Železný: Klaus by byl dobrým prezidentem

  • 269
Finální souboj o prezidentské křeslo se odehraje mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem, míní čerstvě zvolený senátor a ředitel televize Nova Vladimír Železný. Zároveň věří, že Klaus by byl dobrým prezidentem. Železný sám na prezidenta kandidovat nehodlá a ani nechce zakládat žádnou politicku stranu. Aspoň v současné době. Chce být dál šéfem televize Nova, řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Za dva měsíce budete i vy volit nového prezidenta. Kdo je ze zatím známých kandidátů vaším favoritem?

Ani nevím, kolik jich je, a nevíme, kdo vzejde z referenda ČSSD. Na favorita si nechci tipovat. Finále bude mezi dvojicí Zeman - Klaus.

Před rokem jste říkal, že dobrým prezidentem by byl Václav Klaus.

Z hlediska kvalifikačních předpokladů se mi jevil jako dobrý kandidát. Asi by byl dobrým prezidentem.

Je tedy Klaus vaším favoritem?

Byl by vhodným kandidátem.

Jaké máte s Klausem vztahy? Tykáte si například?

Vztahy máme dobré, ale my konzervativci si netykáme.

A kdo je pro vás nepřijatelný z dalších prezidentských kandidátů?

To teď nebudu hodnotit.

Václav Havel končí za krátkou dobu ve svém úřadě, jak jej hodnotíte?

Myslím si, že hodnocení Václava Havla je spíše věcí historiků. Vůči jeho úřadu jsem vždy vyjadřoval respekt, který přísluší prezidentovi.

Ale televize Nova Václava Havla nikdy nešetřila.

Nova Václava Havla nikdy neničila. Možná s výjimkou několika reportáží o Dagmar Havlové. Asi třikrát jsme v té souvislosti překročili hranici, kterou jsme neměli překročit. Ale už léta jsme se nešetrně pana prezidenta nedotýkali. Myslím, že to hodnocení přinese čas.

Chcete v budoucnosti založit politickou stranu?

V současné době o tom neuvažuji.

Koluje i spekulace, že se můžete stát členem, a možná dokonce i předsedou ODS.

Krásná spekulace. Líbí se mi stupeň fabulace. Já chci být především znojemským senátorem.

A až bude za pět let přímá volba prezidenta, budete kandidovat?

Jsem aktivní člověk, rád rozhoduji a rád nesu za svá rozhodnutí odpovědnost. Proto funkce prezidenta není funkce, po které bych v současné době příliš bažil.

V současné době, jste řekl.

V současné době. Znám se dobře, a nemám proto ani pokušení vstoupit na toto pole.

Vy jste o tom ani nepřemýšlel?

Je to funkce reprezentativní, vyjadřující jistý majestát. Proto jsem si myslel, že profesor Klaus by byl dobrým kandidátem. Já nehodlám reprezentovat majestát.

Tedy svoji kandidaturu vylučujete?

V tuto chvíli to mohu vyloučit.

Jste vyšetřován policií v několika kauzách. Jste připraven se vzdát imunity a hájit se u soudu, nebo se skryjete za právě získanou imunitu a budete spoléhat na to, že vás Senát nevydá?

Už vaše otázka, tak jak je definována, předpokládá, že pouze soudem se očistíte. To znamená, že kauza, kterou proti vám někdo falešně rozběhne, musí nutně skončit u soudu s náklady mnoha milionů korun pro vás, pro mě. A s mimořádným úsilím a s mimořádnými kroky, které musíte konat k tomu, abyste se očistil, za tři, čtyři, pět či šest let.

Vy se hodláte očistit jinak?

Myslím, že je jiná možnost. Je velmi zajímavá. Až teď jsem si pečlivě prostudoval řád Senátu a zjistil jsem, že  mandátový a imunitní výbor má povinnost prostudovat tu kauzu. Nechápu, že například v České televizi se v rozhovoru se mnou po volbách objevil senátor, který rovnou řekl, že bude hlasovat pro mé vydání, aniž tu kauzu znal. Jenom proto, že Železného je potřebné bezpodmínečně udržet na okraji společnosti, kde přežívá.

