Železný je podezřelý z daňových úniků

Finanční úřad a policie podezřívají Vladimíra Železného, že nezaplatil daň ze všech příjmů, které si jako ředitel TV Nova vydělal. Částka, kterou by stát mohl od Železného požadovat, se podle odhadů blíží dvěma stům milionů korun. Daňoví kontroloři se snaží najít důkazy, že šéf TV Nova mezi lety 1995 až 1998 "opomněl" přiznat a zdanit odměny za konzultace od americké společnosti CME, která mu poskytla prostředky na rozjezd první komerční stanice v České republice.

CME: Soud zabavil zařízení rezidence Železných, čtěte ZDE
Nezaplacena zůstala podle nich i daň za výhodné obchody s akciemi, a především peníze, s jejichž pomocí Železný získal rozhodující vliv ve firmě CET 21, která drží televizní licenci. Na ovládnutí CET 21 si půjčil právě u CME, ta mu však následně dluh 4,7 milionu dolarů prominula.

"V jednom z případů jde v úhrnu přibližně o osmdesát milionů korun," uvedl zdroj, který je s průběhem zjišťování detailně obeznámen. Případný výměr by byl - vzhledem k sankcím z prodlení - několikanásobně vyšší, až 200 milionů korun.

Ředitel Novy se podle svého mluvčího k majetkovým záležitostem nechtěl vyjadřovat. Dotazy prý zodpoví na dnešní tiskové konferenci. Policisté i finanční úředníci vedle daní prověřují i další Železného obchody. Jde o nákup některých obrazů pro jeho sbírku, a hlavně o převody nemovitostí, k nimž se Železný uchýlil poté, co se předloni v dubnu dostal do střetu se CME.

Americká firma, která proti němu následně začala vést mezinárodní arbitráž, je přesvědčena, že se šéf Novy pomocí převodů snažil "naoko" zbavit většiny majetku. CME totiž v arbitráži žádala od Železného přes osmnáct a půl miliardy korun.

Policie však zatím stále neví, jestli vyšetřování skončí obviněním. "Šetření je komplikované, stále probíhá," uvedla bez dalších podrobností mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková.

Před týdnem arbitři rozhodli, že CME dostane zpět "jen" miliardu (na oplátku Železnému dá zpátky obchodní podíl, který si od něj za tuto částku koupila).
Peníze měly být vráceny ihned, do včerejška se tak však nestalo.

Peníze, nebo Novu
Majetek Vladimíra Železného se odhaduje v miliardách korun. Americký časopis Forbes ho jako jednoho z prvních Čechů zařadil do žebříčku nejbohatších lidí světa.
Rozchod se společností CME před dvěma lety nyní odkrývá, že mu k úspěchu pomohlo i jednání na hraně zákonů. Kvůli těm daňovým jej nyní vyšetřuje finanční úřad, některé obchody zkoumá policie. "Důkazy" dává státu do rukou jen jedna strana - CME. Snaží se tak dostat k části peněz, které do Novy dala.

Výnosné konzultace
Američané umožnili Železnému, aby v průběhu let 1995 až 1998 ze svého podílu v CET 21 (drží licenci Novy) získal stonásobně více než jeho někdejší společníci. Jen na "konzultacích" si tak přišel skoro na půl milionu dolarů. Peníze byly vesměs převáděny na Železného newyorský účet.

Aby české úřady, vyšetřující případné daňové úniky, mohly tyto zisky ověřit, musely nejprve požádat o mezinárodní právní pomoc. Plat ředitele Novy se šplhal ze 150 tisíc korun v roce 1995 na bezmála 320 tisíc v roce 1998. Vedle toho mu CME umožnila nákupy akcií za "lepší" cenu.

Za dohody, které Američanům pomohly (byť jen na čas) Novu ovládnout, dostal například v roce 1997 odměnu 80 tisíc dolarů. Před třemi roky koupila CME od Železného část servisní firmy ČNTS za 23 milionů dolarů. Minulý týden arbitráž rozhodla, že hlavní muž Novy má více než miliardu korun vrátit, zpět dostane 5,8procentní díl ČNTS.

Obrazy a domy
Dávno před tímto verdiktem dokázal Železný majetek znásobit. Část peněz investoval i do sbírky obrazů. "Manžel mu prodával jednoho Kupku. Dostal 200 tisíc, předal obraz a bylo to," vzpomíná na obchod Australanka Kate. Jiná umělecká díla pořídil Vladimír Železný v cizině - z londýnské aukce si údajně v březnu 1998 přivezl obrazy za 138 tisíc britských liber. I tento obchod zkoumá finanční úřad.

Velký díl financí šéf Novy vložil do nemovitostí. Během let 1996 až 1998 koupil několik budov - tehdy za 175 milionů korun. Po rozchodu se CME je přes firmu Tanzberg Mikulov převedl na společnosti, v nichž dnes působí jeho právník Aleš Rozehnal.

Majetek je, ale kde?
Znamená to, že se tak Železný majetku zbavil, aby nemusel platit CME? "Pouze jsem převedl jednu hodnotu do hodnoty úměrné jiné," řekl podle zápisu vloni v září policejnímu vyšetřovateli.

Toto tvrzení by dokládalo, že Železný stále svůj majetek kontroluje. Jaký a kde, jeho mluvčí Martin Chalupský netuší: "To nedokážu říct. V této chvíli ale pan Železný s majetkem nijak nenakládá." CME je přesvědčena o opaku její bývalý partner prý dělá vše pro to, aby své bohatství ukryl. V nejbližších dnech chce firma požádat české úřady, aby Železnému "zmrazily" vše, co má.

Specialisté na obchodní právo si nejsou jisti, že díky této taktice dostanou všichni případní věřitelé od šéfa Novy, co jim náleží. "Soud by musel zjišťovat, jaký majetek měl dřív a co s ním udělal. Jde to, ale je to detektivní práce," míní právník Milan Zábrž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video