Obžaloba Železného viní z toho, že ukrýval svůj majetek před věřitelem.

Obžaloba Železného viní z toho, že ukrýval svůj majetek před věřitelem. | foto: David Neff, MF DNES

Železný jde k soudu za Novu

  • 5
Bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný už nyní jako europoslanec žije spíše politikou a svým oblíbeným vínem. Dnes se mu však připomene "temnější" minulost. Má předstoupit před soud ve své největší kriminální kauze, navíc jediné, která souvisí s televizí Nova.

Obžaloba Železného viní z toho, že ukrýval svůj majetek před věřitelem - firmou CME, s níž Novu rozjížděl. Majetek pak podle obžaloby převáděl do firem, ve kterých nefiguroval, takže mu ho nemohl exekutor zabavit. Ve skutečnosti je však přes své přátele stále ovládal.

To, že firma CME nyní Novu opět vlastní, na žalobě nic nemění. Obvinění je důsledkem Železného "divokého" rozchodu s americkou firmou CME, která zajišťovala chod Novy (Železný držel licenci, pozn. red). S "novou Novou" pak začal Železný vysílat z Barrandova, kde televize sídlí dodnes.

Společnost CME Železného v roce 1999 dohnala před mezinárodní arbitráž v Amsterodamu kvůli miliardovému dluhu. Železný týden poté převedl nemovitosti v pražské Dlouhé ulici v hodnotě 78 milionů na společnost Anser Aureus, kterou vlastnili jeho přátelé. Podle policie tak poškodil věřitele.

"Vyváděl svůj majetek do dceřiných společností. Tím poškozeným věřitelem byla společnost CME," vysvětlila soudkyně Sylvie Slepičková, která má případ na starosti. Železný takové transakce provedl v několika případech - soud všechny spojil do jedné obžaloby.

Z poškozování věřitele jsou v této kauze obžalováni i další lidé: právník Aleš Rozehnal, dříve Železného pravá ruka, a také Ondřej Kuchař a Edita Janečková z Rozehnalovy právní kanceláře, kteří spravovali firmy, kam peníze proudily. Jakou způsobili celkem škodu, nedokázala jednoduše vyčíslit ani soudkyně. Podle odhadů z doby vyšetřování nejspíš půjde o stovky milionů.

Chlubí se vínem, soudy ne
Muž, který se na veřejnosti zviditelnil zejména v pořadu Volejte řediteli, se vždy bránil tím, že měl větší majetek, než kolik činily dluhy. Proto prý nemohl věřitele obrat. V neděli se Železný k případu nevyjádřil. Jeho asistentka Edita Gargelová si v pátek vyžádala otázky e-mailem.

"Nevím však, jestli pan Železný odpoví, má toho samozřejmě hodně," poznamenala minulý týden. Na to, jestli se bude hájit osobně a jak, však Železný ani jeho asistentka do neděle neodpověděli. "Vím jen, že pan Železný je v Česku," sdělila asistentka.

Na svých internetových stránkách vypisuje bývalý šéf Novy svůj podrobný program. Naposledy "zasedal" ve Štrasburku (12. až 15. března). Našel si čas i pozvat dobrovolníky do svého vinohradu v Bavorech (2. února). Zúčastnil se také desáté tradiční Gulášovky v Miroslavi (2. prosince) i s manželkou.

O soudech se tam však nezmiňuje ani slůvkem. Proces potrvá do léta. Obžaloba odešla k soudu už v roce 2005. Poslanci Evropského parlamentu v témže roce svého kolegu Železného zbavili imunity. Proces začíná dnes a podle soudkyně Slepičkové by měl předběžně trvat až do června.

O podrobnostech z obžaloby ale soudkyně mluvit nechtěla. "Obžalovaným hrozí dva až osm roků vězení," uvedla pouze soudkyně.

Železný už má zkušenosti s tím, jaké to je, čelit justici. U městského soudu se musel bránit obžalobě z daňového podvodu při dovozu obrazů. Tento případ má na starosti jiný senát, ale podle Slepičkové už spěje ke konci.


Železný a CME

Vývoj sporu o televizi Nova

Vladimír Železný se stal generálním ředitelem Novy v roce 1993, kdy televize začala vysílat. Jeho pozice byla neotřesitelná až do dubna 1999, kdy jej odvolala valná hromada společnosti. Důvodem bylo údajně to, že jednal proti zájmům televize.

Pak se Nova "rozdvojila". Železný spustil v srpnu vysílání z barrandovských garáží a uspěl. V roce 2003 Železný opouští televizi, když ho odvolal nový vlastník Novy, skupina PPF. V té době už byl senátorem za Znojemsko.

V roce 2004 uspěl ve volbách a stal se poslancem Evropského parlamentu.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video