Jako senátor a ředitel nejvlivnější televize v zemi snad chcete tvrdit, že jste na okraji společnosti?

Kvůli těm kauzám nesporně. Jste-li na hranici zadržení či vazby, tak nesporně ano. Takto to míním.

To bych neřekl.

Poškozuje vás to velmi vážně. Ale teď je v Senátu unikátní šance, aby někdo kvalifikovaný, jako je ten výbor, prolomil dva roky začarovaný trojúhelník: vyšetřovatel - státní zástupce - obhájce, ve kterém se pinká ta věc a může se pinkat roky. Navíc když moje tři chatrná obvinění zkrachují, už je připravených dalších deset od Ronalda Laudera.

Bývalý náměstek policejního prezidenta pan Antl asi sedmkrát za dva roky oznámil, že již příští týden dospějí alespoň v jedné z mých kauz v obžalobě. Nikdy se to nepovedlo, tam není na čem to uplést. Dva roky vede policie kauzu, ve které již dávno nepřibývají důkazy, výslechy jsou skončeny. Je přece výhodné držet Železného v šachu. Teď může v Senátu do té kauzy někdo vniknout.

Vy chcete, aby do toho někdo vnikl?

Ano. Chci, aby imunitní výbor do té kauzy vnikl, aby si to přečetli a zjistili, co všechno je v této zemi možné. Na rozdíl od jiných, o nichž se jednalo v parlamentu o vydání, mám výhodu: mé poškození a mé trestní kauzy byly známy dříve, než jsem přijal kandidaturu. Moji voliči i s vědomím toho, že se nade mnou vznášejí obvinění, mě volili. To je úžasný mandát. Ale téma mé imunity nebylo tématem mého vstupu do Senátu. Bylo uměle vyrobeno.

V roce 1996 jste popřel informace, že budete kandidovat za KDU-ČSL do Senátu, a řekl jste, že v něm sedět nechcete. Teď už v něm sedíte. Co se změnilo od roku 1996?

Změnilo se hodně. Já jsem definoval rámec, ve kterém bych uvažoval o vstupu, a já bych teď neříkal do politiky, ale do veřejného života. Pokud bych chtěl vstupovat do politiky, asi bych volil cestu etablované politické strany, ve které bych se snažil získat dostatečný hlas na to, abych mohl přispět k jejímu profilování. Vstup přes nezávislé je vstupem spíše do veřejného života než do čisté politiky. Politika se dělá v politických stranách, to je ten nástroj. Samostatný, politickou linií nezatížený senátor má jinou roli.

Kandidoval jste za nezávislé, od svého zvolení dál tvrdíte, že nezávislým zůstanete. Jenže vámi proklamovaná nezávislost není žádnou politickou orientací. Jste tedy politicky spíše vpravo, vlevo, ve středu?

Moje názory jsou dlouho známy, už od let 1963 či 1964, kdy jsem stál u zrodu prvních skupinek Mladých konzervativců tehdy velmi nebývalé, raritní skupiny ve studentském hnutí. Drtivá většina studentského hnutí tehdy koketovala s radikálními, velmi radikálními levicovými trockistickými náladami a názory. Já jsem byl velmi razantní oponent těchto názorů. Kuriózně se potkávám s některými tehdejšími oponenty z té doby, kteří dnes zastávají či zastávali významné vládní funkce...

Myslíte vládní funkce v České republice?

Ano, u nás. Takže mé názory jsou známy od té doby a nikdy se nezměnily.

Dá se říci, že jste spíše pravicový politik?

Nemám rád dělení vpravo, vlevo, ono je velmi matoucí, ještě více matoucí je v našem středoevropském kontextu užívat slovo liberál a konzervativec, není totiž totožné se známou britskou definicí a já jsem orientován spíše britsky. Pokud mám definovat svoji pozici podle zdejších zvyklostí, tak jsem spíše vpravo, jsem spíše pro konzervativnější, podnikatelštější prostředí, prostředí, které vyznává spíše pravidlo než revoluční schopnost ho měnit.

