Podle nás je systém rozpočítávání mandátů v rozporu s ústavou, říká šéf zelených Bursík.

Podle nás je systém rozpočítávání mandátů v rozporu s ústavou, říká šéf zelených Bursík. | foto: Daniel Beran, MF DNES

Zelení zpochybní u soudu rozdělování křesel

  • 60
Volební zákon, podle nějž se rozdělují křesla ve Sněmovně, skončí u soudu. Strana zelených se jím cítí poškozena. Již dnes podá neúspěšný kandidát zelených na Liberecku Petr Pávek stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Pávek chce, aby soud nařídil přepočítání hlasů. Nesouhlasí se způsobem, jak jsou hlasy převáděny na mandáty. Obrátit se hodlá také na Ústavní soud.

Pávek argumentuje tím, že zelení získali na Liberecku 9,58 procenta, ale žádné křeslo nezískali, zatímco v Praze stačilo ministrovi zahraničí a místopředsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi 4,84 procenta hlasů, aby se poslancem stal.

Z výsledků voleb však vyplývá, že Svoboda potřeboval ke křeslu poslance pro lidovce v Praze 31 820 hlasů. Pávkovi na Liberecku nestačilo 20 646 hlasů. Oba kraje nejsou totiž stejně velké, nepoměr v získaných procentech je tak zkreslující.

Nejvyšší soud musí rozhodnout do dvaceti dnů
O Pávkově stížnosti bude muset Nejvyšší správní soud rozhodnout do dvaceti dnů. Neúspěšný kandidát zelených Pávek je připraven spor dotáhnout až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Strana zelených ve volbách dostala 6,29 procenta hlasů a získala za to šest mandátů, zatímco lidovcům stačilo o procento víc na 13 křesel v Poslanecké sněmovně.

"Podle našeho názoru a mínění našich právníků je systém rozpočítávání mandátů v rozporu s ústavou," řekl šéf Strany zelených Martin Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video