Železného vydejte, doporučil výbor

  • 768
Mandátový a imunitní výbor doporučil Senátu vydat Vladimíra Železného policii. Jednání trvalo tři hodiny. Šéf Novy kolegy během svého hodinového vystoupení o opaku nepřesvědčil. "Rozhodnutím výboru jsem ohromen," komentoval výsledek Železný. Kauzu označil za zmanipulovanou. "Neměl jsem dostatek času se obhájit."

Členy výboru žádal, aby mu poskytli čtrnáct dnů na přípravu své obhajoby. Ti mu ale nevyhověli s tím, že by stejně nic nového nepřinesl.

"V dnešní obhajobě nepředložil žádné důkazy o své nevině. Naopak, složitost případů, z nichž je obviněn, nás přesvědčila o tom, že se kauzami mají zabývat soudy," řekla novinářům členka výboru Alena Palečková.

Podle předsedy výboru Jana Hadravy bylo pro vydání Železného sedm senátorů z dvanácti. O vydání rozhodne Senát 23. ledna.

Převládl politický zájem, tvrdí Chalupský
V rozhodování výboru převládl evidentně politický zájem na rychlém vydání Železného k dalšímu vyšetřování policií, uvádí v tiskové zprávě mluvčí šéfa Novy Martin Chalupský.

"Došlo k tomu bez ohledu na fakt,  že doktor Železný senátory upozornil, že bude schopen během 14 dnů předložit důkazy o manipulování s vyšetřováním svých kauz. Manipulace se dokonce objevily i v žádosti o jeho vydání," tvrdí mluvčí.

Železný: Důkaz mám, předložil bych další
Železný podle svého mluvčího výboru předložil smlouvu mezi společností ČNTS a Advokátní kanceláří Toman, Devátý, ve které si společnost Ronalda Laudera objednala u dvou právníků a bývalých poslanců trestní stíhání Vladimíra Železného za odměnu tří milionů korun.

"Smlouva je nevídaným aktem, kde si můj obchodní protivník objednal přímo u Petra Tomana a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého mé stíhání," uvádí Železný v reakci na dokument. 

"Ani tento argument nepřesvědčil senátory, aby se průběhem vyšetřování dále zabývali, přestože jde o přímou objednávku na moji kriminalizaci. Kdyby mi byl poskytnut čas, byl bych schopen předat výboru ještě další materiály, které by doložily manipulativní charakter žádosti o mé vydání," zdůraznil Železný.

Šéf ČNTS: Smlouva na tři miliony neexistuje
Ředitel ČNTS Jan Vávra nepopírá, že jeho společnost s Advokátní kanceláří Toman, Devátý spolupracuje.

"Je to však běžná spolupráce s advokátní kancerláří. Je to stejné, jako kdybychom my říkali, že si Železný u advokátů Aleše Rozehnala či Josefa Monsporta objednával stíhání ČNTS," reagoval Vávra.

"Nevím přesně, kolik jsme advokátní kanceláři ve sporu s Novou a Vladimírem Železným zaplatili. Ale žádná smlouva na tři miliony neexistuje. To je opět nějaký úhybný manévr pana Železného," dodal.

Šéf Novy chce přesvědčit senátory
Železný seznámí podle Chalupského na jednání Senátu všechny senátory s vývojem svých kauz a předloží všechny důkazy, které mu mandátový a imunitní výbor neumožnil doložit.

Rozhodnutí výboru je bezprecedentní, tvrdí mluvčí šéfa Novy. Podle něj kauza dostává definitivně politický charakter.

"Jsem přesvědčen, že plénum všech senátorů zváží dopady takovéhoto způsobu rozhodování pro naši demokracii," dodal v prohlášení Železný.

Železný přišel až na potřetí
Vladimír Železný přišel na jednání imunitního výboru Senátu až na potřetí. Předešlá dvě zasedání byla kvůli Železného nepřítomnosti přerušena.

Policie chce Železného stíhat pro podezření z poškozování věřitele a z daňových úniků.

Vladimír Železný už dříve řekl, že by uvítal dva až tři týdny na prostudování policejní žádosti o jeho vydání.