Kdy jste se definitivně rozhodl, že budete kandidovat na senátora?

Paradoxně ne tak dlouho, než byl čas k registraci kandidátů. Ale byl jsem v kontaktu s některými znojemskými občany asi rok.

Kontaktoval vás někdo i z jiných míst republiky?

Ne. Byl jsem velmi vytrvale, až naléhavě oslovován ze Znojemska.

Vy snad chcete tvrdit, že vás dokonce donutili kandidovat?

To je nepřesné, já bych se donutit nenechal. Nicméně byl jsem vytrvale nabádán k tomu, že ta role by napomohla jižní Moravě, kterou mám velmi rád a trávím tam většinu svého mimotelevizního času. Souvisí to i s vínem, kterému jsem se zaprodal v dobrém slova smyslu, a byl jsem iniciátorem vzniku vinařství, které dnes nastavuje dobrý standard v České republice, a to všechno mě vedlo k tomu, že jsem kývl.

Ale teď byste mi mohl říci skutečné osobní pohnutky.

Ano, vedly mě k tomu i některé sobecké zájmy a měly tuto povahu. Po dobu tří let se tady velmi zřetelná a jasná skupina lobbistů v médiích, v politické sféře i ve sféře bezpečnosti, justice a jinde snaží zdiskreditovat osobu zvanou Železný na základě objednávky Ronalda Laudera.

To je vážné obvinění...

Pokud si vytáhnete ty věci, tak zjistíte nepochybné časové souvislosti mezi společenskou objednávkou předpřipravovanou médii a třeba následným krokem policie.

Moment, například MF DNES něco předpřipravovala?

Vy jako instituce asi vědomě ne, ale mnoho těch lidí pracuje v médiích.

Můžete někoho jmenovat?

To bych nechtěl, ale vzpomněl bych si na články jisté dámy, která byla tuším u vás nebo byla jinde. Nechci to vést takto konfrontačně. Obecně jsem měl pocit, že je zde určitá objednávka, která je pečlivě plněna a je pravděpodobně i pečlivě honorována a která vedla k mému velmi výraznému poškozování, až poškození.

A vstup do veřejné funkce a pokus o konfrontaci s lidmi ve vzdáleném regionu je také metodou, jak zjistíte stupeň svého poškození. Nakydali na mě kýble špíny a já jsem zjišťoval, zda jsou lidmi vnímány jako špína, či jako součást nějaké hry, které ti lidé nerozumějí, nechtějí rozumět a jsou vůči ní vzdorovití. To je jeden z důvodů, proč jsem kandidoval, ale bylo by velmi nefér, kdybyste otiskli, že to je ten důvod, nebo to dali do titulku.

A podle vás je pravý důvod jaký?

Starost o ten region.

I když jste se stal senátorem, tak říkáte, že Senát potřebuje reformu a že jeho smysl vlastně není úplně jasný.

Skutečně, smysl Senátu je nejasný. Není to jednoznačná pojistka, která by nějakým zázračným způsobem napravovala chyby, kdy z Poslanecké sněmovny přichází zákon. Svědkem jsou mnohé zákony, které musely být rychle novelizovány a Senátem prošly a on nespustil alarm. Má jinou šanci vzhledem k povaze volby senátora. Ten je silnějším reprezentantem regionu, za nějž byl zvolen, než reprezentantem politické linie nějaké strany. Proto by se měl v Senátu více prezentovat zatím opomíjený regionální zájem.

Jenže senátoři slibují voličům v regionech věci, které nemohou splnit.

Já jsem byl výjimka.

Ani vy jste nebyl výjimka.

Ale byl, jen nahlédněte do mého programu.

Vy tvrdíte, že to nebyla pouze prázdná a populistická hesla?

V mém případě ne. Vždyť v Senátu můžete konfrontovat názor regionu s tím, co přichází jako centrální linie stranická, vládní či z nějakého zákona. Na rozpory se zájmy regionu můžete upozornit.

