to pro ně atraktivní, nebo ne. Když řekne ne, prosím. Velmi výrazně se pak zmenší reprezentativnost Libertas.cz a my budeme velmi pečlivě zvažovat, zda ji ve volbách má smysl použít. Protože pak je možné jít s NEZ/DEM a se jménem Železný. Jde nám o věc a ne o osobní ješitnost. A jestli to dopadne příznivě, tak v jednom váš ujišťuji - že žádný pan Ganley nebude určovat, jak, kdo a kde na té kandidátce bude.

A jak je to s vámi?
Já neaspiruji na číslo jedna...

Tak na číslo dvě?
Možná to záleží na tom, kdo tam bude. Objeví-li se tam zajímaví hráči, nebo hráči méně poškozovatelní takovými novináři, jako je ta dáma z Lidových novin, tak samozřejmě bude přede mnou. A když se nevyskytne žádná těžší váha, no tak samozřejmě budu číslo jedna. Ale je otázka, zda na této kandidátce nebo na kandidátce své strany.

Železný: Nepotřebujeme Ganleyho, máme Klause

"My jsme země, která má evropského guru. Není to Ganley. My máme prezidenta Klause. A o prezidenta Klause se teď budou všichni tito ucházet a budou se na něj odvolávat. I my, i Mach, i Havlík či Bobošíková. Ale jakmile jsme takto rozdrobení, tak pro prezidenta, byť odešel z ODS, bude téměř nemožné, aby vyjádřil podporu jednomu nebo někomu. Protože prezident se 72 procenty popularity nemůže najednou podporovat stranu s jedním procentem. To se nehodí, i z hlediska jeho majestátu. Jediné, co bude moci podle mne legitimně udělat, že teprve až tady vznikne takováto platforma, která bude opravdu reprezentativní a bude zahrnovat většinu euroskeptického spektra, jedině takovéto platformě pan prezident může obezřetně, ale platně vyjádřit podporu."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video