Rozhodnutí výboru bude doporučením pro Senát, který bude o žádosti rozhodovat jako celek. Senátoři se Železného imunitě chtějí věnovat jeden z bodů své schůze 23. ledna. 

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Železný se dosud jednání o imunitě vyhýbal
Imunitní výbor se začal záležitostí zabývat už před týdnem, nechtěl ji ale uzavřít bez vyslechnutí Železného.

Senátor nejprve nepřišel na úterní jednání. Jeho mluvčí Martin Chalupský tvrdil, že nedostal pozvánku. Ani ve středu odpoledne se ale nemohl dostavit, protože otevíral senátorskou kancelář ve Znojmě.

Podle mluvčího šéfa Novy Martina Chalupského bylo otvírání kanceláře dohodnuto už dávno dopředu.

"Není to ale tak, že by se jednání vyhýbal. Už od úterý se telefonicky dohaduje s předsedou výboru panem Janem Hadravou na vhodném termínu," řekl mluvčí iDNES.

Železný se se členy výboru dohodl na úterý 14. ledna. "Skutečně doložil, že otevírání kanceláře bylo naplánováno dopředu a nemůže to už tedy zrušit," potvrzuje tajemník imunitního výboru Václav Šedivý.

"Pokud ale pan senátor nepřijde ani na další sjednaný termín, rozhodneme bezněho," doplnil tajemník výboru. Senátor Železný ale účast na dalším jednání slíbil.

Měl by Senát vydat Vladimíra Železného policii?(hlasujte)

Šéf Novy prohrál spor o své minulosti

Železný na výbor nepřišel ani minulé úterý
Mandátový a imunitní výbor zasedl kvůli imunitě Železného již v úterý 7. ledna.

Šéf Novy totiž ani tehdy nepřišel. "Nedostal vůbec žádnou pozvánku a nemohl se tedy zúčastnit jednání," řekl v úterý Železného mluvčí Martin Chalupský.

Předseda výboru Jan Hadrava (US-DEU) ovšem tvrdí, že Železný pozván byl. "Už se to vysvělilo," řekl iDNES o den později Železného mluvčí.

"Šlo o administrativní chybu v Senátu. Úředníci mu pozvánku poslali na adresu v Praze 5, se kterou pan Železný nemá nic společného. Adresu pro přijímání pošty má na Praze 1," dodal mluvčí.

Většina Senátorů je pro vydání
Většina senátorů je podle dostupných informací pro to, aby stíhání mohlo pokračovat.

"Důvody pro nevydání neexistují," tvrdí člen výboru Richard Falbr (ČSSD).

Shodný názor má i další člen výboru Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL). Vydání se nebrání ani Jiří Pospíšil (ODS). Je pro to, aby každý měl právo obhájit se před soudem.

Železný získal senátorskou imunitu na podzim, kdy byl do horní komory zvolen za hnutí Nezávislí.

Bez souhlasu Senátu by jeho další trestní stíhání nebylo možné.

Senátor čelí dvěma obviněním
Šéf Novy a jeho bývalý právník Aleš Rozehnal čelí dvěma obviněním kvůli poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Jeden případ se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation.

Druhé obvinění souvisí s převody Železného majetku na několik společností.

Z daňových úniků ve výši 6,8 milionu korun je Železný podezřelý kvůli dovozu obrazů z ciziny.

Senátor Vladimír Železný přichází na jednání mandátového a imunitního výboru, 14. ledna 2003

Šéf Novy Vladimír Železný opouští budovu Senátu. Mandátový a imunitní výbor doporučil vydat ho policii. Jednání trvalo tři hodiny, 14. ledna 2003

Mandátový a imunitní výbor doporučil Senátu vydat Vladimíra Železného policii. Rozhodnutím výboru jsem ohromen, komentoval výsledek jednání Železný, 14. ledna 2003

Šéf Novy Vladimír Železný míří do senátní budovy. Mandátový a imunitní výbor doporučil Senátu jeho vydání policii, 14. ledna 2003

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video