Ale tím zřejmě nic nevyřešíte.

Alespoň na to upozorním a vyvinu určitý tlak.

A s kým chcete na Znojemsku spolupracovat?

Se všemi místními reprezentanty.

To znamená i s komunisty, kteří tam vyhráli volby?

I s komunisty. Já s tím na regionální úrovni nemám problém, protože výběr schopných osobností je na Znojemsku poměrně složitý. Já je nemohu obejít.

Končící nezávislý senátor Václav Fischer, který měl silný mandát od voličů, v Senátu neprosadil vůbec nic. Neuspěl. Vy to dokážete?

Železný není Fischer.

Vy jste lepší?

Nejsem tak blátivý.

Po volbách jste řekl, že nehodláte zatím vstoupit do žádného klubu. Nebude to ani klub ODS?

Já nemám mandát jedné politické strany a jedné politické linie. Budu to dělat případ od případu. Nehodlám vstoupit zatím do žádného klubu. Zaujala mě myšlenka založit klub nezávislých kandidátů, ale názory některých takzvaně nezávislých senátorů nesdílím. Nehodlám teď vstoupit ani do klubu ODS.

Rozhodl jste si ponechat spolu s místem senátora i funkci ředitele televize Nova. To nepovažujete za konflikt zájmů? Můžete například ovlivnit zpravodajství vaší televize.

Vy to u vás děláte? Vy ovlivňujete zpravodajství? Vy to dokážete?

Ne, ale teď se ptám já, ne vy.

To rád slyším, ale zneklidňuje mě, že vy z Mladé fronty mě kladete tuto otázku, protože já to neumím, a kdybych to uměl, tak se to druhý den objeví u vás v titulku novin.

Vy tedy neovlivňujete nijak zpravodajství Novy?

Zeptejte se, zda jim Železný takové pokyny dává a zda je nějak ovlivňuje. Udělejte to. Nikdy se to nestalo. Nevidím proto konflikt zájmů, že jsem senátor i ředitel současně. Ani to není problém časový.

Já se vašich kolegů zeptám. V této souvislosti je však zřejmé, že média pomohla k moci jak italskému premiéru Berlusconimu, tak například řediteli slovenské televize Markíza Pavlu Ruskovi. Pomohla televize Nova i vám?

Nesouhlasím v případě Berlusconiho. Prostudoval jsem si to a z tohoto ohledu se Berlusconi choval mimořádně korektně.

A vám posloužila Nova jako výtah k moci?

Posloužila mi tak, jak posloužila americkému prezidentu Reaganovi, protože i jeho tvář znal z televize absolutně každý. Pohříchu měli voliči moji tvář spojenou i se skandálem s těmi obviněními. Ta věc má tedy obě stránky.

Co váš sobotní pořad Volejte řediteli? Na rozdíl od jiných politiků máte jedinečnou šanci oslovovat každý týden lidi a pak už ani nezáleží, zda tam hovoříte o politice. Ani v tom nevidíte konflikt zájmů?

Vůbec ne. Například František Ringo Čech psal satirický pořad na ČT a byl současně poslancem. A o tom jste tehdy nepsali. Proč?

Nedokážu vám teď odpovědět, jak to tehdy bylo, proto budeme pokračovat. V rozhovoru pro deník Právo jste řekl, že Nova dnes vyžaduje koncepční a inspirativní vedení. Co to přesně znamená?

Týká se to formátování programů, posuzování kroků, které vůči vám dělá konkurence. Dělám koncepční věci, jež vyžadují určité zkušenosti a inspiraci.

Co konkrétního jste na Nově v poslední době prosadil?

Změnu Snídaně s Novou.

Jaký je vás oblíbený pořad?

Volejte řediteli (smích).

No, to jste mě skutečně překvapil. Vy se díváte sám na sebe?

Ne, ne, ne.

Máte oblíbený pořad u jiné české konkurenční televize?

Reklamu. Všude. Rád bych ji přetáhl k nám. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video