Železného čerstvá imunita má namále

  • 77
Vladimír Železný se jen pár hodin těší svou senátorskou imunitou a už se ozvala policie. Druhý den po oficiálním potvrzení, že se šéf Novy stal senátorem za Znojemsko, se obrátila na Senát. Požaduje, aby Železného imunity zbavil. Pokud horní komora parlamentu žádosti vyhoví, bude pokračovat jeho stíhání za daňové delikty. Rozhodnutí senátorů se dá očekávat až po Novém roce.

"Policejní rada Úřadu finanční kriminality a ochrany státu žádost o vydání pana Železného podal ráno," potvrdila iDNES mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Dodala, že policie chce pokračovat v už probíhajícím stíhání, do kterého nyní zasáhla senátorská imunita.

Žádost čítá 28 stran a obsahuje popis skutků, kterých se měl novopečený senátor dopustit.

Tajemník mandátového a imunitního výboru horní komory parlamentu Václav Šedivý o žádosti dopoledne nevěděl. "K nám by se to stejně dostalo až na konci řetězce," řekl iDNES.

Žádost nejprve posoudí předseda Senátu. Teprve pak ji předá mandátovému a imunitnímu výboru. Ten ji projedná a prostuduje patřičné materiály. Pak požádá senátory o vyjádření. Ti hlasováním rozhodnou, zda svého kolegu policii vydají.

Šedivý míní, že rozhodnutí senátorů se dá očekávat nejdříve po Novém roce. "Čtvrtého prosince se sejde Senát k první schůzi po volbách. Tam bude zvolen předseda, pak se budou volit výbory," dodal.

Členové výboru se sice sejdou už příští týden, ale mají v plánu pouze posoudit, zda volba nových senátorů byla platná. Další zasedání se koná v lednu.

Policie počítá s tím, že senátorům zapůjčí veškeré materiály o kauze Vladimíra Železného a jeho bývalého právníka Aleše Rozehnala.

"Jsme připraveni na základě žádosti imunitního a mandátového výboru Senátu s nimi spolupracovat a dát jim veškeré podklady, které budou k rozhodnutí potřebovat," sdělil ředitel Úřadu finanční kriminality a ochrany státu Martin Pavlík.

Železný a Rozehnal jsou obviněni z poškozování věřitele společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Jeden případ se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Druhé obvinění souvisí s podezřelými převody majetku Železného na několik společností. V nich figurují Ondřej Kuchař a Edita Panušková z Rozehnalovy kanceláře, kteří jsou také stíháni. Železný je podezřelý i z daňových úniků za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny.

O vydání Senát hlasoval už pětkrát
Případ šéfa Novy bude zřejmě šestou kauzou, v níž budou rozhodovat o vydání svého kolegy policii.

Ve třech případech žádost policie odmítli. Ve dvou, které souvisely s dopravními nehodami, se stíháním souhlasila. Podle dřívějšího vyjádření člena senátního imunitního výboru Ondřeje Febera (Unie svobody) senátoři dosud odmítli vydání kolegů jen v případech, které měly politické pozadí.

Senát ve své šestileté historii poprvé odmítl stíhání v roce 1999 u Václava Bendy (ODS). Toho vyšetřovatel podezíral z neoprávněného nakládání s osobními údaji v souvislosti s aférou kolem údajné spolupráce Helmuta Zilka s komunistickou Státní bezpečností (StB).

Loni Senát odmítl vydat unionistu Vladimíra Schovánka, kterému hrozilo stíhání za pomluvu.

Politické pozadí měl podle senátorů i případ Jaroslava Musiala (ČSSD). Policie ho před dvěma roky spolu s dalšími členy představenstva firmy ETZ Teplice vinila, že firma v roce 1997 neodváděla příspěvek na sociální pojištění zaměstnanců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video