Železná ryba štěstí pomáhá v Kambodži s léčbou anémie.

Železná ryba štěstí pomáhá v Kambodži s léčbou anémie. | foto: Archiv společnosti Lucky Iron Fish

Železná rybka štěstí léčí v Kambodži chudokrevné. Lidé z ní vaří polévku

  • 37
Kanadští vědci přišli na unikátní způsob, jak se vypořádat s anémií, která postihuje venkovany v Kambodži. Způsobuje ji strava chudá na železo a řešením jsou figurky ve tvaru ryb, které se během vaření přidávají do hrnců s vodou. Takzvaná ryba štěstí dokáže během roku vymýtit příznaky onemocnění.

Kanadský výzkumník Christopher Charles se po studiích biomedicíny na univerzitě v Guelphu vydal na stáž do Kambodže, aby místním vědcům pomohl v jejich úsilí snížit riziko anémie mezi obyvateli na venkově. Onemocnění způsobuje z velké části nedostatečný příjem železa v potravě. V těle se pak projevuje sníženým množstvím červených krvinek.

Nedostatek železa

Anémií neboli chudokrevností v Kambodži trpí až 50 procent žen. Právě ony jsou během těhotenství ohroženy předčasnými porody, narozené děti jsou pak slabé a jejich psychický vývoj je značně zpomalený. Nedostatek železa ohrožuje také dospívající a malé děti. Pokud chybí, v těle se nevytváří dostatek červených krvinek, které zásobují orgány kyslíkem. Člověk pak pociťuje malátnost, únavu a bolesti hlavy.

Podle údajů WHO ohrožuje tento typ anémie až dvě miliardy lidí žijících převážně v rozvojových zemích.

Běžně se nedostatek železa kompenzuje pomocí tablet. Ty jsou však v Kambodži příliš drahé, nejsou široce dostupné a lidem se po nich dělá špatně, a tak je neradi užívají. Vědci proto chtěli přesvědčit místní ženy, aby při vaření přidávaly do hrnců různě veliké kusy železa.

„Zjistili jsme, že kousek ošklivého kovu se lidem líbit nebude. Museli jsme proto přijít s nějakým atraktivním nápadem,“ vysvětlil Charles webu The Star. Nezabraly obyčejné kroužky ani železo ve tvaru lotosového květu.

Vesničanky zaujal teprve tvar ryby, která žije v místních řekách a v Kambodži je považována za symbol štěstí. „Navrhli jsme rybu tak, aby byla 3 až 4 palce (zhruba 10 cm) dlouhá. Takto je dostatečně malá, aby se dala snadno míchat, a zároveň dostatečně velká, aby pokryla 75 procent denní dávky železa,“ uvedl Charles.

Polévka z železné ryby

Ryba se musí používat každý den, například na přípravu polévek. Recept na pokrm s velkou zásobou železa je jednoduchý. Figurku stačí na 10 minut přidat do vroucí vody. Poté, co se vyndá, se mohou přidávat další ingredience.

Zdaleka nejvíce železa se však uvolňuje do vody s trochou citronové šťávy. Kyselé prostředí zlepšuje uvolňování prvku do vody. Vitamin C navíc pomáhá se vstřebáváním železa do organismu. Právě litr této vody dokáže pokrýt 75 procent potřebné denní dávky železa.

„Železo takto uvolněné bude zřejmě ve formě 3+, proto je třeba i vitaminu C k redukci na 2+, aby se lépe vstřebalo. Ještě lépe se vstřebává hemové, tj. právě třeba z masa, zabudované do molekuly zvané hem. Samo o sobě by železo toxické být nemělo, je samozřejmě třeba, aby v „rybách“ nebyly jiné toxické příměsi,“ vysvětlil pro iDNES.cz přednosta Ústavu patologické fyziologie Martin Vokurka.

Autor projektu Christopher Charles ve své závěrečné zprávě o výzkumu uvádí, že železné ryby jsou testovány na další nebezpečné látky. Všechna voda, která byla pomocí těchto figurek upravena, pak prošla kontrolami a splňuje standardy Světové zdravotnické organizace (WHO) pro pitnou vodu.

Účinky železných ryb na léčbu anémie ověřovali vědci celý rok. Podle BBC se do průzkumu zapojilo několik stovek Kambodžanů, kteří žijí na vesnicích. Po uplynutí dvanácti měsíců se ukázalo, že nejméně polovina lidí přestala trpět anémií.

Ryba štěstí

Společnost Lucky Iron Fish (česky železná ryba štěstí) vyrábí figurky ryb ze starého železa a ze šrotu. V současnosti je využívá přes 2 500 kambodžských rodin. A celkem 9 000 ryb dostaly neziskové organizace a nemocnice. Další figurky společnost prodává přes internet do celého světa. Za každou nakoupenou rybu věnuje jednu na pomoc lidem v Kambodži.

Konečná čísla ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nich může být voda, která se používá na vaření. Vědci zjistili, že v jednom případě ní bylo nadměrné množství arsenu, které zabraňovalo vstřebávání železa. Dalším faktem je, že anémie má i další příčiny. Způsobuje ji také nedostatek vitaminu B12 nebo malárie. Léčba pomocí železné ryby proto není stoprocentně úspěšná.

„Musíme si uvědomit, že jde v podstatě o populační postupy, nikoliv o léčbu konkrétního jednotlivce. Trochu by se to možná mohlo přirovnat k jodidaci soli,“ vysvětlil český lékař Vokurka a dodal: „Samozřejmě pokud bychom si takto přidávali železo my (zejména masožraví muži), tak bychom mohli jeho množství v těle postupně zvyšovat s případnými komplikacemi; zde jde však o populaci těžce deficientní.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video