Železného majetek? Záhada

Americká společnost CME den po verdiktu tribunálu, který zrušil tři roky starou dohodu s Vladimírem Železným, pohrozila, že od ředitele Novy žádá buď peníze, nebo jeho majetek. Obchodní právníci však upozorňují, že firma má ke svému případnému vítězství ještě daleko. "Z pohledu CME je to jistě průlom, ale z pohledu konečného výsledku je myslím jejich radost předčasná," soudí právník Martin Vlček.

DALŠÍ AKTUALITY

Američané žádají zabavení Železného majetku
dostanou Američané od šéfa Novy vůbec nějaké peníze?

Přečtěte si glosu Martina Komárka

O případném zabavení nebo i zmrazení majetku Železného by totiž musel rozhodnout český soud.

Železný zatím nijak nezpochybnil, že by nárok - má vracet miliardu korun, zpět dostane šest procent akcií ČNTS - nechtěl vyrovnat. Pouze prohlásil, že uvažuje, zda se neobrátí na holandský soud, aby arbitráž úplně zrušil. Američané jsou přesto přesvědčeni, že se ředitel Novy snaží ze svého závazku "vyvléct". Podle hrozí, že se Železný zbavuje i nynějšího majetku, aby nemusel peníze vydat.

"Nic takového se neděje, pan Železný s majetkem nijak nenakládá," tvrdí jeho mluvčí Martin Chalupský.

Šéf TV Nova byl a stále je jedním z nejlépe placených manažerů v zemi. V době, kdy spolupracoval s ČNTS, vystoupal podle Američanů jeho měsíční příjem ze 150 na více než 300 tisíc korun. Desítky milionů získal na odměnách od CME nebo výhodnými nákupy akcií. Vedle sbírky obrazů si mezi lety 1996 a 1998 pořídil i několik nemovitostí, úhrnem za více než 170 milionů korun. Po rozchodu s ČNTS předloni v v dubnu začal domy převádět na společnosti, které přímo neovládá. Část majetku je zapsána na jeho ženu Martu, s níž se před časem rozvedl.

Jakým majetkem v této chvíli Železný disponuje, proto není jasné. "To vám nedokážu říct, nevím," tvrdí Chalupský.

Šéf Novy má necelých 12 procent akcií firmy CET 21, která drží televizní licenci. CME požádala český stát, aby Železnému zakázal se známým majetkem jakkoli disponovat. "Nic takového se ani neděje. A pokud představitelé CME hovoří o zabavování majetku, musí si uvědomit, že o tom nejprve musí rozhodnout český soud," prohlásil Chalupský.

Specialisté na obchodní právo mu dávají za pravdu. "Uplatňovat nálezy mezinárodní arbitráže u nás je poměrně komplikované. Exekuce majetku je věcí rozhodnutí českého soudu," říká advokát Milan Zábrž.

Upozorňuje však, že předběžné opatření obstavující Železného majetek by mohlo padnout velmi rychle. Pak by však stejně musela následovat žaloba a exekuce. "A nikdy nelze vyloučit, že na konci procesu nebude konstatování, že verdikt arbitráže nelze splnit pro nedostatek majetku," soudí právník Vlček.

Arbitrážní řízení je založeno na principu dobrovolnosti - obě strany se dohodnou, že případný spor budou řešit právě takto. To však ještě nebere možnost odvolání, které výsledek může oddálit. "Je to obchodní spor. Představa, že pan Železný bude během pár dnů trestně stíhán, je lichá," míní Vlček. Na druhé straně experti upozorňují, že pokus zbavit se majetku nemusí vůbec vést k úspěchu.

"Soud může zjišťovat i to, jaký ten člověk měl majetek dřív, za jakých okolností ho převedl. A jestli tím vším záměrně nepoškodil případné budoucí věřitele," upozorňuje Zábrž, "je to detektivní práce, ale udělat se to dá."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video